E Devlet Üzerinden Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?


81
804 Paylaşım, 81 points

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak hazırlanmış yardımlardan birisi de doğalgaz yardımıdır. Doğalgaz yardımını alabilmek için öncelikle başvuruda bulunmak gerekmektedir. Başvurular e devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Bu yazımızda E Devlet Üzerinden Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yaptığı yardımlara her gün bir yenisi ekleniyor. Özellikle kış aylarında en çok talep gören desteklerden birisi ise doğalgaz yardımı. İhtiyaç sahibi aileler, doğalgaz yardımından faydalanabilmek için belirli şartlara uygun olmak ve başvuruda bulunmak zorunda oluyor.DOĞALGAZ YARDIMI NEDİR?

Doğalgaz yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin kış aylarında ısınma konusunda maddi sıkıntı yaşamaması adına hazırlanmış bir sosyal yardımdır. Bu yardım kapsamında doğalgaz yardımı alma hakkı kazanmış olan ailelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen tutarda destek ödemesi yapılmaktadır.

Doğalgaz yardımından faydalanmak için ailelerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığına bakılmaktadır. İhtiyaç sahibi olan ailelerin yapacakları başvuru sonrasında hanede yer alan kişi sayısı ve gelir göz önünde bulundurularak bakanlık tarafından belirlenen tutarda yardım ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Doğalgaz yardımı başvurusunda bulunmak için ihtiyaç sahibi ailelerin öncelikle bakanlık tarafından belirlenmiş olan şartlara uygun olması gerekmektedir. Doğalgaz yardımı başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • E devlet kaydı bulunmak
  • Doğalgaz yardımı yapılan ilçe / beldede yaşıyor olmak
  • İhtiyaç sahibi ailenin ikamet ettiği adreste ön ödemeli ya da faturalı bir doğalgaz aboneliği bulunması
  • İhtiyaç sahibi ailenin ikamet ettiği adreste ödenecek doğalgaz faturasının mesken grubuna ait olması
  • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından ailenin doğalgaz yardımı hakkı kazandığına dair karar verilmiş olması

E DEVLET ÜZERİNDEN DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E Devlet Üzerinden Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; e devlet sistemi üzerinden doğalgaz yardımı başvurusunda bulunacak olan abonelerin öncelikle T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile e devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir.

Sisteme girişin ardından ana sayfada yer alan arama motoruna Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardım başvurusu yazarak aratmak gerekmektedir. Arama sonucunda doğalgaz yardım başvurusu ile ilgili sayfa görüntülenebilecektir.

Sayfa üzerinde yer alan “Yeni Başvuru” sekmesine tıkladıktan sonra açılan ekrandaki formun doğru bilgiler ile eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Bilgilerin girilmesi sonrasında başvuru işlemi tamamlanabilecektir.

E devlet üzerinden yapılan doğalgaz yardım başvurusu sonucu da aynı şekilde e devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Yine aynı adımları takip ederek arama motoruna Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardım başvuru sorgulama yazarak ilgili sayfaya ulaşmak ve başvurunun ne durumda olduğunu görüntülemek mümkün olacaktır.

DOĞALGAZ YARDIMI NASIL ALINIR?

Doğalgaz yardımı nasıl alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Doğalgaz desteği başvurusunda bulunan ve başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, hane durumu göz önünde bulundurularak belirlenen tutarda doğalgaz desteği alma hakkına sahip olmaktadır.

Doğalgaz desteği onaylanmış olan faturalı aboneler, kendilerine en yakın PTT üzerinden faturalarını ibraz ederek destekten faydalanabilmektedir. Ön ödemeli sayaç kullanan aboneler için ise alabilecekleri tutardaki destek ödemesi kartlarına yatırılacak şekilde destekten yararlanabileceklerdir.

DOĞALGAZ YARDIMI NE KADAR VERİLİYOR?

Doğalgaz yardımı alma hakkı kazanmış olan aileler, bakanlık tarafından belirlenmiş olan şartlara uygunluk derecelerine göre farklı tutarlarda yardım alma hakkına sahip olmaktadır. Doğalgaz yardımı ne kadar veriliyor? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımını alma hakkı kazanmış olan vatandaşlar, ailenin durumu, geliri ve ailede yaşayan kişi sayısı göz önünde bulundurularak 450 TL ve 1150 TL arasında bir yardım ödemesi alma hakkına sahip olacaklardır.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

81
804 Paylaşım, 81 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
25
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir