Dul Kalan Kadınlara Yapılan 600 TL Maaş Nasıl Alınır?


70
728 Paylaşım, 70 points

Devlet yardımları arasında en önemli olanlardan birisi de dul kadınlara yapılan 600 TL maaş yardımı. Dul kadınların maddi imkansızlık yaşamaması adına verilen bu maaş yardımı sayesinde birçok dul kadın hayatını devam ettirebiliyor. Bu yazımızda dul kalan kadınlara yapılan 600 TL maaş nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz.

Eşinden ayrılmış ya da eşi vefat eden kadınlar dul olarak nitelendirilir. Dul kadınların hayatlarını devam ettirmeleri ve maddi olarak sıkıntı yaşamamaları için devlet tarafından maaş desteği sağlanır. Dul kalan kadınlara yapılan devlet desteği, şartlara uygun olunması koşulu ile 600 TL olarak belirlenmiştir.DUL KALAN KADINLARA YAPILAN 600 TL MAAŞ NASIL ALINIR?

Bir kadının dul maaşı alabilmesi için kendisine bakacak kimsenin bulunmaması gerekir. Kadınların ne sebeple dul kaldığına bakılmadan dul maaşı bağlanır. Dul maaşının temel amacı, kadınları kimseye muhtaç etmeden kendi ayaklarının üzerinde durarak yaşamasını sağlamaktır. Bu amaçla dul kalan kadınlara 600 TL maaş ödemesi yapılır.

KİMLER DUL MAAŞI ALABİLİR?

Dul maaşı almak için belirlenmiş olan şartlara uygun olmak gerekir. Kimler dul maaşı alabilir sorusuna verilecek cevap şu şekildedir;

 • Eşi vefat etmiş olan kişiler (resmi nikah olması şartı ile)
 • Sosyal güvenlik kurumundan emekli maaşı almayanlar
 • Maaş alma süresi boyunca yeniden evlenmemek
 • Dul maaşı başvurusu yapan kişinin ortalama aylık gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden az olması

DUL MAAŞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Dul maaşı alma hakkı bulunan kişiler, oturdukları adresin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvuruda bulunabilirler. Başvuru için nüfus cüzdanının bulunması yeterlidir. Kaymakamlığa gidecek olan dul kadınlar, burada kendilerine verilecek olan başvuru formunu doldurmalıdır. Bunun yanınsa talep edilen evraklar hakkında da bilgi verilecektir.

DUL MAAŞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Dul maaşı alan kadınlar bazı durumlarda bu haklarını kaybedebilirler. Dul maaşı hangi durumlarda kesilir sorusunun cevabı şöyledir;

 • Dul kadının sigortalı çalışması durumunda
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması durumunda
 • Enlilik durumunda
 • SGK’ dan aylık gelir alınması durumunda

DUL MAAŞ SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Dul kadınlar maaş sorgulaması yaparak maaşları bağlanmış mı, ne kadar bağlanmış, hangi tarihte bağlanmış, hangi tarihte ödenecek gibi birçok sorunun cevabını alabilirler. Dul maaşı sorgulama işlemi, e – devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Sisteme giriş yapan dul kadınlar, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ” menüsü üzerinden kolaylıkla bilgiye ulaşabilirler. Bunun yanı sıra Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden de kolaylıkla bilgi alınabilir.

DUL MAAŞI NASIL ALINIR?

Dul maaşı alma hakkını kazanmış olan 2 ayda bir olmak üzere 600 TL maaş alır. Bu maaş devlet tarafından sosyal yardım olarak verilir. Dul maaşı yardımından şartlara uygun olan tüm dul kadınların yararlanma hakkı bulunur.

DUL MAAŞI ALAN KADINLARA YAPILAN DİĞER DEVLET YARDIMLARI NELERDİR?

Dul maaşı alma hakkına sahip olan kadınlara, devlet tarafından başka yardımlar da yapılır. Dul kadınların hem evlerini geçindirmeleri hem de varsa çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için sunulan devlet yardımları şu şekilde sıralanır;

 • Dul kadının okuyan çocukları için eğitim yardımı verilir.
 • Dul kadının çocuklarının daha rahat okuyabilmesi için materyal desteği verilir.
 • Dul kadına sıkıntı yaşamaması için düzenli olarak gıda ve yakacak yardımı yapılır.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

70
728 Paylaşım, 70 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
79
Şaşkın
Başarısız Başarısız
53
Başarısız
Komik Komik
32
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
86
Helal Olsun!
lol lol
113
lol
Aşk Aşk
107
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
77
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
38
Kazandım!
Pinar

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bende dulum askere gidecek oğlum var annem babam oğlan 4kişiye bakıyorum ev kira tek başına asgeri ücretle çalışan bir bayanım ozaman bizlerde bağlayın bu maaştan