EFT Nedir, Nasıl Yapılır, EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?


70
684 Paylaşım, 70 points

Bankacılık işlemleri arasında en fazla kullanılanlardan birisi EFT işlemidir. Açık adı Elektronik Fon Transferi olan EFT, bankalar arası para transferi yapmak için kullanılır. Bu yazımızda EFT nedir, EFT nasıl yapılır, EFT hesaba ne zaman geçer gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

EFT NEDİR?

EFT ( elektronik fon Transferi), farklı bankaların şubeleri arasında gerçekleştirilen para transferidir. Bir bankada hesabı olan müşterilerin farklı bir bankada hesabı olan kişilere para göndermesi EFT üzerinden gerçekleştirilir. Bankalar arası yapılan bu işlem için mesai saatlerine dikkat etmek gerekir. Mesai saatleri dışında EFT göndermek mümkün olmayacaktır.EFT NASIL YAPILIR?

EFT işlemi temel olarak farklı bankalar arasında gerçekleştirilen transferler için kullanılır. Aynı banka şubeleri arasındaki para transferleri Havale olarak isimlendirilir. Havale ve EFT birbirinden farklı işlemlerdir. EFT yaparken öncelikle bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesine özen göstermek gerekir. EFT işlemi nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

EFT işlemi yapmak için öncelikle para gönderilecek olan kişinin IBAN numarasını bilmek gerekir. IBAN numarası üzerinden yapılan para gönderimleri hem sorunsuz hem de hızlı şekilde gerçekleşir. Bu göz önünde bulundurulduğu zaman EFT işlemi için IBAN numarasının çok önemli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

EFT NERELERDEN YAPILIR?

EFT işlemi yapmak için birçok farklı yol kullanılabilir. EFT nereden yapılır sorusuna verilecek cevap şu şekildedir;

 • Banka şubeleri üzerinden EFT
 • ATM’ler üzerinden EFT
 • İnternet bankacılığı üzerinden EFT
 • Mobil bankacılık üzerinden EFT

EFT YAPMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

EFT yollamak isteyen bir kişi, iki farklı yöntemden istediğini tercih edebilir. EFT yapma yöntemleri şu şekilde sıralanır;

 • Hesap numarası ile EFT yapmak
 • IBAN numarası ile EFT yapmak

HESAP NUMARASI İLE EFT NASIL YAPILIR?

Bankalar arası para transferi yaparken hesap numarası kullanılabilir. Hesap numarası ile EFT yapmak isteyen kişi, işlem sırasında para göndereceği kişinin hesap numarasını sisteme girmek zorundadır. Hesap numarasının yazılmasının ardından para transferi kolaylıkla gerçekleştirilir.

IBAN NUMARASI İLE EFT NASIL YAPILIR?

Bankalar arası para transferinin en kolay yolu IBAN numarası ile EFT yapmaktır. IBAN numarası, ait olduğu kişinin hesabı ile ilgili her türlü bilgiyi eksiksiz şekilde içerir. Bir kişiye EFT göndermek için kullanılabilecek en garantili yöntem IBAN numarası üzerinden göndermektir.

EFT YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

EFT yaparken kişilerin dikkat etmesi gereken bazı detaylar bulunur. EFT yaparken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanır;

 • EFT işleminde hesaba para aktarımı iş günü içerisinde bankaların mesai saatlerine göre gerçekleşir.
 • Bankanın mesai saati sonrası yapılan EFT gönderimleri bir sonraki iş gününde hesaba aktarılır.
 • EFT ile bir bankadan farklı bir bankaya para göndermek mümkündür.
 • Hafta sonunda yapılan EFT işlemleri, Merkez Bankası tarafından saklanarak ilk iş gününde gerçekleştirilir.
 • EFT gönderimleri ilk iş günü sabah saat 09:00’da hesaba geçmiş olur.

EFT İŞLEMİ NE ZAMAN HESABA GEÇER?

EFT işlemi ile gönderilen para, işlemin tamamlanmasının ardından 5 – 10 dakika içerisinde hesaba geçmiş olacaktır. Bu süre bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bunun yanı sıra Merkez Bankası’nda yaşanan yoğunluk nedeni ile de EFT işleminin gerçekleşmesinde gecikmeler yaşanabilir. Normal şartlarda en geç 10 dakikada hesaba geçecek olan EFT, yoğunluk yaşandığı zamanlarda 30 dakikaya kadar uzayabilir.

EFT gönderimlerinde banka mesai saatlerini de çok iyi bilmek gerekir. Para hemen karşı tarafa gönderilmek isteniyorsa, bankanın mesai saatleri içerisinde mutlaka EFT işlemi yapılmalıdır. Zamanın geçirilmesi, EFT işlemiyle gönderilen paranın bir sonraki gün hesaba geçmesi anlamına gelecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
684 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir