E Devlet Miras Sorgulama, Adıma Miras Var mı?


55
624 Paylaşım, 55 points

Ölüm sonucunda vefat eden kişiye ait mallar, aile bireylerine miras olarak bırakılmaktadır. Kişinin birinci derece akrabasının ölmesinin ardından kendisine miras kalıp kalmadığını öğrenmesi için bazı yollar bulunmaktadır. Bu yazımızda miras sorgulama işlemlerini nasıl yapılabileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

Adıma Miras Var mı Nasıl Öğrenebilirim?

Bir kişinin adına miras olup olmadığını öğrenmenin en kolay yolu, e – devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmasıdır. Sorgulama sonucunda miras olup olmadığı ile ilgili tüm bilgilere erişim sağlanmış olacaktır.

E – Devlet Üzerinden Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

E – devlet sistemi üzerinden miras sorgulama işlemi oldukça kolay yapılmaktadır. Kişinin miras sorgulaması için öncelikle e – devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. Giriş için kişiye ait bir e – devlet şifresi gerekir. Bu şifre, PTT şubeleri üzerinden kolaylıkla satın alınabilmektedir.E – devlet sistemine şifre ile giriş yaptıktan sonra miras sorgulaması için takip edilmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir;

  • E – devlet sistemine şifre ile giriş yapılır
  • Ana sayfada bulunan arama motoruna ‘Veraset ilamı sorgulama’ yazılır
  • Açılacak olan yeni sayfada miras bırakan kişiye ait T.C. kimlik numarası girilir
  • Girilen bilgilerin ardından yapılacak sorgulama işleminde kimlik numarası girilmiş olan kişiden kalma miras olup olmadığı bilgisine ulaşılır.
E – Devlet Üzerinden Miras Sorgulama için Bir Zaman Var mıdır?

E – devlet üzerinden yapılacak olan miras sorgulamalarında sadece 1990 yılı ve sonrasında yaşanan vefatlar sonucu miras sorgulaması yapılabilmektedir. Bu yıldan önceki vefatlarla ilgili herhangi bir bilgiye ulaşım sağlanamayacaktır.

E – Devlet Sorgulamasında Miras Çıkarsa Ne Yapmalıyım?

E – devlet üzerinden miras sorgulaması sonucunda kişinin miras hak ettiği bilgisine ulaşması ile Veraset ve İntikal Vergisi ödemesi gerekecektir. Bu vergi, 240 bin TL’ye kadar olan miraslarda %1 oranında uygulanmaktadır. Bu oran mirasın tutarına göre %10’a kadar çıkabilecektir.

E – Devlet Üzerinden Miras Belgesi Almak Mümkün müdür?

E – devlet üzerinden yapılan miras sorgulaması sonucunda kişiye kalan mirası belgelemek için bir Mirasçılık Belgesi alınmaktadır. Bu belge için yoğun talep olması üzerine talepler UYAP sistemi üzerinden verilmeye başlamıştır. Mirasçılık Belgesi almak isteyen kişiler, e – devlet üzerinden UYAP sistemine giriş yaparak belge talebinde bulunabilecektir.

E – Devlet Sorgulamasında Kayıt Bulunamadı Yazarsa Ne Anlama Gelir?

E – devlet üzerinden yapılan miras sorgulama işleminde bazen sorgulama sonucunda ‘miras sorgulama kayıt bulunamadı’ şeklinde bir ifade çıkmaktadır. Bu ifadenin anlamı, sorgulama yapılan kişiden kalmış olan herhangi bir miras bulunmaması anlamına gelmektedir.

Sorgulama İşlemi Kaç Kişi İçin Yapılabilir?

E – devlet üzerinden miras sorgulama işlemi yapacak olan bir kişinin istediği kadar sorgulama hakkı bulunmaktadır. Kişinin miras sorgulaması yapabilmesi için sorgulanacak kişiye ait T.C. kimlik numarasını bilmesi gerekmektedir. T.C. kimlik numarası üzerinden yapılan tüm aramalar için miras sonucuna olumlu ya da olumsuz şekilde ulaşılabilmektedir.

T.C. Numarası Olmadan Miras Sorgulama Yapılabilir mi?

T.C. kimlik numarası, e – devlet sistemi üzerinden birçok işlemin yapılmasını sağlamaktadır. Bunlardan birisi de miras sorgulama işlemidir. Bir kişi, e – devlet üzerinden miras sorgulama yapmak istiyor ise mutlaka sorgulayacağı kişinin T.C. kimlik numarasını sisteme girmek zorundadır. Aksi halde miras sorgulama işlemi kesinlikle yapılamayacaktır.

E – devlet sistemi, T.C. kimlik numarası üzerinden kişiye özel bilgileri sunmaktadır. Bu numaranın olmaması durumunda kişiye ait hiçbir bilgiye erişim sağlanamayacaktır. Bu nedenle bir kişi miras sorgulama yapmak istiyorsa, mutlaka T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapmak zorundadır.

E DEVLET MİRAS SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
624 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
109
Şaşkın
Başarısız Başarısız
77
Başarısız
Komik Komik
63
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
112
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
16
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
110
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

12 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Malulen emekliyim 1100 TL maaş alıyorum ben eşim 11 yaşında ve14 yaşında iki oglum var gecinemiyoruz yüzde 74 engelliyim calışamıyorum ne yapmalıyım nere baş vurmalıyım