E Devletten Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?


70
688 Paylaşım, 70 points

İhtiyaç sahibi ailelere devlet tarafından yapılan destekler arasında en çok ilgiyi erzak yardımı görüyor. İhtiyaç sahibi ailelere sunulan bu yardımdan faydalanmak isteyenlerin öncelikle başvuruda bulunması gerekiyor. Bu yazımızda E Devletten Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başlığının detaylarını anlatacağız.

Beslenme, günlük yaşamda en çok ihtiyaç duyulan gereksinimlerden birisidir. Beslenme ihtiyacını karşılamak için belirli gıdaların alınması gerekir. Ancak birçok ihtiyaç sahibi aile maddi yetersizlik nedeniyle ihtiyacı olan gıda malzemelerini alma şansına sahip değildir.ERZAK YARDIMI NEDİR?

Erzak yardımı, erzak ihtiyaçlarını karşılayacak maddi duruma sahip olmayan ihtiyaç sahibi ailelerin bu ihtiyaçlarını karşılamak adına devlet tarafından yapılan bir yardım türüdür. Erzak yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin günlük yaşamlarında tüketmeleri gereken ana ürünlerin tamamı devlet tarafından verilmektedir.

Erzak yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi ailelerin bu yardım için öncelikle başvuruda bulunması gerekmektedir. E – devlet üzerinden gerçekleştirilecek olan erzak yardımı başvurusu sonucunda yapılan değerlendirme ile yardıma hak kazanan ailelere devlet tarafından erzak yardımı yapılmaktadır.

ERZAK YARDIMI VEREN KURUMLAR HANGİLERİDİR?

E devlet üzerinden erzak yardımı başvurusunda bulunmak, son dönemde sıklıkla tercih edilen yöntemlerden birisidir. Erzak yardımını yapan birçok kurum bulunmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler istedikleri kuruma e – devlet üzerinden erzak yardımı başvurusunda bulunabilmektedir.

Erzak yardımı veren kurumlar şu şekilde sıralanır;

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Kızılay
 • Dernek ve Vakıflar
 • Ünlü İş Adamları ve Sanatçılar

E DEVLETTEN ERZAK YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Erzak yardımı başvurusu hangi kurumdan yapılırsa yapılsın e devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. E Devletten Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Birinci Adım

İhtiyaç sahibi kişi, e – devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giril yapmalıdır.

 • İkinci Adım

E – devlet sistemine giriş sonrasında arama çubuğu üzerinden hangi kuruma erzak yardımı başvurusu yapılacaksa o kurumun sayfasına giriş yapılmalıdır.

 • Üçüncü Adım

Erzak yardım sayfasına giriş yapıldıktan sonra sayfada yer alan başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır.

 • Dördüncü Adım

Bilgilerin doldurulması sonrasında başvuruyu tamamlama butonuna basılarak başvuru işlemi kısa sürede gerçekleştirilebilir.

E Devletten Erzak Yardımı Başvurusu sonrasında başvuruda bulunan kuruma ait yetkililer, başvuruda bulunan ailenin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığını araştırmaktadır. Araştırma sonucunda ailenin gerçekten yardım alacak durumda olduğunun belirlenmesi ile birlikte aileye düzenli olarak erzak yardımı ödemesi yapılacaktır.

E DEVLETTEN ERZAK YARDIMI BAŞVURUSU SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

E devlet üzerinden erzak yardımı başvurusunda bulunan ihtiyaç sahibi aileler, başvurularının ne aşamada olduğunu görmek için yine e devlet üzerinden sorgulama işlemi yapılabilecektir. E Devletten Erzak Yardımı Başvurusu sorgulaması nasıl yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

E Devletten Erzak Yardımı Başvurusu sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, e – devlet sistemine girişin ardından hangi kurumdan erzak yardımı başvurusunda bulundu ise o kurumun sayfası üzerinden sorgulama işlemini kısa sürede gerçekleştirebilecektir. E Devletten Erzak Yardımı Başvurusu sorgulaması sonrasında erzak yardım başvurusunun ne aşamada olduğu kolay bir şekilde görüntülenebilecektir.

E Devletten Erzak Yardımı Başvurusu yaptıktan sonra ihtiyaç sahibi ailelerin başvurularının onaylanması halinde ailenin adresine erzak yardım kartı gönderilmektedir. Erzak yardım kartı ile anlaşmalı tüm marketlerden her türlü ihtiyacı karşılayacak şekilde alışveriş yapmak mümkün olmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler kendilerine verilecek olan erzak yardım kartına düzenli aralıklar ile yüklenecek olan yardım ödemesi ile alışveriş yapma hakkına sahip olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
688 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
15
Başarısız
Komik Komik
121
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
54
Helal Olsun!
lol lol
85
lol
Aşk Aşk
74
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
13
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kurtalan belediyesi Kurtalan kaymakamligi Ben engelliyim 5cocugum kirada oturuyorum çalışıyorum bir erzak alamiyacak durumdayim dwvletimizden bir yardım eli istiyorum Rıdvan karatas