E Devlet Tapu Harcı Sorgulama Nasıl Yapılır?


62
604 Paylaşım, 62 points

Tapu harcı ödemeleri, e – devlet üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığı ya da Tapu Müdürlüğü üzerinden yapılır.  Günümüzde tapu harcı ödemeleri genel olarak e – tahsilat seri numarası girilerek e – devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu yazımızda e – devlet tapu harcı sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

E –DEVLET TAPU HARCI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E – devlet tapu harcı sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;  • Birinci Adım

E – devlet sistemine giriş yapılır. Giriş için T.C. kimlik numarası ve şifre yazılmalıdır.

  • İkinci Adım

Sisteme giriş yaptıktan sonra arama motoruna “Tapu harcı sorgulama “ yazılır.

  • Üçüncü Adım

Sorgulama sonucunda ekrana Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Kadastro Harç Ve Döner Sermaye Sorgulama seçeneği gelir.

  • Dördüncü Adım

Seçeneğe tıkladıktan sonra açılan sayfada e – tahsilat seri numarası istenilen bölüme girilmelidir. Bu numara 12 – 13 haneden oluşmaktadır.

  • Beşinci Adım

Tahsilat numarasının yazılmasından sonra altta yer alan sorgula butonuna basılır.

  • Altıncı Adım

Sorgulama işleminin sonucunda tapu harcı ile ilgili tüm bilgiler görüntülenecektir.

Tapu harcı ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden de kolaylıkla yapılabilir. Bunun için gelir İdaresi başkanlığı resmi internet sitesine girilmelidir. Site içerisinde e – tahsilat seri numarası girilerek sorgulama ve ödeme işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

TAPU HARCI NEDİR?

Tapu harcı, gayrimenkul alım satımı işlemleri sırasında kişilerden tahsil edilen hizmet bedelidir. Tapu harcı sadece taşınmaz malların alım satım işlemlerinde geçerlidir. Tapu harcının yatırılmaması, tapu işlemlerinin gerçekleştirilememesine neden olacaktır.

TAPU HARCINI KİMLER ÖDER?

Tapu harcı, hem alıcı hem de satıcı tarafın ödemesi gereken bir ücrettir. Tapu harcı bedeli, taşınmazın satış bedelinin binde 20’si şeklinde hesaplanır. Örneğin; 200 bin TL değerindeki bir evin satısında tapu harcı olarak 4 bin TL talep edilir.

TAPU HARCI ÖDEME YOLLARI NELERDİR?

Tapu harcı sorgulaması e – devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilir. Sorgulama sonrasında ödenecek tutarın belirlenmesi ile ödeme sürecine geçilir. Tapu harcı, maliye Bakanlığı tarafından verilen yetkiye sahip banka şubeleri, banka ATM’leri ve elektronik ortam üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Tapu harcı ödemeleri için Gelir İdaresi Başkanlığı da kullanılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden ödeme yapılabilir. Bunun yanı sıra e – devlet sistemi üzerinden de tapu sorgulama ile birlikte ödeme işlemleri de kolaylıkla gerçekleştirilebilir. E – devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapan kişiler, sattıkları ya da satın alacakları taşınmazın tapu harcı sorgulamasını kolaylıkla yapabilecekleri gibi ödemeyi de yine e – devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler. E – devlet üzerinden  tapu harcı ödemesi yapmak isteyen kişilerin kişisel bilgilerini doğrulamaları ve ödeme sayfasına geçmeleri yeterli olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

62
604 Paylaşım, 62 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
60
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
96
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir