Dünya Genelinde Meydana Gelen En Şiddetli Depremler


68
654 Paylaşım, 68 points

Deprem yaşanan en kötü ve korkutucu afetlerden birisidir. Özellikle son dönemde sıklıkla yaşanan deprem trafikleri hem ülkemizde hem de dünya genelinde korku yaratmaya devam etmektedir. Bu yazımızda Dünya Genelinde Meydana Gelen En Şiddetli Depremler hakkında bilgi vereceğiz.

Dünya genelinde yer yıl yüz binlerce deprem meydana gelmektedir. Bu depremlerin birçoğu hissedilmeyecek kadar düşük şiddette olurken bazıları yıkımlara neden olabilecek kadar şiddetli olabilmektedir.DÜNYA GENELİNDE MEYDANA GELEN EN ŞİDDETLİ DEPREMLER HANGİLERİDİR?

Dünya üzerinde ilk deprem kaydını tutan ülke Japonya olmuştur. Yaşadığı şiddetli depremlerle bilinen Japonya, birçok güçlü depremin de kaydını tutarak günümüze kadar gelmesini sağlamıştır. Dünya genelinde oldukça şiddetli depremler tarih boyunca yaşanmıştır. Bu depremler çok yıkıcı olmasının yanı sıra bu depremlerde milyonlarca kişi de hayatını kaybetmiştir.

Dünya Genelinde Meydana Gelen En Şiddetli Depremler şu şekilde sıralanır;

  • Şili – 9,5 şiddetinde deprem
  • Alaska – 9,2 şiddetinde deprem
  • Endonezya – 9,1 şiddetinde deprem
  • Japonya – 9 şiddetinde deprem
  • Rusya – 9 şiddetinde deprem
  • Şili – 8,8 şiddetinde deprem
  • Ekvador – 8,8 şiddetinde deprem
  • Alaska 8,7 şiddetinde deprem
  • Tibet – 8,6 şiddetinde deprem
  • Endonezya – 8,6 şiddetinde deprem

ŞİLİ 9,5 ŞİDDETİNDE DEPREMDE NELER YAŞANDI?

Şili 9,5 şiddetinde deprem, Dünyada yaşanan en büyük deprem olarak kayıtlara geçmiş ve 22 Mayıs 1960 yılında olmuştur. Richter ölçeği ile ölçülmüş en büyük deprem olarak bilinen Şili depremi, 9,5 şiddetinde gerçekleşmiştir. Deprem sonrasında yüksekliği 10 metre olan bir tsunami meydana gelmiştir. 2 bin kişiden fazla ölümün yaşandığı Şili depreminde 500 milyon dolarlık bir hasar meydana gelmiştir. Depremin etkilediği Puyehue Yanardağı, haftalarca aktif halde kalmıştır.

ALASKA 9,2 ŞİDDETİNDE DEPREMDE NELER YAŞANDI?

Alaska 9,2 şiddetinde deprem, dünyanın en büyük ikinci depremidir. 28 Mart 1964 yılında meydana gelen bu deprem 3 dakika kadar sürmüştür. Deprem sonrası yüksekliği 10 metreyi bulan tsunami meydana gelmiştir. Deprem çok şiddetli ve uzun süreli olmasına karşılık nüfusu az bir bölgede olması nedeniyle 128 kişi hayatını kaybetmiştir. Alaska depreminde 300 milyon dolarlık bir hasar meydana gelmiştir.

 

ENDONEZYA 9,1 ŞİDDETİNDE DEPREMDE NELER YAŞANDI?

Endonezya 9,1 şiddetinde deprem, dünyanın en uzun süren depremidir. 26 Aralık 2004 yılında meydana gelen bu deprem 10 dakika sürmüştür. Deprem sonrasında dünya 1 cm titremiş ve Alaska depremlerinin tetiklenmesi olayı meydana gelmiştir. 14 ülkenin etkilendiği Endonezya depreminde 230 bin kişi hayatını kaybetmiş, 1 milyon kişi de evsiz kalmıştır.

JAPONYA 9 ŞİDDETİNDE DEPREMDE NELER YAŞANDI?

Japonya 9 şiddetinde deprem, Japonya2da meydana gelmiş en şiddetli deprem olarak kayıtlara geçmiştir. 11 Mart 2011 yılında meydana gelen bu deprem sonrasında 40,5 metre yüksekliğe ulaşan tsunami, 10 kilometrelik bir alanı etkilemiştir. Deprem sonrasında Fukuşima nükleer santralinde sızıntı meydana gelmiştir. Japonya depreminde 20 binden fazla kişi hayatını kaybetmiştir.

RUSYA 9 ŞİDDETİNDE DEPREMDE NELER YAŞANDI?

Rusya 9 şiddetinde deprem, Rusya’da meydana gelen en şiddetli depremlerden birisidir. 4 Kasım 1952 yılında meydana gelen depremde Pasifik Ateş Çemberi olarak bilinen bölge oldukça etkilenmiştir. 2336 kişinin hayatını kaybettiği deprem Hawaii adalarında bile hissedilmiştir.

ŞİLİ 8,8 ŞİDDETİNDE DEPREMDE NELER YAŞANDI?

Şili 8,8 şiddetinde deprem, Şili’ de yaşanan şiddetli depremlerden birisidir. 27 Şubat 2010 yılında meydana gelen deprem 1,5 dakika sürmüştür. Ülke kıyılarının üçte birinin tsunamiden zarar gördüğü Şili depreminde 700’den fazla kişi hayatını kaybetmiştir. 2 milyon kişiyi etkileyen Şili depreminde 500 bin ev ağır hasar almıştır.

EKVADOR 8,8 ŞİDDETİNDE DEPREMDE NELER YAŞANDI?

Ekvador 8,8 şiddetinde deprem, Ekvador ve Kolombiya’yı etkileyen kuvvetli depremlerden birisidir. 31 Ocak 1906 tarihinde meydana gelen deprem sonrasında oluşan tsunami, okyanusu aşarak Japonya’ya kadar ulaşmıştır. Her iki ülkede de yaşanan deprem sonrasında binden fazla can kaybı yaşanmıştır.

ALASKA 8,7 ŞİDDETİNDE DEPREMDE NELER YAŞANDI?

Alaska 8,7 şiddetinde deprem, bölgede yaşanan en şiddetli depremlerden birisidir. 4 Şubat 1965 tarihinde meydana gelen depremde en büyük zararı oluşan tsunami vermiştir. Yaşanan Alaska depreminde can kaybı yaşanmamıştır.

TİBET 8,6 ŞİDDETİNDE DEPREMDE NELER YAŞANDI?

Tibet 8,6 şiddetinde deprem, Assam depremi olarak bilinmektedir. Merkez üssü Tibet olarak düşünülen deprem 15 Ağustos 1950 yılında gerçekleşmiştir. Karasal alanda meydana gelen deprem Çin, Tibet ve Hindistan’ı oldukça etkilemiştir. Bu deprem sonrasında 780 kişi hayatını kaybetmiştir.

ENDONEZYA 8,6 ŞİDDETİNDE DEPREMDE NELER YAŞANDI?

Endonezya 8,6 şiddetinde deprem, Sumatra Adası’nda meydana gelmiştir. 28 Mart 2005 yılında meydana gelen depremde 1300’ den fazla kişi hayatını kaybetmiştir. Deprem sonrası oluşan tsunamiden kaynaklı dev dalgalar Sri Lanka’ ya kadar ulaşmış ve 400’ den fazla kişinin yaralanmasına neden olmuştur.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
654 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir