Elektrikli Araba Akülerinin Ömrü Ne Kadar?


59
574 Paylaşım, 59 points

Elektrikli araçlar son yıllarda en popüler araçlardan birisi haline geldi. Bu popülerlik, araçlar hakkında birçok merak edilen sorunun da oluşmasına neden oldu. Bu sorulardan birisi de elektrikli arabaların akülerinin ne kadar ömre sahip olduğu. Bu yazımızda Elektrikli Araba Akülerinin Ömrü Ne Kadar? Sorusuna cevap vereceğiz.

Elektrikli aletler kullanım kolaylığı açısından özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla birlikte son yıllarda elektrikli arabalara olan ilginin artmasından dolayı bu araçlar ile ilgili birçok soru da akla geliyor. Teknolojik cihazların bataryalarının kısa süre içerisinde bitmesi, elektrikli arabalarda da aynı sorun ile karşılaşma fikrini akıllara getirebiliyor.ELEKTRİKLİ ARABA AKÜLERİNİN ÖMRÜ NE KADAR?

Elektrikli Araba Akülerinin Ömrü Ne Kadar? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün; elektrikli araçların akülerinin ömrü ortalama olarak 10 – 20 yıl kadar gösterilebilmektedir. Elbette bu süre aracın kullanımına, sıcaklığa, hızlı şarj kullanımına bağlı olarak uzamakta ve kısalmaktadır.

Elektrikli araçlarda kullanılan aküler, kullanım ömürlerini zamanla kaybetmektedir. Akülerin ne kadar ömre sahip olacağını belirlemek ise tamamen kullanıcının belirleyeceği bir durumdur. Sürücüler, sahip oldukları elektrikli aracı en doğru şekilde kullanarak akü süresini çok daha uzun hale getirebileceklerdir.

ELEKTRİKLİ ARABA AKÜLERİNİN ÖMRÜ NASIL UZATILIR?

Elektrikli araba akülerinin ömrünü uzatmak mümkündür. Bunun için bazı detaylara dikkat etmek ve kullanım hatası yapmamak gerekmektedir. Elektrikli arabalarda akülerin ömrü nasıl uzatılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

  • Araba çok sıcak ya da çok soğuk ortamlarda uzun süre bırakılmamalıdır. Bu tür ortamlar aracın aküsüne ciddi anlamda zarar verecekleri için ömrünün otomatik olarak azalmasına neden olabilmektedir.
  • Aracın aküsü en verimli aralıklarda kullanılmalıdır. Aracın kapasitesi %20 – %80 arasında iken şarj etmek doğru olacaktır. Şarj sırasında ortaya çıkan ısı arabaya zarar verebileceği için dikkatli olmak gerekmektedir.
  • Elektrikli arabaların tam şarj edilmesi doğru kullanım açısından oldukça önemlidir. Bataryanın mümkün olduğunca tamamen boşaltılmamasına dikkat etmek gerekmektedir.
  • Hızlı şarjların kullanımı en sık yapılan hatalardan birisidir. Bu tür şarjlar aracın kimyasal reaksiyona girmesine neden olabileceği için akünün çok daha kısa sürede bitmesi söz konusu olacaktır.
  • Elektrikli arabaların akü ömründe ortalama kapasite kaybı 51,5 – %2,5 arasında değişmektedir.

ELEKTRİKLİ ARAÇ BATARYALARI TELEFON BATARYALARINDAN FARKLI MIDIR?

Elektrikli araç bataryaları telefon bataryalarından farklı mıdır? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür; temel olarak aynı batarya teknolojisinin kullanıldığı bu sektörlerde elektrikli araç bataryalarında termal yönetim sistemi farklılık göstermektedir.

Akıllı telefonların ise hemen hemen hiçbirisinde termal yönetim sistemi yer almamaktadır. Elektrikli arabalarda bulunan termal yönetim sistemi sayesinde batarya her zaman en ideal sıcaklıkta tutulmaya çalışmaktadır. Böylece ne çok soğuk ne de çok sıcakta kalması gibi bir sorunla karşılaşma ihtimali düşürülmektedir.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA BATARYA DEĞİŞİMİ NE KADARDIR?

Elektrikli araçlarda batarya değişimi ne kadardır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; elektrikli araçlarda aracın marka ve modeline göre batarya değişimi söz konusu olmaktadır. Üst düzey elektrikli araçlarda batarya değişim ücretleri 13 bin dolar ile 20 bin dolar arasında değişmektedir.

Elektrikli arabalarda batarya tamiri genel olarak yapılmamaktadır. Bu nedenle batarya değişimi yapan servisler çok yüksek fiyatlar talep edebilmektedir. Yüksek ücretler ile batarya değişimi yerine yeni batarya satın almak bazı durumlarda çok daha akıllıca olmaktadır.

ELEKTRİKLİ ARABALARIN AKÜLERİ ÇEVREYİ KİRLETİYOR MU?

Elektrikli arabaların aküleri çevreyi kirletiyor mu? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; teknik olarak bakıldığı zaman elektrikli arabalarda egzoz emisyonu gerçekleşmemektedir. İçten yanmalı araç sınıfın giren elektrikli arabalar çevrenin çok daha temiz tutulması konusunda oldukça etkilidir.

Elektrikli araçların kullandığı elektriğin önemli bir bölümü fosil yakıtlardan elde edilmektedir. Ancak elektrikli araç bataryalarının çevreyi kirletmediğini söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Elektrikli araç bataryalarının üretiminde kullanılan bazı materyaller ne yazık ki çevre kirliliğine neden olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
574 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir