Dropshipping Nedir Ve Nasıl Yapılır? Tüm Detaylar


68
664 Paylaşım, 68 points

Dropshipping son zamanlarda oldukça fazla duyulan ve yeni çağın mesleklerinden biri haline geldi. Birçok kişiden duyabileceğiniz bir kavram olan dropshipping aslında ülkemiz için oldukça yeni ve geliştirilebilir bir sektör. Aslında kısaca özetlemek gerekirse size ait olmayan bir ürünü sadece aracılık yaparak satmak anlamına geliyor. Buda diğer ticaret kollarına göre riskin minimum olduğunu gösteriyor. Ayrıca e-ticarete giriş yapmak isteyenler ve yeterli sermayesi bulunmayanlar için uygundur.

Dropshipping bir nevi pazarlama yöneticiliğidir. Başkasının ürününü üzerine kar marjınızı ekleyerek pazarlamak ve bundan gelir elde etmek anlamı taşır. Bu nedenle reklam ve iletişim araçlarını etkin kullanmalı ve ürünü olabildiğince fazla kişiye ulaştırmalısınız.

Dropshipping Çalışma Sistemi Nasıl?

Aslında sistemin işleyişi oldukça basittir. Biz ürünü pazarlıyor ve müşteriye ulaştırıyoruz, ürünü tedarikçi firma müşteriye ulaştırıyor. Biz arada bir köprü vazifesi görüyoruz. Şuanda aktif olarak Aliexpress ve Amazon gibi platformlar üzerinden dropshipping birçok kişi tarafından yapılıyor. Ticari zekaya sahip kişiler oldukça iyi gelirler elde edebiliyor.Dropshipping Avantajları Nelerdir?

 • Hızlı ve az sermaye ile E-ticarete girebilirsiniz.
 • Ürün üretimi ve tedariği ile uğraşmazsınız.
 • Bir depo veya saklama alanına ihtiyacınız yok.
 • Lojistik ve ulaşım imkanına sahip olmanız gerekmiyor.
 • Stok problemi yok.
 • Sınırsız ürün yelpazesine sahip olursunuz.
 • Birden fazla tedarikçi ile çalışma yapabilirsiniz.
 • Şirket kurmanıza gerek yoktur.

Dropshipping Uygulama Adımları Nelerdir?

 • Müşteri platformda sizin mağazanızda listelediğiniz ürüne ulaşır ve satın almaya karar verir.
 • Satın alma işlemini yapar ve ödemeyi gerçekleştirir.
 • Ödeme satış yaptığınız platformun GET havuzunda bekletilir.
 • Siz gelen sipariş üzerine müşterinin hangi ürünü istediğini ve detay bilgilerini tedarikçi firmaya iletirsiniz. Bunun için uygun e-ticaret yazılımları bulunuyor.
 • Anlaştığınız fiyat üzerinden tedarikçiye ödemeyi yaparsınız.
 • Tedarikçi ürünü müşterinize kargolar ve siz ödemenizi alırsınız.

Dropshipping Giriş Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Dropshipping çok çalışma ve ileri derecede ticari zeka gerektirir. Ürünleri okumalı ve müşteri tercihlerini iyi bilmelisiniz. Üstün düzeyde pazarlama yeteceğine sahip olmalısınız.
 • Dropshipping ile kısa yoldan para kazanıcam, zengin olucam gibi bir idealiniz olmasın. Bu gerçek değildir. Dropshipping haricinde bir ana işiniz mutlaka olmalı. Dropshipping yan gelir olarak yapılabilir fakat ana işi dropshipping olan az sayıda kişi bulunuyor.
 • Ticari faaliyetlerin tümünde olduğu gibi Dropshipping’de sıfır risk barındırmıyor. Kendince finansal ve ticari riskler barındırıyor. Riskleri göz ardı etmeden güzel araştırmalı ve mantıklı stratejiler üretmelisiniz.
 • İlk etapta yüksek sermayeler ile Dropshipping’e giriş yapılmamalıdır. İşi bilmeden büyük paralar ile giriş yapmanız olası bir kayıp durumunda motivasyonunuzu kıracak ve daha kötü hamleler yapmanıza sebep olacaktır. Bunu mutlaka göz önünde bulundurun.

Dropshipping ile Hangi Ürünleri Satabilirim?

Bunun için bir sınırlama bulunmuyor. Tüm ürünleri tedarikçiler ile anlaşarak satışını yapabilirsiniz. Fakat bu alanda ilginizi çeken ve daha önceden bilgi sahibi olduğunuz bir ürün varsa tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Özel ilgi duyduğunuz ürünlerde başarı şansınız artar.

Dropshipping Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her ticaret alanında olduğu gibi dropshipping’de de belirli riskler bulunuyor. Bu riskleri minimuma indirmek ve olası sorunların önüne geçmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

 • Belirli Periyotlarla Tedarikçi Kontrolü

Tedarikçinizi belirli zaman aralıklarında kontrole tabii tutmalısınız. Tedarikçiyle anlaştınız ve işlerin yolunda gidiyor fakat zamanla tedarikçinizin işlerinde bozulma ve kalitesizlik meydana gelebilir. Bunu fark etmezseniz size kötü müşteri yorumları ve geri iadeler olarak dönecektir. Bu nedenle tedarikçiyi sürekli kontrol altında tutmak ve müşteri memnuniyetini maksimuma çıkarmak önemlidir.

 • Ürün Stoklarını Kontrol Altında Tutun

Aracısı olduğunuz ürünü kendi mağazanız üzerinde satmak için belirli bir reklam bütçesi ayırmanız gerekiyor. Bu reklamlar ürünün müşteriye ulaşması ve satış için gereklidir. Fakat ürünün stoklarını kontrol etmeden reklam yaparsanız gereksiz maliyet ve kötü geri dönüş yaratacaktır. Bu nedenle ürünlerin stok durumundan emin olarak pazarlama yapmak gerekir.

 • Alternatif Ödeme Sistemleri

Tek bir ödeme sistemi ile satışlarınızı sürdürmeyin. Olası bir sorunda ödemelerinizde problem yaşar ve finansal sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Şüpheli bir hesap hareketi durumunda paranız ve hesabınız askıya alınabilir ve müşterileriniz ödeme sorunu yaşayabilir. Bu nedenle birkaç tane alternatif ödeme sisteminin bulunması önemlidir.

 • Vergi Ödemesi

Vergi ödemelerinizi unutmayın. Vergilerinizi düzenli olarak zamanında ödemelisiniz. Bunun içinde içeride bir miktar para bulundurmaya özen gösterin. Olası bir vergi ödemesi durumunda finansal sorunlar yaşamamak için düzenli ve planlı ilerleyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
13
Şaşkın
Başarısız Başarısız
96
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
12
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
12
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
96
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir