E-Devlet İkametgah Belgesi Alma, Adres Belgesi Sorgulama


71
694 Paylaşım, 71 points

Birçok kişi farklı nedenlerden dolayı ikametgâh belgesi almak durumunda kalabilir. Günümüzde bu işlem kısa sürede ve en kolay yoldan E – Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu yazımızda E – Devlet sistemi üzerinden nasıl İkametgâh belgesi alınabileceğini anlatacağız.

Günümüzde birçok işle artık E- Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. Bunlardan birisi de ikametgâh belgesi almak. Eskiden muhtarlıklardan alınan bu belgeyi artık vatandaşlar yerlerinden bile kalkmadan kolaylıkla alabiliyor.

E – Devlet Sistemi Nedir?E – Devlet sistemi, devlet tarafından vatandaşlara sunulan tüm hizmetlerin elektronik ortamdan bir arada ulaşılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde vatandaşlar, birçok işlemini yerinden bile kalkmadan kolayca ve kısa sürede gerçekleştirmektedir. Oldukça güvenilir olan bu sistemden birçok belgenin çıktısını da almak mümkündür.

İkametgâh Belgesi Nedir?

İkametgâh Belgesi, Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşayan kişilerin devlet kayıtlarında bulunan oturdukları adresin resmi olarak belgelendiği kâğıttır. Her vatandaşın tek bir ikametgâh adresi bulunmaktadır. Kişinin birden fazla kaldığı yer olması durumunda da tek ikametgâh adresi olacaktır.

İkametgah Belgesi Nerelerden Alınır?

İkametgâh belgesi üç farklı şekilde alınabilir. Bunlar;

 • Muhtarlıklar
 • Nüfus müdürlükleri
 • E – devlet sistemi

Tüm bu yerlerden ücretsiz olarak ikametgâh belgesi almak mümkündür. Ancak günümüzde en çok tercih edilen yöntem E – Devlet sistemi olarak bilinmektedir.

E – Devlet Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

E – Devlet sistemi, herkese özel bir giriş ekranı sunmaktadır. Bir kişinin e – devlet sistemine girebilmesi için öncelikle şifre sahibi olması gerekmektedir. Şifre almak için en yakın PTT şubesine gidilir. 2 TL gibi bir ücret karşılığında E – Devlet şifresi alınabilecektir. Alınan bu şifre ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapılabilmektedir.

E – Devlet Üzerinden İkametgâh Belgesi Nasıl Alınır?

İkametgâh belgesi almanın en kısa ve kolay yolu, e – Devlet sistemi üzerinden almaktır. Bunun için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir;

 • E – devlet sistemi açılır
 • Sisteme C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır
 • Açılan sayfada arama motorunun olduğu kısma ‘Yerleşim Yeri’ yazılır ve arama yapılır
 • Arama sonucunda Yerleşim Yeri İkametgâh ve Diğer Adres belgesi Sorgulama seçeneğine tıklanır
 • Devam tuşuna basılır
 • Açılan yeni sayfada belgenin kim için alınacağı sorulacaktır. Bu alana ‘Kendisi’ seçeneği işaretlenir
 • Ardından belgenin ne için alındığı sorusunun cevabı seçenekler arasından belirlenip devam butonuna basılır
 • Bu işlemin sonucunda ikametgâh belgesine ulaşmak mümkündür
 • Açılan sayfanın yazdırılması ile ikametgâh belgesi elde edilmiş olur

E – devlet Üzerinden İkametgâh Belgesi Almak Ücretli midir?

E – Devlet üzerinden yapılan işlemlerin tamamı ücretsiz olarak sunulmaktadır. İkametgâh belgesi de aynı şekilde E – Devlet sistemi üzerinden ücretsiz olarak alınabilmektedir.

E – Devlet Üzerinden İkametgâh Belgesi Alma İşlemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E – devlet üzerinden ikametgâh belgesi alırken bazı noktaları iyi bilmek gerekmektedir. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Bir takvim yılı boyunca e – Devlet üzerinden sadece bir kere belge oluşturulabilmektedir. Oluşturulan belgenin dökümünü almakta ise sınırlama yoktur
 • Oluşturulan belgenin ne amaçla kullanılacağı önemlidir. Doğru seçenek belirlenmezse belgenin kullanım alanı kısıtlanır
 • Oluşturulan belge üzerinde barkod numarası ve C. kimlik numarası yer alacaktır. Bu numaralar sayesinde belge resmi kurum ve kuruluşlar tarafından görüntülenebilir
 • Oluşturulan ikametgâh adresi ile ilgili tereddüt yaşanması durumunda en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gitmek ya da Alo 199 nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Çağrı Merkezi üzerinden başvuru yapmak gerekmektedir.
 • Alınan ikametgâh belgesi, yerleşim yerinin değişmediği süre boyunca geçerliliğini koruyacaktır.

E DEVLET ADRES BELGESİ SORGULAMAK İÇİN TIKLA


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
694 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
97
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir