E-devlet KYK Kredi Geri Ödeme Sorgulama Nasıl Yapılır?


72
704 Paylaşım, 72 points

Kredi yurtlar kurumu, üniversite öğrencilerine eğitim hayatları boyunca belirli oranda kredi desteği sağlar. Üniversiteden mezun olan öğrenciler, bu kredi borcunu geri ödemek zorundadır. Bir üniversite öğrencisi, KYK kredi geri ödemesi hakkında bilgi almak için sorgulama işlemi yapmak zorundadır. KYK kredi geri ödeme sorgulama işlemi e – devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilir. Bu yazımızda e – devlet KYK kredi geri ödeme sorgulama nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi Yurtlar Kurumu üzerinden öğrenim dönemince kredi alan öğrenciler, mezun olup işe girdikten sonra bu krediyi ödemek zorundadır. KYK kredi ödemesi yapacak olan kişilerin geri ödeme için toplamda ne kadar borçlarının olduğunu öğrenmeleri gerekir.KYK KREDİ GERİ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

KYK kredi geri ödemesi için öncelikle kredi borcunun sorgulanması gerekir. KYK kredisi kullananlar kredi geri ödeme sorgulaması için e – devlet sisteminden yararlanabilir. E – devlet KYK kredi geri ödeme sorgulaması ile ne kadar borç olduğu kolaylıkla öğrenilebilir.

E – DEVLET KYK KREDİ GERİ ÖDEME SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E – devlet KYK kredi geri ödeme sorgulaması için öncelikle e – devlet sistemine giriş yapmak gerekir. e – devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra arama motoruna “Kredi Yurtlar Kurumu” yazarak KYK kredi geri ödeme sorgulaması yapmak mümkündür. Mezun olmuş kişi, öğrenciliği boyunca yararlandığı kredi miktarı hakkında bilgiye bu yöntemle kolaylıkla ulaşabilir.

E – DEVLET KYK KREDİ GERİ ÖDEME SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

KYK BORCU TAKSİTLENDİRİLDİKTEN SONRA BORCUN TAMAMINI ÖDERSEM İNDİRİM OLUR MU?

KYK borç sorgulama işleminin ardından toplam borç istenilirse taksitle istenilirse peşin olarak ödenebilir. Borç taksitle ödenmeye başladıktan sonra borcun tamamını kapatmak isteye kişi için herhangi bir indirim uygulanmaz.

KYK BORCU HANGİ DURUMLARDA ÖDENMEZ?

Öğrenim hayatı boyunda KYK kredisi kullanan bir kişinin mezun olduktan sonra krediyi ödememe hakkı bulunur. KYK kredi ödememe hakkından yararlanmak için kişinin tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan “Hayatını çalışarak kazanamaz” yazan bir sağlık raporu alması gerekir. Bununla birlikte kredi kullanan ancak vefat eden kişilerden de ödeme talep edilmez.

KYK BORCU GECİKME ZAMMI NE KADAR?

KYK borcunun belirlenen süre içerisinde ödenmesi gerekir. Borcun ödenmemesi durumunda Bankalar Kurulu tarafından tespit edilen oranda gecikme zammı uygulanır. Gecikme zammı, bazı zamanlarda kredi borcunun miktarından daha yüksek olabilir.

KYK BORCU ÖDENDİĞİ HALDE SİSTEMDE NEDEN BORÇ GÖRÜNÜR?

KYK kredi ödemeleri, borcun ödendiği ayı takip eden ayın 15’inde hesaplara işlenir. Bu nedenle ayın 15’inden sonra yapılan ödemeler hesaba işlenmeyeceği için hala borç varmış gibi görünmesi normaldir. Zamanı geldiğinde bu ödeme de sisteme işlenecektir.

BORÇTAN FAZLA KYK ÖDEMESİ YAPILIRSA NE OLUR?

KYK kredi geri ödemesi yapan kişiler, aldıkları borçtan fazla KYK ödemesi yaptıkları takdirde ödemenin fazlalık kısmını iade alma hakkına sahiptir. KYK fazla ödemenin geri alınabilmesi için bir dilekçe ile kurum genel müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekir.

KYK BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

KYK borcunun ödenmemesi durumunda öncelikle borçların bir yıllık kısmı, ardından borcun tamamı tahsil edilecektir. Vergi İdaresi Müdürlükleri tarafından bu borcun tamamının tahsil edilmesi kanunen belirlenmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir