Dövizdeki Dalgalanmalar Vatandaşta Nasıl Karşılık Bulacak?


78
764 Paylaşım, 78 points

Son dönemde yaşanan dövizdeki dalgalanma, ülkemizde de sıkıntılar yaşanmasına neden oldu. Dövizdeki dalgalanma karşısında Türk Lirasının değer kaybetmesi, ekonomik açıdan büyük sıkıntıların yaşanmasına neden oldu. Bu yazımızda Dövizdeki Dalgalanmalar Vatandaşta Nasıl Karşılık Bulacak? Sorusuna cevap vereceğiz.

Dövizde yaşanan dalgalanma nedeniyle Türk lirası değer kaybı yaşadı. Merkez Bankası tarafından yapılan müdahalenin devam etmesine karşı doların değerinin artmayı sürdürmesi, vatandaşın maddi açıdan çok daha fazla zarar görmesine neden oldu.DÖVİZDEKİ DALGALANMALAR VATANDAŞTA NASIL KARŞILIK BULACAK?

Dövizdeki Dalgalanmalar Vatandaşta Nasıl Karşılık Bulacak? Sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün; dövizde yaşanan dalgalanma yukarı yönlü oldukça Türk lirasının değer kaybetme süreci devam ediyor. Bu değer kaybına bağlı olarak da gıdadan akaryakıta, giyimden farklı birçok sektöre kadar tüm ürünlere zam gelmeye başladı.

Ürünlere gelen zamlar ise vatandaşların kesesini oldukça fazla zorlamaya başladı. Öyle ki marketlerde ürünlere her gün yeni zamların gelmesi nedeniyle vatandaşlar artık günlük ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak duruma geldi.

ERDOĞAN TL ÖZENDİRME PAKETİ AÇIKLADI

Döviz dalgalanmalarında yaşanan sıkıntılar nedeniyle vatandaşlar zorlu bir süreçten geçerken kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ dan “TL Özendirme Paketi” açıklaması geldi. Açıklamanın hemen ardından dövizde sert bir düşüş yaşanırken bu yeni sistemin nasıl olacağı ise merak edilmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan TL Özendirme Paketi kapsamında tüm vatandaşların ellerindeki döviz ve altını Türk lirasına çevirmesi ve birikimlerini Türk lirası üzerinden yapması istendi.

TL ÖZENDİRME PAKETİ NEDİR?

TL özendirme paketi, vatandaşların döviz dalgalanmalarından en az şekilde etkilenmesini sağlamak amacı ile hazırlanmış yeni bir sistemdir. Bu sistem sayesinde elinde olan dövizi Türk lirasına çeviren vatandaşlara kur korumalı faiz garantisi sunulmaktadır.

Yıllık %14 oranında sunulacak olan bu faiz oranı kapsamında vatandaşların seçtikleri vade göz önünde bulundurularak faiz ödemesi yapılmaktadır. Buna göre TL Özendirme Paketi faiz oranları şu şekilde sıralanıyor;

  • 3 aylık vadede: önceden 132 bin 197 TL, şimdi 135 bin 900 TL
  • 6 aylık vadede: önceden 136 bin 395 TL, şimdi 143 bin 800 TL
  • 9 aylık vadede: önceden 140 bin 858 TL, şimdi 151 bin 700 TL
  • 12 aylık vadede: önceden 145 bin 144 TL, şimdi 159 bin 600 TL

TL ÖZENDİRME PAKETİNDE HANGİ KUR UYGULANACAK?

TL Özendirme Paketinde hangi kur uygulanacak? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; dövizin TL’ ye çevrilmesi için hazırlanmış olan TL özendirme paketi kapsamında kur farkı hesaplamaları Merkez Bankası tarafından ilan edilen kura göre belirlenecek. Merkez Bankası tarafından her gün belirlenen saatte mevduata özel olarak döviz kuru hesaplanması yapılacak.

Açıklanan kur kapsamında bankalardan açılan mevduat hesabındaki yatırımların Türk lirasına çevrilmesi ile birlikte söz konusu olan kur üzerinden sisteme dahil edilmeleri söz konusu olacak. Dolar kurunun yıllık %25’ ten fazla olması durumunda gelir artış gösterirken %25’ ten az olması durumunda ise gelir azalacak. Bankalar tarafından döviz dalgalanmalarına karşı hazırlanan TL özendirme paketi kapsamında 12 aylık vade döneminin sonunda elde edilen toplamda 14 bin 456 TL tutarındaki fazla gelir, hazine tarafından birikimini Türk lirasına çevirmiş olan vatandaşların hesaplarına yatırılacak.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir