Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrı Yapar?


53
514 Paylaşım, 53 points

Dolgu, diş çürüklerinin tedavi edilmesi amacıyla yapılan bir işlemdir. Hemen herkesin ağzında diş dolgusu görmek mümkündür. Diş dolgusu sonrasında bazı kişilerde ağrı meydana gelebilir. Bu yazımızda Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrı Yapar? Sorusuna cevap vereceğiz.

Diş ağrısı dayanması oldukça güç ağrılardan birisidir. Genel olarak dişte meydana gelen çürümelerden kaynaklı olan bu ağrılar ancak dolgu yapılarak tedavi edilebilir. Dolgu, dişte bulunan çürüklerin temizlenmesinin ardından açıkta kalan bölgenin özel bir dolgu malzemesi ile doldurulması işlemidir.DOLGU YAPILAN DİŞ NEDEN AĞRI YAPAR?

Diş ağrısı nedeniyle diş hekimine giden ve dolgu yaptıran bazı kişilerde bu işlem sonrasında ağrı meydana gelebilir. Dolgudan sonra ortaya çıkan ağrının birçok farklı nedeni vardır. Dolgu Yapılan Diş Neden Ağrı Yapar? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Dolgu sırasında sinirlere fazla yaklaşmak
 • Dişteki çürüğün yeterince temizlenmemesi
 • Dolgunun bir kenarında açıklık kalması
 • Dolgu malzemesinin doğru şekilde polimerize edilmemesi
 • Dolgunun yüksek bırakılması

DOLGU SIRASINDA SİNİRLERE FAZLA YAKLAŞMAYA BAĞLI AĞRI OLUŞMASI

Dolgu sırasında sinirlere fazla yaklaşmaya bağlı ağrı oluşması sıklıkla görülmektedir. Dolgu sırasında dişin tüm çürüğünün temizlenmesi gerekir. Diş çürüğünün temizlenmesi sırasında diş hekimi bazen dişin içinde bulunan sinirlere fazla yaklaşarak temas edebilirler. Bu durum anestezi altındaki hasta tarafından uyuşukluk nedeniyle hissedilmese bile uyuşukluğun geçmesi ile birlikte ağrı başlayacaktır. Sinirlere yaklaşmaya bağlı diş hassasiyeti ortalama 20 gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Ağrının geçmemesi durumunda kanal tedavisi uygulanması zorunlu hale gelir.

DİŞTEKİ ÇÜRÜĞÜN YETERİNCE TEMİZLENMEMESİNE BAĞLI AĞRI OLUŞMASI

Dişteki çürüğün yeterince temizlenmemesine bağlı ağrı oluşması sıklıkla görülmektedir. Diş tedavisi sırasında diş hekimi çürüğü tam olarak temizleyemez ve çürük olan kısımların kalmasına neden olursa uyuşukluk geçtikten sonra kişide yine aynı ağrılar görülmeye başlayacaktır. Bu durumda dolgunun sökülerek tekrar temizlenmesi gerekir.

DOLGUNUN BİR KENARINDA AÇIKLIK KALMASINA BAĞLI AĞRI OLUŞMASI

Dolgunun bir kenarında açıklık kalmasına bağlı ağrı oluşması sıklıkla görülmektedir. Diş hekimleri dolgu uygulaması sırasında bazen fark etmeden dolgunun bir kenarında açıklık bırakabilirler. Böyle durumlarda dişin iç kısmı hava alacağı için sinirler ağrı oluşmasına neden olacaktır. Dişin açık kalan kısmındaki dolgu tamamlanarak ağrı durdurulabilir.

DOLGU MALZEMESİNİN DOĞRU ŞEKİLDE POLİMERİZE EDİLMEMESİNE BAĞLI AĞRI OLUŞMASI

Dolgu malzemesinin doğru şekilde polimerize edilmemesine bağlı ağrı oluşması sıklıkla görülmektedir. Dolgu malzemesinin doğru şekilde hazırlanması oldukça önemlidir. Doğru polimerize edilmeyen dolgu malzemesi, diş üzerinde koruyucu etki sağlayamaz. Bu nedenle dikkatli olunması, ağrı oluşumunu engellemek için önemlidir.

DOLGUNUN YÜKSEK BIRAKILMASINA BAĞLI AĞRI OLUŞMASI

Dolgunun yüksek bırakılmasına bağlı ağrı oluşması sıklıkla görülmektedir. Diş hekimleri, dişin çürüğünü temizledikten sonra dişin açık kalan kısmını dolgu ile tamamlarken bazen yüksekliği tam olarak ayarlayamazlar. Hasta anestezi altında olduğu için uyuşukluğun etkisi ile dolgunun yüksekliğini fark edemezler. Ancak uyuşukluk geçtikten sonra dolgunun fazlalık olduğu kısma bastırıldığı zaman ağrı oluşması mümkün olacaktır. Bu durumda diş hekimine gitmek ve fazlalık kısmı törpületmek doğru olacaktır.

DOLGU YAPILAN DİŞİN AĞRISI EVDE NASIL GEÇİRİLİR?

Dolgu yapılan dişin ağrısını geçirmek için mutlaka bir diş hekimine gitmek gerekir. Ancak diş hekimine gidene kadar ağrıyı dindirmek için evde bazı yöntemler uygulanabilir. Dolgu yapılan dişin ağrısı evde nasıl geçirilir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

 • Karanfil ezilerek içerisine zeytinyağı damlattıktan sonra ağrıyan dolgulu dişin üzerine konabilir.
 • İçerisinde antibakteriyel özellik bulunan misvak ile diş temizlenebilir.
 • Sarımsak tuz eşliğinde ezilerek dişin üzerine ve çevresine sürülebilir.
 • Tuzlu su ile gargara yapılabilir.
 • Sirkeli su ile gargara yapılabilir.
 • Ağız gargarası kullanılabilir.
 • Buzla ağrıyan dolgulu diş uyuşturulabilir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

53
514 Paylaşım, 53 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
84
Başarısız
Komik Komik
72
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
120
Helal Olsun!
lol lol
36
lol
Aşk Aşk
24
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
120
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
84
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir