Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama, E Sınav Ehliyet Sonuç Öğrenme


86
837 Paylaşım, 86 points

 

Araç sürebilmek için kişinin öncelikle ehliyet alması gerekmektedir. Ehliyet alabilmek için belirli bir süre eğitim alan kişiler, ardından bu bilgilerin test edildiği bir sınava girmektedir. Sınav sonucuna göre ehliyet verme işlemi tamamlanır. Ehliyet sınavı sonucunu öğrenmek için birçok kişi sorgulama işlemi yapmaktadır. Bu yazımızda e sınav ehliyet sınav sorgulamasını nasıl yapılacağını anlatacağız.

E – Sınav Uygulaması Nedir?

Ehliyet almanın en hızlı ve kolay yolu e – sınav uygulamasıdır. Bu uygulamayı kullanan kişiler, ehliyet sınav sonuçlarını aynı gün içerisinde kolaylıkla öğrenebilmektedir. Ehliyet sınav sonuçlarını öğrenmek için kişilerin uygulamaya T.C. kimlik numarasını yazarak giriş yapması gerekmektedir. Bu sistem üzerinden yapılan ehliyet sınav sonuçları sorgulaması için kişiler Milli eğitim Bakanlığı sayfasına yönlendirilmektedir.

Ehliyet Sınavından Kaç Puan Alırsam Başarılı Olurum?

Ehliyet sınavına giren bir kişinin başarılı sayılabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekmektedir. Bu aşamada en önemli nokta, sınavda en az 35 doğru yapmış olmaktır. Ehliyet sınavından 70 ve üzeri puan alarak başarılı olan kişiler, bu sefer direksiyon sınavına girmek zorundadır. Direksiyon sınavından da başarı ile geçen adaylar, ehliyet belgesi almaya hak kazanacaklardır.Direksiyon Sınavı Eğitimleri Toplam Kaç Saat Olur?

Ehliyet sınavından başarı ile geçenler, direksiyon için de bir süre eğitim almak zorundadır. B sınıfı ehliyet alacak olan bir kişi, toplamda 14 saat eğitim alacaktır. Bu eğitimin dışında 2 ders simülatör eğitimi verilmektedir.

Ehliyet Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Ehliyet sınav sonucunu öğrenmek isteyen bir kişinin girmesi gereken adres; http://esinav.meb.gov.tr/SonucAciklama.aspx adresi üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilmektedir. Açılacak olan sayfa üzerinden T.C. kimlik numarası ile giriş yapacak olan adaylar, 4 haneli güvenlik kodunu da sisteme yazdıktan sonra ‘Sorgula’ bölümü üzerinden işleme devam edeceklerdir. Açılan yeni sayfada, kişinin ehliyet sınav sonuçları görüntülenebilecektir.

Ehliyet Sınavına Kaç Kere Katılma Hakkım Var?

Ehliyet sınavına girmek için her adaya 4 kere hak verilmektedir. Bu 4 hak içinde mutlaka sınavdan başarılı olmak gerekmektedir. 4 hakkını da kullanan ancak başarılı olamayan bir adayın yeniden dosya açtırması gerekecektir.

Sınavda Başarısız Olan Kişi Bir Daha Ne Zaman Sınava Girebilir?

4 kere ehliyet sınavına giren ancak hepsinde de başarısız olan bir kişi, 15 gün – 45 gün arasında bir gün için tekrar randevu almak zorundadır. Alınan randevuya göre sınava girme hakkına sahip olacaktır. Belirlenmiş ve randevusu alınmış tarihte sınava girmeyen adayların bir sınav hakkı yanmaktadır.

Ehliyet Sınavında Hangi Konulardan Sorumluyum?

Ehliyet sınavına girecek olan bir kişi, şu konulardan sorumlu tutulmaktadır;

 • İlk yardım
 • Trafik ve çevre
 • Araç tekniği
 • Trafik adabı

Söz konusu konularda eğitim alan kişilerin alacakları ehliyet sınıfları şu şekildedir;

 • M
 • A1
 • A2
 • A
 • B
 • B1
 • D1
 • D
 • C
 • C1
 • F

Ehliyet Sınavında Yanlış Cevaplar Doğruyu Götürür Mü?

Ehliyet alırken girilen sınavda yanlış verilen soruların doğruyu götürmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sınav sonucunda sadece doğru cevaplar dikkate alınmaktadır. Yanlış cevapların hiçbir şekilde etkisi bulunmayacaktır.

Ehliyet Sınavına Nasıl İtiraz Edilir?

Ehliyet sınav sonucuna itiraz etmek isteyen bir aday, sonuçların yayınlanmasından sonra 5 gün içerisinde itirazda bulunmak zorundadır. İtiraz başvuruları ÖDSGM üzerinden dilekçe ile yapılmaktadır. İtiraz edecek adayların Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ya da Türkiye Halk Bankası üzerinden 20 TL itiraz ücreti yatırarak gerekli itirazda bulunması gerekmektedir. Sınav başvurusu onaylanmamış olan kursiyerlere ücret ödemesi geri yapılacaktır. Sınav Sonuçlarını Öğrenmek İçin Aşağıdaki Resme Tıklayınız!!!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
837 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
100
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
13
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
99
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir