Düzenli Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?


59
574 Paylaşım, 59 points

Kitap okumak, birçok kişi için vazgeçilmez tutkuların başında gelmektedir. Kitapların o geniş dünyası, insanları içerisine çekerek bambaşka hayatlara taşır. Kitap okumak insanları için birçok yönden fayda sağlamaktadır. Bu yazımızda Düzenli Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

İnsanlar yoğun tempoda yaşamaları nedeniyle kitap okumayı hep bir geri plana iterler. Stresli yaşam içerisinde kitap okumaya fırsat yaratan kişiler, çok daha şansı bir durumdadır. Kitap okumak stresi almanın ve rahatlatmanın yanı sıra birçok fayda da sağlamaktadır.DÜZENLİ KİTAP OKUMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Düzenli Kitap Okumanın Faydaları şu şekilde sıralanır;

 • Düzenli Kitap Okumak stresi azaltır
 • Düzenli Kitap Okumak bilgi dağarcığını geliştirir
 • Düzenli Kitap Okumak yalnızlığı yok eder
 • Düzenli Kitap Okumak Yaratıcılığı ve hayal gücünü artırır
 • Düzenli Kitap Okumak empati kurma yeteneğini geliştirir
 • Düzenli Kitap Okumak hafızayı kuvvetlendirir
 • Düzenli Kitap Okumak hayata bakış açısını değiştirir
 • Düzenli Kitap Okumak genel kültürü artırır
 • Düzenli Kitap Okumak daha güzel konuşmayı sağlar
 • Düzenli Kitap Okumak özgüveni artırır
 • Düzenli Kitap Okumak iletişim kurmayı kolaylaştırır
 • Düzenli Kitap Okumak vizyonu geliştirir
 • Düzenli Kitap Okumak en iyi ilaçtır
 • Düzenli Kitap Okumak konsantrasyon gücünü artırır
 • Düzenli Kitap Okumak hayatı düzene sokar
 • Düzenli Kitap Okumak hızlı düşünmeyi sağlar
 • Düzenli Kitap Okumak uyku kalitesini artırır
 • Düzenli Kitap Okumak başarının anahtarıdır
 • Düzenli Kitap Okumak hayatı sevdirir
 • Düzenli Kitap Okumak karar vermeyi kolaylaştırır

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK STRESİ AZALTIR

Düzenli Kitap Okumak stresi azaltır. Kitap okumanın stres üzerindeki olumlu etkisi araştırmalar ile ortaya çıkartılmıştır. Yoğun bir günün ardından 20 – 30 sayfa kitap okuyan kişilerde günün kaygısının yok olduğu görülmüştür. Yorgun günlerde özellikle insanı yormayan ve mutlu sonla biten kitaplar okunmalıdır.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK KELİME DAĞARCIĞINI GELİŞTİRİR

Düzenli Kitap Okumak kelime dağarcığını geliştirir. Çok kitap okuyan kişiler çok fazla kelime ve cümle ile karşılaşırlar. Bu durum günlük hayatta çok daha fazla kelime kullanmayı kolaylaştırır. Kitap okurken sürekli olarak yeni kelimeler öğrenmek mümkündür. Böylece kişi bir konuşma ya da tartışma sırasında asla tıkanmaz ve sürekli kurabilecek cümleler bulur.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK YALNIZLIĞI YOK EDER

Düzenli Kitap Okumak yalnızlığı yok eder. Kitap insanlar için en iyi dostlardan birisidir. Hemen her yerde kişinin yanında taşıması mümkün olan kitaplar en sıkıntılı zamanlarda bile kişinin yanında olur. Kitap okuyan kişiler asla kendilerini yalnız hissetmezler.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK YARATICILIĞI VE HAYAL GÜCÜNÜ GELİŞTİRİR

Düzenli Kitap Okumak yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştirir. Sürekli olarak kitap okuyan kişiler, birçok yeri görmüş ve gezmiş gibi olur. Özellikle fantastik ve bilim kurgu tarzı kitaplar insanların hayal gücünün sınırlarını zorlayacaktır.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK EMPATİ KURMA YETENEĞİNİ GELİŞTİRİR

Düzenli Kitap Okumak empati kurma yeteneğini geliştirir. Çok kitap okuyan kişiler hayatı çok daha iyi tanırlar. Okunan her öykü, başka bir kişinin hayatı hakkında bilgi vermektedir. Bu sayede sürekli kitap okuyan insanlar karakterlere karşı kurdukları empatiyi bir süre sonra insanlara karşı da göstermeye başlarlar.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK HAFIZAYI KUVVETLENDİRİR

Düzenli Kitap Okumak hafızayı kuvvetlendirir. Kitap okumak, insanların beyinlerinin tembelleşmesine izin vermez. Beyin ne kadar çok çalıştırılırsa o kadar güçlü olur. Kitap okumak sayesinde beynin sürekli çalışmasıyla hafıza da güçlenmiş olur.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK HAYATA BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRİR

Düzenli Kitap Okumak hayata bakış açısını değiştirir. Günümüzde birçok insan yaşadığı hayattan memnun olmadığını söyler. Herkesin şikayetçi olduğu bir konu mutlaka vardır. Kitap okuyan kişiler, okudukları farklı içerikli kitaplar sayesinde hayata bakış açılarını geliştirir ve değiştirirler. Bu durum hayata karşı daha memnun olmayı sağlayacaktır.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK GENEL KÜLTÜRÜ ARTIRIR

Düzenli Kitap Okumak genel kültürü artırır. Kitaplar birçok farklı konuda içeriğe sahiptir. Farklı tarzlarda kitapları okuyan kişilerin hemen her konuda bir fikri oluşur. Kitaplardan bilgi edinmemek asla mümkün değildir. Çok kitap okuyan kişilerin bu sayede genel kültürü de gelişmiş olur.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK DAHA GÜZEL KONUŞMAYI SAĞLAR

Düzenli Kitap Okumak daha güzel konuşmayı sağlar. Düzenli olarak kitap okuyan kişiler birçok kelimenin doğru yazılışını ve okunuşunu öğrenir. Kitaplar ne kadar dikkatli okunursa kelime hafızası o kadar doğru gelişecektir. Çok kitap okumak sayesinde güzel konuşmaya başlamak da mümkün olacaktır.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK ÖZGÜVENİ ARTIRIR

Düzenli Kitap Okumak özgüveni artırır. İnsanların özgüveni genel olarak genel kültürleri ile orantılıdır. Bir kişi ne kadar çok konuda bilgi sahibi olursa konuşmalara ve tartışmalara katılması da o kadar kolay olacaktır. Çok kitap okuyan kişiler çok fazla konuda bilgi sahibi olduğu için özgüvenleri de artacaktır.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK İLETİŞİM KURMAYI KOLAYLAŞTIRIR

Düzenli Kitap Okumak iletişim kurmayı kolaylaştırır. Düzenli olarak kitap okuyan kişiler, kendilerini çok daha doğru ve kolay şekilde ifade ederler. Yeni insanlarla tanışma sırasında düşünceler çok daha kolay anlatılabilir. Böylece iletişim de çok daha kuvvetli ve kolay şekilde kurulacaktır.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAKVİZYONU GELİŞTİRİR

Düzenli Kitap Okumak vizyonu geliştirir. Kitap okuyan kişiler nasıl bir ortamda yaşarsa yaşasın, elinde imkanı olsun ya da olmasın vizyonu çok geniş olacaktır. Kitaplar insanların hayata daha umutla bakmasını sağlar, amaçlarını ve planlarını çok daha doğru şekillendirmesine zemin hazırlar.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK EN GÜZEL İLAÇTIR

Düzenli Kitap Okumak en güzel ilaçtır. Kitap okumak özellikle manevi sıkıntılardan kurtulmak için en doğru ilaçtır. Kitap okuyan kişiler kitabın o geniş dünyasına dalarak kafalarındaki tüm olumsuz düşüncelerden kolaylıkla kurtulabilirler.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK KONSANTRASYON GÜCÜNÜ ARTIRIR

Düzenli Kitap Okumak konsantrasyon gücünü artırır. Kitap okuyan kişiler hemen her ortamda kitaplarını okumayı ister. Her ortamın sessiz ve sakin olamayacağı göz önünde bulundurulduğunda kitap okumak için gürültülü bir yerde olan kişilerin daha fazla konsantre olması gerekir. Bu durumda konsantrasyonun gücünü artırmayı sağlayacaktır.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK HAYATI DÜZENE SOKAR

Düzenli Kitap Okumak hayatı düzene sokar. Kitap okuyan kişiler kendilerine okuyacakları kitap sayısı ya da sayfa sayısı gibi hedefler belirler. Bu hedefi yerine getirebilmek için ise hayatını düzenlemek zorundadır. Düzenli olarak kitap okuyan kişilerin hedefleri sayesinde hayatları çok daha düzenli olacaktır.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK HIZLI DÜŞÜNMEYİ SAĞLAR

Düzenli Kitap Okumak hızlı düşünmeyi sağlar. Kitap okuyan kişilerin beyinleri her zaman aktif şekilce çalışır. Beynin dinlenmeye geçmemesi ve sürekli olarak iş başında olması, her zaman her konuda çok daha hızlı düşünmeyi sağlayacaktır.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK UYKU KALİTESİNİ ARTIRIR

Düzenli Kitap Okumak uyku kalitesini artırır. Yatmadan önce kitap okuyan kişilerin zihni boşalır ve kortizol seviyesinde düşüş yaşanır. Bu durum stresin azalmasını sağlar ve kişi kendisini çok daha huzurlu hissederek kolaylıkla uykuya dalar.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK BAŞARININ ANAHTARIDIR.

Düzenli Kitap Okumak başarının anahtarıdır. Çok kitap okuyan kişiler hayatlarının her alanında diğer insanlardan çok daha başarılı olurlar. Kitap okumak algılama ve anlama yeteneğini önemli ölçüde artırır. Bu sayede bir şey okuyan kişi hemen algılayarak kısa sürede başarısını artırabilir.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK HAYATI SEVDİRİR

Düzenli Kitap Okumak hayatı sevdirir. Kitap okuyan kişiler okudukları hiyakenin içeriğinde var olan küçük mutlulukların farkına varırlar. Bu küçük mutluluklar insanların hayata daha olumlu bakmasını sağlar. Kitap okuyan kişiler bu sayede hayatı çok daha fazla severler.

DÜZENLİ KİTAP OKUMAK KARAR VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR

Düzenli Kitap Okumak karar vermeyi kolaylaştırır. Kitap okuyan kişilerin birçok konu hakkında bilgisi olur. Bu sayede duydukları bir şey karşısında şaşırmaları ve kararsız kalmaları çok daha düşük olacaktır. Kitap okuyan insanların kararsızlığı olmaz. Her konuda çok daha kolay arar verirler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

59
574 Paylaşım, 59 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
12
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir