E Devlet Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama


73
715 Paylaşım, 73 points

Nüfus kayıt örneği almak için atık birçok vatandaş Nüfus müdürlüklerine gitmek yerine e – devlet sistemini kullanmaktadır. E – devlet sistemi üzerinden hem yorulmadan hem de çok kısa bir süre içinde nüfus kayıt örneği almak mümkündür. Bu yazımızda e – devlet üzerinden vukuatlı nüfus kayıt örneğinin nasıl alınabileceği hakkında bilgi vereceğiz.

Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Nüfus kayıt örneği, resmi kurumlar tarafından talep edilen ve kişinin nüfus kimlik bilgilerini içeren resmi bir belge olarak bilinmektedir. Bu belge, resmi kurumların neredeyse tamamı tarafından istenilmektedir. Nüfus kayıt örneği alma işlemi bu nedenle çok fazla yapılmaktadır.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Nüfus kayıt örneğinin alınması için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Eski dönemlerde nüfus kayıt örneği almak için kişilerin Nüfus Müdürlüklerine gitmesi gerekirdi. Bu işlem hem çok yorucu hem de zaman alıcı bir işlemdi. Ancak kısa bir süre önce hizmet vermeye başlayan e – devlet sistemi, kişileri bu zorlu süreçten kurtarmayı başardı. Nüfus kayıt örneği almak isteyen vatandaşlar, oturdukları yerden kalkmadan kısa sürede işlemlerini gerçekleştirebilecektir.Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E – devlet üzerinden nüfus kayıt örneği sorgulaması için izlenmesi gereken yollar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • E – devlet şifresine giriş yapılmalıdır
  • Nüfus kayıt sorgulama işlemi için girilecek olan site; https://www.turkiye.gov.tr/nvi-nufus-kayit-ornegi-belgesi-sorgulama kullanılabilmektedir.
  • Adrese giriş yaptıktan sonra Şimdi Doğrula yazan bölüme tıklanır
  • Açılan yeni sayfadan T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifresi ile sisteme girilir
  • Açılan sayfadaki bilgileri dikkatlice okuduktan sonra altında yer alan bilgilendirme yazısının okunduğuna dair olan kısmın kutucuğu işaretlenir ve ardından ‘Devam ET’ butonuna basılır
  • Açılan sayfada nüfus kayıt örneğinin ne için alındığı sorusu sorulacaktır.
  • Nüfus kayıt örneği tipi kısmından kişi talebi, aile ya da nüfus aile seçeneklerinden birisi tercih edilmelidir
  • Belgenin neden verileceği kısmına hangi kurumun talep ettiği seçimi yapılır. Bunun için kuruma ibraz, kurum talebi ya da kişi talebi seçeneklerinden birisini işaretledikten sonra altında çıkan kutucuğa gerekli bilgileri yazmak gerekmektedir.
  • Bu işlemlerin ardından nüfus kayıt örneği işlemi tamamlanmış olacaktır.

E – devlet Üzerinden Alınan Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinin Hukuken Geçerliliği Nedir?

E – devlet üzerinden alınmış olan Nüfus kayıt örneği tüm resmi işlemlerde kullanılabilmektedir. Bu belgenin Nüfus müdürlüklerinden alınan kayıt belgesinden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Bu nedenle herhangi bir kurum tarafından talep edilen nüfus kayıt örneğinin e- devlet sistemi üzerinden alınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

E – devlet Üzerinden Alınan Nüfus Kayıt Belgesinin Resmi Geçerliliğini Nasıl Öğrenirim?

Bir kişinin e – devlet sistemini kullanarak aldığı nüfus kayıt örneğinin geçerlilik süresini öğrenmesinin tek yolu kurumlardır. Belge üzerinde bir barkod numarası yer almaktadır. Bu numara ile belgenin teslim edildiği kurum üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.

E – Devlet Üzerinden Alınan Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Ücretli Midir?

E – devlet sistemi, vatandaşlara tamamen ücretsiz olarak hizmet veren bir sistemdir. Bu sistem üzerinden gerçekleştirilen hiçbir işlem için ücret ödenmemektedir. Bu işlemlere nüfus kayıt örneği de dâhildir.

E – Devletten Aldığım Belgeyi Kurum Neden Kabul Etmedi?

E – devlet üzerinden alınan nüfus kayıt örneği, kurumlar üzerinde geçerli bir belgedir. Ancak bu belgenin e – devlet üzerinden de alınabileceğini henüz bilmeyen kurum ya da kişiler, belgenin geçersiz olacağını düşünebilmektedir. Ancak bu belgenin geçerliliği Nüfus Hizmetleri Kanunu Uygulamasına İlişkin Yönetmeliğin 151. Maddesinde yer almaktadır. Bu bilginin kurum ya da kişiye iletilmesi durumunda belge, geçerliliğini koruyacaktır. Aşağıdaki Resme Tıklayarak İlgili Ekrandan Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Alabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

73
715 Paylaşım, 73 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
85
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir