E Ticaret Yapmak İçin En Uygun Mecralar Hangileridir?


69
674 Paylaşım, 69 points

E ticaret son dönemin en popüler girişimcilik yöntemlerinin başında gelmektedir. E ticaret üzerinden oldukça iyi satış yapmak ve kazanç elde etmek mümkündür. Bu yazımızda E Ticaret Yapmak İçin En Uygun Mecralar Hangileridir? Sorusuna cevap vereceğiz.

E ticaret, özellikle son yıllarda oldukça tercih edilen girişimcilik yöntemlerinden birisi oldu. Milyonlarca ürün üzerinden gerçekleştirilebilecek olan e – ticaret sayesinde çok yüksek tutarlı kazançlar elde etmek mümkün.E TİCARET NEDİR?

E ticaret, potansiyel alıcılara internet üzerinden ürün satışı üzerine gerçekleştirilen ticaret türüdür. Dünya genelinde yaygın şekilde gerçekleştirilen e ticaret yöntemi sayesinde müşteriler istedikleri her yerden ürün satın alma şansına sahip olmaktadır.

E ticaret yöntemini kullanan satıcılar, internet üzerinden tüm ürünlerini satışa çıkarma ve hemen her yere ürün göndererek satışlarını artırma anlamında oldukça karlı olmaktadır. Müşteriler, hazırlanan e ticaret sitesi üzerinden beğendikleri ürünleri sepetlerine ekledikten sonra alışveriş yapabilmektedir.

E TİCARET NASIL YAPILIR?

E ticaret nasıl yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; e ticaret yapmak isteyen girişimciler, bu iş için kendilerinden talep edilecek olan belgeleri hazırladıktan sonra e ticaret yapabilmek için başvuru işlemini gerçekleştirmelidir.

Başvurunun onaylanmasının ardından açılacak e ticaret sitesi üzerinden satışı gerçekleştirilecek olan ürünleri yüklemek ve sonra müşteriler için satışa sunmak yeterli olmaktadır. E ticaret sitesinin açılması sonrasında hazırlanan ürünleri satın alan müşterilere bulundukları adrese kargolama yöntemi ile ürünler gönderilecektir.

E TİCARET YAPMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

E ticaret yapabilmek için öncelikle gerekli olan tüm belgeleri hazırlamak gerekmektedir. Bu belgeler olmadan e ticaret yapmak mümkün değildir. E ticaret yapmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanıyor;

 • Şahıs adına kurulmuş firma
 • Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine kayıt
 • Vergi dairesine başvuru
 • Firma adına açılmış e ticaret sitesi (sitede firmaya ait bilgiler, künye, misyon ve adres bilgileri mutlaka olmalıdır)
 • E ticaret sitesi için internete reklam verme
 • Satışa çıkartılan ürünlerin fotoğrafları
 • Ürünlerin özelliklerini anlatan kısa tanıtım yazıları yazmak
 • Ürünlerin müşteriye teslimatı için kargo firmaları ile anlaşma

E TİCARET YAPMAK İÇİN EN UYGUN MECRALAR HANGİLERİDİR?

E ticaret yapmak için birden fazla yol kullanılabilmektedir. Bu yöntemler üzerinden firma ürünlerini müşterinin beğenisine sunarak kısa sürede satışlarını artırabilecektir. E Ticaret Yapmak İçin En Uygun Mecralar Hangileridir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • İnternet sitesi üzerinden e ticaret
 • Sosyal medya üzerinden e ticaret
 • Uygulamalar üzerinden e ticaret

İNTERNET SİTESİ ÜZERİNDEN E TİCARET NASIL YAPILIR?

İnternet sitesi üzerinden e ticaret yapmak oldukça sık tercih edilmektedir. Firmalar, internet üzerinden açacakları bir internet sitesine satışa çıkartmak istediği ürünlere ait fotoğraflar, ürünlerin kısa tanıtım bilgileri ve ürünün fiyatı gibi bilgileri yazdıktan sonra satışa sunmaktadır.

İnternet sitesinde yer alan ürünleri inceleyen müşterilere anlaşma sağlanan kargo firmaları üzerinden gönderim sağlanmaktadır. E ticaret siteleri üzerinden Türkiye’ nin her yerine ürün gönderimi kolaylıkla sağlanabilmektedir.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN E TİCARET NASIL YAPILIR?

Sosyal medya üzerinden e ticaret yapmak oldukça sık tercih edilmektedir. Birçok firma açtıkları sosyal medya hesapları üzerinden satışa sunacağı ürünlere ait bilgiler paylaşmakta ve sosyal medyadan takipçilerine satış yapmaktadır.

Firmalar Instagram ve Facebook gibi sosyal medya ağları üzerinden açacakları ticaret sayfasına ürünlerinin resmini yükleyerek satış yapabilmektedir. Bu yöntemle yapılan satışlarda da müşterilerin talep ettikleri ürünler anlaşmalı kargo firmaları üzerinden gönderilmektedir.

UYGULAMALAR ÜZERİNDEN E TİCARET NASIL YAPILIR?

Uygulamalar üzerinden e ticaret yapmak oldukça sık tercih edilmektedir. E ticaret firmalarının bu amaçla en çok kullandıkları uygulama anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp olarak gösterilebilir. Whatsapp üzerinden işletme hesabı ile satış yapmak mümkündür.

Firmalar müşterilerinin Whatsapp hesaplarına satışa çıkardıkları ürünler ile ilgili bilgi, kampanyalar, indirimler ya da e ticaret sitelerinin linkini göndererek dolaylı olarak satış yapabilmektedir. Whatsapp uygulamasını kullanan firmalar, bu yöntemle de oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşabilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

69
674 Paylaşım, 69 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir