Doktor Şikayet Etmek İstiyorum Ne Yapmalıyım, Doktor Nasıl Şikayet Edilir?


96
925 Paylaşım, 96 points

İnsanlar yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle hastanelerin ya da tıp merkezlerinin yolunu tutarlar. Bu durum bazen hasta yakını olarak da gerçekleşir. Hastanelerde ve tıp merkezlerinde görülen tedaviler sırasında doktorlarla sürekli iletişimde olunur. Ancak bazı zamanlarda doktorlar ile anlaşmak mümkün olmaz. Yapılan tedaviden ya da doktorun tavrından memnun kalmayan kişiler, bu doktorları şikayet etmek isterler. Bu yazımızda doktor şikayet etmek istiyorum ne yapmalıyım, doktor nasıl şikayet edilir sorularına cevap vereceğiz.

İnsanlara sağlık vermek için eğitim alan ve bu nedenle hastane ve tıp merkezlerinde görev alan doktorlar, bazen hasta ya da hasta yakınları ile sorun yaşayabilirler. Hastaların umut bulmak amacı ile gittiği hastanelerde doktorların soğuk ve kötü davranışlarına maruz kalması, kendileri ile ilgilenilmemesi ve hatta tedavi uygulanmaması gibi nedenlerle hastalar rahatsızlık duyabilirler. Bir kişinin hastaneye gitmesi için ilk neden şifa bulmaktır. Bu amaçla gidilen hastanede hastalara ve hasta yakınlarına sunulan bazı haklar vardır.HASTA HAKLARI NELERDİR?

Hastanelerde hastalara sunulan haklar şu şekilde sıralanır;

 • Hastanın ilk hakkı istediği hastaneyi seçmektir. Her hasta istediği devlet hastanesinde tedavi olma hakkına sahiptir.
 • Her hastanın doktor seçme hakkı bulunur.
 • Her hastanın hastanede kendisiyle ilgilenen bir doktor seçme hakkı vardır.
 • Her hastanın tedavi olmak için gittiği hastanede özel oda seçme hakkı vardır.
 • Her hastanın tedavi için gittiği hastanede rahat etmeye ve saygınlık görmeye hakkı vardır.

DOKTOR ŞİKAYET ETMEK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM?

Hastalar ruh hali olarak yaşadıkları sıkıntılı durumdan da dolayı oldukça mutsuzdur. Hastaların kendisini güvende hissetmesi ve güler yüzlü doktorlardan ilgi görmesi en doğal haklarıdır. Doktorların başlıca görevi ise hastalarını tedavi ederken onları memnun etmek ve şifa bulmalarını sağlamaktır. Ancak ne yazık ki bazı doktorlar bu hakkı hastalarının elinden alır.

Vatandaşlar, tedavi için gittikleri hastanedeki hizmetten memnun kalmamaları durumunda şikayetçi olma hakkına sahiptir.  Hasta, kendisini tedavi eden doktoru ya da kendisi ile ilgilenen hastane personelini istediği zaman şikayet edebilir. Bir hasta ya da hasta yakınının doktordan memnuniyetsizliklerini şikayet etmeleri için kurulmuş özel bir hat vardır.

DOKTOR NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

Gidilen sağlık merkezindeki doktorun tedavi yöntemi, davranışı gibi nedenlerden dolayı memnun kalmamış bir hasta, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan şikayet hattı üzerinden rahatsızlığını dile getirebilir. Sağlık Bakanlığı, doktor şikayet hattı olarak Alo 184 İstek ve Şikayet Hattı’nı kurmuştur. Bu hat üzerinden tüm hastalar, rahatsızlık duydukları doktor ile ilgili şjkayetlerini belirtebilir.

Alo 184 İstek ve Şikayet Hattı üzerinden şikayet edilecek kuruluşlar şu şekildedir;

 • Resmi hastaneler
 • Özel hastaneler
 • Sağlık ocakları
 • Ambulans hizmetleri
 • Diyaliz merkezleri
 • Sağlık kuruluşları

Söz konusu kurumlarda çalışan doktorları ve sağlık çalışanlarını şikayet etme hakkı tüm hastalara verilir. Bir sağlık sorunu nedeni ile tedavi olmaya giden hastanın ve hasta yakınlarının istediği gibi ilgi ve alaka görememesi, tedavisinin uygulanmaması şikayet için yeterli nedendir. Böyle bir durum yaşayan hastalar Sağlık Bakanlığı tarafından açılan şikayet hattına yapacakları şikayet ile doktorun daha dikkatli çalışmasını sağlayabilirler. Sağlık Bakanlığı, kendilerine gelen tüm şikayetleri değerlendirecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

96
925 Paylaşım, 96 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
66
Şaşkın
Başarısız Başarısız
44
Başarısız
Komik Komik
15
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
69
Helal Olsun!
lol lol
102
lol
Aşk Aşk
86
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
25
Kazandım!
Pinar

4 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Çocuk sağlığı polikliniği Dr Turgay Özyurtta çocuğumu dudaklarında yara olduğu için muayeneye götürdüm yazdığı saçma sapan ilaçlar yüzünden çocuğumun bütün yüzü döküntü yaptı şişti tekrar muayeneye götürdüm bişey olmaz bir haftaya geçer diyor kendisine kızdığım da çocuğunuzu hasta edip bana getirmeyin diyor hiç daha önce böyle saçma bir doktor görmedim çocuğuma dudaklarındaki yara için ilaç yazmış diyorki çocuğunuz öksürüğü geçti mi daha neye nasıl ilaç yazacağını bilmeyen doktor sıfatıyla oturuyorlar o koltuğa çocuklarımızı böyle sıfatsızlara teslim ediyorlar TURGAY ÖZYURT ÇOK KÖTÜ BİR DOKTOR her yere şikayet ettim savcılığa da vereceğim

 2. Dr Turgay Özyurtta çocuğumu muayene ye götürdüm yazdığı ilaçlar çocuğumun bütün yüzüne alerji döküntü şişme yaptı iyileşmesi gereken yerde daha kötüleşti doktora tekrar muayeneye götürdüm bir şey olmaz ilaçlar alerji yapmış bir haftaya geçer dedi böyle sorumsuz bir doktor görmedim çok kötü hiç memnun değilim

 3. 23 Aralık 2019 tarihinde çocuğumuzun elini cam kesince Bursa da bulunan Özel bir Hastanenin Acil bölümüne gittik. Acilde doktor Sabir Zeyver vardı. Çocuğumuz ile çok ilgilenmedi. Kesik dikiş gerektirmesine rağmen dikiş atmadı. Çocuğumun yarası hala kapanmış değil ve 2 haftadan fazla süredir okula gidemedi. Sabiz Zeyver i kesinlikle tavsiye etmiyorum!