E Devlet Finansal Karne Sorgulama Ekranı


55
534 Paylaşım, 55 points

Her alanda bilgi sağlayan E – devlet sistemi, finansal konularda da kullanıcıların bilgi sahibi olmasını sağlıyor. E – devlet kullanıcısı, sistem girişi ile finansal karnesi hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Bu yazımızda E – devlet üzerinden finansal karne sorgulamasının nasıl yapılabileceği ve E – Devlet finansal bilgileri görüntüleme hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, E – devlet sistemi üzerinden artık tüm bankacılık işlemleri hakkında bilgi alma hakkına sahip. Finansal konularda ne durumda olduklarını görebilecek olan vatandaşlar, haklarındaki borç bilgisini, kredi limitlerini, çek bilgileri, kredi notu gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilecek.FİNANSAL KARNE NEDİR?

Finansal karne, E – devlet üzerinden görüntülenen ve kullanıcının finansal konularda ne durumda olduğunu açık şekilde gösteren bir karnedir. Bu karne üzerinde yapılan ödemelerin şekli, çekilen krediler, verilebilecek kredi limitleri, kullanıcının kredi sicil durumu ve kredi notu gibi birçok bilgi yer almaktadır. Finansal karnesini inceleyen bir e – devlet kullanıcısı, ne durumda olduğunu çok daha kolay şekilde görecektir.

FİNANSAL KARNE NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

Finansal karne görüntülemek için kullanıcıların öncelikle sahip oldukları E – devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. Finansal karne görüntüleme yöntemi şu şekilde sıralanabilir;

Birinci Adım

Finansal karne görüntülemek için önce E – devlet girişi yapılmalıdır. Giriş için T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapmak gerekmektedir.

İkinci Adım

E – devlet girişinin ardından kullanıcı, arama çubuğunun olduğu alandan Finansal karne sorgulama araması yapabilir.

Üçüncü Adım

Sorgulama sırasında, kullanıcıya ait ‘Kredi limit ve borç bilgileri’ ya da ‘Çek bilgileri’ gibi sorgulama sonuçlarına ulaşmak mümkün olacaktır.

Dördüncü Adım

E – devlet kullanıcısı, Finansal karne sorgulama işlemi sonrasında tüm borçlarını, ödenmemiş olan borçlarını, gecikmiş borçlarını ve bu borçlara işleyen faizleri görme hakkına sahip olacaktır.

FİNANSAL KARNE SORGULAMA BİLGİLERİ NASIL ALINIR?

Finansal karne sorgulama işlemi sonrasında söz konusu sorgulama raporunun hazırlanması için biraz beklemek zorundadır. Kişinin finansal durumunun sorgulanması için öncelikle E – devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği ile iletişime geçilecektir. Buradan alınan finansal bilgiler bir araya getirilerek kullanıcı hakkında Finansal karne hazırlanacaktır.

Tüm bu işlemlerin tamamlanması, belirli bir sürenin geçmesine neden olmaktadır. Finansal karne hazırlık süresi, 2 saat – 1 gün arasında değişiklik göstermektedir.

FİNANSAL KARNEMİN HAZIR OLDUĞUNU NASIL ALARIM?

Finansal karne hazırlandıktan sonra e – devlet kullanıcısına SMS ile bilgi verilmektedir. SMS atılan kullanıcıya, Finansal karnesinin hazır olduğu belirtilir. Bunun yanı sıra mesaj içerisinde Finansal karne şifresi yer alacaktır. Kullanıcı, bu şifre ile Finansal karnesini görme hakkına sahip olacaktır.

FİNANSAL KARNE NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

Finansal karnenin hazırlanmasının ardından E – devlet üzerinden finansal karne araması yapılır. Bu arama için ‘risk merkezi raporu başvurusu’ seçeneği belirlenmelidir. E – devlet sistemi, kullanıcıyı direkt olarak Türkiye Bankalar Birliği doğrulama ekranına yönlendirecektir. Doğrulama ekranı üzerinden SMS ile gönderilen şifre yazılarak sisteme giriş yapmak mümkün olacaktır. Şifre ile girişin ardından kişiye ait Finansal karne görüntülenecektir.

FİNANSAL KARNE NE KADAR ZAMANI KAPSAR?

Finansal karne sorgulaması ile geçmişe yönelik 10 yıllık finans bilgilerini görüntülemek mümkündür. Kullanıcı geçmişe dönük 10 yıllık tüm borcunu, kredisini, ödenmemiş faizleri, kredi notunu görme şansına sahip olacaktır.

FİNANSAL KARNE SORGULAMAK İÇİN TIKLA


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

55
534 Paylaşım, 55 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir