Düşük Kredi Notu Olanlara Kredi Çıkar mı?


61
595 Paylaşım, 61 points

Gelir durumunun ortadan kalkması ve bankalara olan borçların düzensiz ödenmesi gibi faktörlere bağlı olarak, kişilerin kredi notu düşmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler kredi çekmek istemeleri nedeniyle, düşük kredi notu olanlara kredi çıkar mı? Sorusunu sıklıkla sormaktadırlar. Peki, düşük kredi notu olanlara kredi çıkar mı?

Düşük kredi notu olanlara kredi çıkar mı? Sorusunun cevabından önce, bankalarla olan ilişkilerimizde sıklıkla duyduğumuz kredi notu hakkında bilgi verelim.

Kredi notunu tanımlayacak olursak; bankalar arası kullanılan ortak bir sistemin, bankalardan hizmet almak isteyen kişileri puanladığı bir sistemdir, diyebiliriz. Basit bir ifadeyle bahsetmiş olsak da, kredi notu neden düşer? Ve kredi notu nasıl yükselir? Sorularının cevapları, kredi notu puanlaması tanımlamamızı anlaşılır hale getirecektir.Düşük kredi notu olanlara kredi çıkar mı? Sorusuna net bir cevap verecek olursak, kredi notunun hangi aralıkta olduğuna bakılması gerekmektedir. Ayrıca kredi verilmesinde önemli risk bulunmayan kimselere kredi vermek, banka şubesinin kendi inisiyatifine bağlı bir durumdur. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar, sadece kredi notu değerlendirmesinde fazla risk bulunmayan kişilere kredi vermektedirler. En kolay kredi veren bankalar üzerinden yapılan başvurularda, kredi notu düşük olanlara kredi verilse de, kredi miktarı az olacaktır.

Kredi notu aralıklarına ve bankalara göre oluşturduğu riskler, aşağıdaki gibidir.

1-699 en riskli grup olup, özellikle 300’ün altında kredi notu olanların kredi kullanma ihtimali çok düşüktür.

700-1099 orta risk taşıyan grup olup, kredi kullanma ihtimalleri düşüktür.

1100-1499 az riskli gruptur. Gelire bağlı olarak kredi kullanabilirler.

1500-1699 kredi notu iyi olan gruptur. Gelire bağlı ve kefilsiz kredi kullanabilirler.

1700-1900 kredi notu çok iyi olan gruptur. Rahatlıkla kredi kullanabilirler.

Düşük kredi notu olanlara kredi çıkar mı? Sorusuna bazı şartlarda olumlu verebilmek mümkündür. Aşağıdaki yazılanlar, bu şartları kapsamaktadır.

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLAR NASIL KREDİ ÇEKEBİLİR

Kredi notu düşük olanların, normal şartlarda kredilerinin onaylanma ihtimallerinin de düşük olduğu bir gerçektir. Ancak bazı şartları sağlayan kişilerin, kredi notu düşük olsa da kredi çekme olasılıkları vardır.

Kredi notu düşük olanlar nasıl kredi çekebilir? Sorusuna kısa maddeler halinde cevap verecek olursak, şöyledir.

  • İpotek karşılığında kredi çekmek, kredi notu düşük olanlar kredi çekebilir mi? Sorusuna verilecek en olumlu cevaptır. İpoteğiniz karşılığında, dilediğiniz bankadan gönül rahatlığı ile kredi alabilirsiniz.
  • Bankalarda vadeli mevduat hesabının olması da, kredi notu düşük olanların kredi çekme ihtimalini artırmaktadır.
  • Kefil gösterebilme durumu da, yine kredi notu düşük olanların kredi çekebilmesi için gerekli olan yöntemler arasındadır.

KREDİ NOTUNU ARTTIRAN YA DA DÜŞÜREN SEBEPLER NELERDİR?

Kredi notunun düşmesi ya da artmasını sağlayan, bir takım sebepler vardır. Kredi notumu nasıl yükseltirim? Diyenlerin, bunlara dikkat etmesinde büyük yarar vardır.

  • Geçmiş 5 yıl içerisinde, bankalara olan borçlarınızı ödeme düzeniniz kredi notu için önem taşımaktadır. Hatta bu madde kredi notunun yükselip azalmasında, %35 oranında etkilidir.
  • Bankalara olan güncel borcunuzda, yine kredi notunun düşmesinde önemli bir faktördür. Borç/maaş orantısının riskli olması halinde, borçlarınızı ödeyene kadar kredi notunuzda düşüş olacaktır. Bu kapsamda da kredi notunuz, %35 oranında düşmektedir. Borçlarınız azaldıkça, ters orantılı olarak kredi notunuz yükselecektir.
  • Bankalarda yatırımlarınızın olması ve bu yatırımların süresi, kredi notunuzun artması için olumlu sinyaller sağlayacaktır. Bu nedenle imkanınız varsa, herhangi bir bankadan vadeli mevduat hesabı ya da altın hesabı gibi yatırım hesapları açabilirsiniz.
  • Çalışma şekliniz, aynı iş yerinde ne kadar uzun süredir çalıştığınız ve çalıştığınız yerin nasıl bir kurum olduğu da, oldukça önemlidir. Örneğin emeklilerin kredi notu, onlardan biraz daha yüksek maaş alanlara göre daha yüksektir. Bunun nedeni ise, maaşlarının devlet güvencesi altında olmasıdır.
  • Kredi çıkmıyor ancak kredi kartı alma ihtimaliniz varsa, düşük limitli bir kredi kartı alarak bir süre kullanın. Ödemelerinizi asgari yerine tamamen düzenli bir şekilde yaptığınızda, kredi notunuzun artmasına etki edecektir.

Düşük kredi notu olanlara kredi çıkar mı? Sorusuna kapsamlı cevaplar verdik. Kredi notu ve kredi alma yöntemleri hakkında diğer bilgilere, web sitemiz üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
595 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir