Dünyanın En Ölümcül 10 Salgını


51
494 Paylaşım, 51 points

Son bir yılda tüm dünyanın mücadele ettiği Corona virüs salgını sonrasında en merak edilen ve ilgi gören konulardan birisi ölümcül salgınlar oldu. Tarih boyunca insanlar birçok ölümcül salgınlarla karşı karşıya geldi. Bu yazımızda Dünyanın En Ölümcül 10 Salgını hakkında bilgi vereceğiz.

Corona virüs salgını 2019 yılından bu yana tüm dünyada ölümcül etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Pandemi oluşmasına neden olan bu salgınlar tarih boyunca dönem dönem farklı şekillerde ortaya çıktı.DÜNYANIN EN ÖLÜMCÜL 10 SALGINI NELERDİR?

Dünyanın En Ölümcül 10 Salgını şu şekilde sıralanır;

  • COVID-19 Salgını
  • HIV-AIDS Salgını
  • Kara Ölüm
  • Çiçek Hastalığı
  • Antonin ve Justinian Veba
  • Grip Salgını
  • Kolera Salgını
  • Ebola Salgını
  • Domuz Gribi Salgını
  • SARS-CoV Salgını

ÖLÜMCÜL COVİD – 19 SALGINI NEDİR?

Ölümcül Covid – 19 salgını, 2019 yılının son çeyreğinde Çin’ in Wuhan kentinde ortaya çıkmış bir salgın hastalıktır. Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler ile kendisini gösteren bu salgın, Türkiye’ de dahil olmak üzere 189’ dan fazla ülkede etkili olmaktadır. Sürekli yeni mutasyonları ortaya çıkan Corona virüs özellikle yaşlıların hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Benzeri virüslerden çok daha tehlikeli ve ölümcül olan Corona virüsün ölüm oranı %3,4 olarak belirlenmiştir. Son dönemde geliştirilen aşılar ile bu virüsün önlenmesi için verilen mücadele devam etmektedir.

ÖLÜMCÜL HIV – AIDS SALGINI NEDİR?

Ölümcül HIV – AIDS salgını, immün yetmezlik virüsü olarak bilinmektedir. 1920’ li yıllardan bu yana etkisini devam ettiren bu virüs, bireylerin bağışıklık sistemine zarar vermekte ve ölümle sonuçlanmaktadır. HIV virüsünün neden olduğu en tehlikeli hastalık AIDS olarak gösterilmektedir.

AIDS salgını nedeniyle dünya genelinde 35 milyondan fazla kişi hayatını kaybetmiştir. Bu virüs, bulaştığı kişilerde bulunan beyaz kan hücrelerini yok ederek insanların yapısını zamanla yavaşlatma ve bir süre sonra ölümüne neden olmaktadır. Virüsün korunmasız cinsel ilişti, kontrolsüz enjektör kullanımı, enfekte kan nakilleri, intrevenöz ilaç kullanımı gibi durumlarda bulaştığı bilinmektedir.

ÖLÜMCÜL KARA ÖLÜM SALGINI NEDİR?

Ölümcül Kara ölüm salgını, bubonik veda olarak da isimlendirilen ölümcül bir salgın hastalıktır. Bulaştığı kişilerin cildinde siyah lekeler oluşturan bu salgın, 1346 yılında ortaya çıkmıştır. Çıktığı yıldan 1353 yılına kadar 200 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur.

Asya kökenli olduğu düşünülen bu salgın, ticari gemilerde bulunan sıçanlardaki pireler yolu ile bulaşmaktadır. Oldukça ölümcül olan bu salgın nedeniyle Avrupa nüfusunun üçte birlik kısmı hayatını kaybetmiştir.

ÖLÜMCÜL ÇİÇEK HASTALIĞI SALGINI NEDİR?

Ölümcül çiçek hastalığı salgını, hemen her yaşta görülebilen bulaşıcı bir salgın hastalıktır. Virüs bulaşan kişilerde irinli kabarcıkları şeklinde döküntü meydana gelmektedir. Yüksek ateşe neden olan bu salgın hastalığım ölümcül olduğu da bilinmektedir.

Çocuklarda daha sık görülen çiçek hastalığı, insanlar arası temas ve hava yolu ile bulaşmaktadır. Nesneler üzerinden de bulaşma ihtimali olan bu virüs, 1966 yılında geliştirilen aşı sayesinde bitme noktasına gelmiş ancak 1976 yılında yeniden etkili olmaya başlamıştır.

ÖLÜMCÜL ANTONİN VE JUSTİNİAN VEBA SALGINI NEDİR?

Ölümcül Antonin ve Justinian Veba salgını, tarihin en ölümcül salgın hastalıklarından birisidir. Avrupa nüfusunun yarısının ölmesine neden olan bu salgın, MS 541 yılında ortaya çıkmış ve 25 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmuştur.

Özellikle Bizans İmparatorluğu üzerinden çok etkili olan bu salgın, o zaman Konstantinapolis olarak isimlendirilen İstanbul’u harap etmiştir. O dönemde İstanbul2 da 5 binden fazla kişinin öldüğü bilinmektedir.

ÖLÜMCÜL GRİP SALGINI NEDİR?

Ölümcül grip salgını, dünyanın en ölümcül salgınları arasında yer almaktadır. Tarih içerisinde bazı dönemlerde insanlığı yok edecek kadar etkili olmuştur. Günümüzde de etkilerini sürdüren grip salgını nedeniyle 60 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir.

Tarih boyunca farklı isimleri taşıyan grip türleri etkili olmuştur. Asya gribi, İspanyol Gribi, Hong Kong gribi, Domuz gribi gibi grip türleri pandemi oluşmasına neden olmuştur. Bu grip çeşitlerinin farklı ülkeler üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

ÖLÜMCÜL KOLERA SALGINI NEDİR?

Ölümcül kolera salgını, dünyanın en tehlikeli ölümcül salgınları arasında bulunmaktadır. Vibrio Cholerae bakterisinin neden olduğu bu salgın, bakteri ile enfekte olmuş yiyeceklerin ya da suyun tüketilmesi ile bulaşmaktadır.

Şiddetli ishal şeklinde kendisini gösteren kolera algını, insanların vücutlarının susuz kalması ve hayatlarını kaybetmeleri şeklinde sonuçlanmaktadır. Kolera virüsü nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetmiştir.

ÖLÜMCÜL EBOLA SALGINI NEDİR?

Ölümcül Ebola salgını, 2013 yılında Gine2 de başlayan ve kısa sürede tüm Afrika ülkelerinde etkili olan bir salgın hastalıktır. On binlerce kişinin ölümü ile sonuçlanan bu hastalık, Ebola virüsünden kaynaklı olarak görülmektedir.

Yarasalardan insanlara bulaşan ve doğrudan vücuda temas ile kendisini gösteren bu salgın bulaşanların %50’ sinin ölümü ile sonuçlanmaktadır. Daha çok Afrika ülkelerinde görülen bu salgın, ABD ve Avrupa ülkelerinde de az da olsa görülmüştür.

ÖLÜMCÜL H1N1 DOMUZ GRİBİ SALGINI NEDİR?

Ölümcül H1N1 domuz gribi salgını, 2009 yılından bu yana etkili olan ölümcül virüslerden birisidir. İlk olarak 1957 yılında görülen bu virüs, 2 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Son olarak 2009 yılında Meksika2 da ortaya çıkan domuz gribi, kısa sürede tüm dünyaya bulaşmış ve bu durum tarihin en ölümcül salgınlarından birisi olmasına neden olmuştur.

ÖLÜMCÜL SARS – COV SALGINI NEDİR?

Ölümcül sars – cov salgını, şiddetli akut solunum sendromu olarak bilinmektedir. 2002 yılında asya ve Kanada’ da ortaya çıkmıştır. Kısa sürede geniş bir alana yayılan bu virüs, birkaç haftada 37 ülkeyi etkisi altına almayı başarmıştır.

Yüksek ateş titreme ve zatürre gibi belirtiler gösteren bu virüs, en fazla vakaya ve ölüm oranına sahip olan bulaşıcı hastalıklardan birisidir. Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın ölüm oranını %10,9 olarak açıklamıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

51
494 Paylaşım, 51 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir