E Devletten Geçici Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?


68
665 Paylaşım, 68 points

İş başvurularının birçoğunda mezuniyet belgesi istenmektedir. Ancak mezuniyet belgesini hemen almak mümkün değildir. Bu nedenle acil ihtiyaç durumlarında e – devlet üzerinden geçici mezuniyet belgesi almak mümkündür. Bu yazımızda e – devlet sistemi üzerinden geçici mezuniyet belgesinin nasıl alınabileceğini detaylı olarak anlatacağız.

E – devlet Nedir?

Devlet tarafından vatandaşlara verilen tüm hizmetlerin elektronik ortamdan görülebilmesini sağlayan sistemdir. Bu sistem sayesinde vatandaşlar, devlet hizmetlerine en kısa ve en kolay yoldan ulaşım sağlamaktadır. Bu sistemden yararlanabilmek için PTT şubesinden nüfus cüzdanı ile e – devlet şifresi almak yeterli olacaktır.Geçici Mezuniyet Belgesi Nedir?

Geçici mezuniyet belgesi üniversite öğrencilerine verilmektedir. Bu belgenin verilmesindeki amaç, mezuniyet belgesi alınmadan önce bu belgenin kullanılması gerekli olan yerlerde öğrencilerin mağduriyet yaşamamasıdır.

Geçici Mezuniyet Belgesi E – Devlet Üzerinden Alınabilir mi?

E – devlet üzerinden yapılabilecek birçok işlem arasında geçici mezuniyet belgesi de yer almaktadır. 2015 yılından bu yana birçok üniversite e- devlet üzerinden kayıt yapma hakkı vermesinin yanı sıra mezuniyet sonrasında geçici mezuniyet belgesi de vermektedir.

Geçici Mezuniyet Belgesi E – Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

E – devlet üzerinden geçici mezuniyet belgesi almak için bu adımlar izlenmelidir;

  • Öncelikle e – devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
  • E – devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘mezun belgesi sorgulama’ yazılır
  • Yeni açılacak ekran da e- devlet şifresi sahibinin üniversite bilgileri yer alacaktır. Buradan üniversite seçimi yapıldıktan sonra ‘Belge Oluştur’ seçeneği ile mezuniyet belgesi alınabilmektedir.

Geçici Mezuniyet Belgesi Kaç Yıl Kullanılabilir?

E – devlet üzerinden alınan geçici mezuniyet belgesinin kullanılma süresi, verilen kurum tarafından belirlenmektedir. Geçici mezuniyet belgesi üzerinde kaç yıl geçerli olduğu bilgisi yer almaktadır. Bu tarih içerisinde kullanılan mezuniyet belgesinin süresinin dolması ile kullanımı mümkün olmayacaktır.

Geçici Mezuniyet Belgesi Diploma Yerine Geçer mi?

Geçici mezuniyet belgesi, diplomanın hazır olmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Bu mezuniyet belgesi kurum tarafından onaylandığı için diploma yerine kullanılabilmektedir. Geçici mezuniyet belgesinin kullanım süresinin dolması sonrasında diploma yerine kullanılması mümkün olmayacaktır.

Geçici Mezuniyet Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Geçici mezuniyet belgesi almak için belirlenmiş bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Okul ile ilişiğin kesildiğine dair belge istenmesi durumunda
  • Okulla ilgili herhangi bir ilişiğin kalmadığını göstermek istenilen durumlarda
  • Öğrenci işlerine ya da müdürlüklerine başvuru yapılarak

Geçici Mezuniyet Belgesi Kaybedilirse Ne Olur?

Geçici mezuniyet belgesinin kaybedilmesi sonucunda belge sahibinin hemen yerel ya da ulusal bir gazeteye kayıp ilanı vermesi gerekmektedir. İlanın verilmesinin ardından öğrenci işlerine ya da müdürlüklerine de giderek kayıp bilgisinin verilmesi de gereklidir. Dilekçe ile yapılan başvurularda geçici mezuniyet belgesi tekrar verilecektir. Ancak bu süre içerisinde diploma hazırlanmış ise geçici mezuniyet belgesi almak mümkün olmayacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
665 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir