Doktor Şikayet Etmek İstiyorum Ne Yapmalıyım, Doktor Nasıl Şikayet Edilir?


95
925 Paylaşım, 95 points

İnsanlar yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle hastanelerin ya da tıp merkezlerinin yolunu tutarlar. Bu durum bazen hasta yakını olarak da gerçekleşir. Hastanelerde ve tıp merkezlerinde görülen tedaviler sırasında doktorlarla sürekli iletişimde olunur. Ancak bazı zamanlarda doktorlar ile anlaşmak mümkün olmaz. Yapılan tedaviden ya da doktorun tavrından memnun kalmayan kişiler, bu doktorları şikayet etmek isterler. Bu yazımızda doktor şikayet etmek istiyorum ne yapmalıyım, doktor nasıl şikayet edilir sorularına cevap vereceğiz.

İnsanlara sağlık vermek için eğitim alan ve bu nedenle hastane ve tıp merkezlerinde görev alan doktorlar, bazen hasta ya da hasta yakınları ile sorun yaşayabilirler. Hastaların umut bulmak amacı ile gittiği hastanelerde doktorların soğuk ve kötü davranışlarına maruz kalması, kendileri ile ilgilenilmemesi ve hatta tedavi uygulanmaması gibi nedenlerle hastalar rahatsızlık duyabilirler. Bir kişinin hastaneye gitmesi için ilk neden şifa bulmaktır. Bu amaçla gidilen hastanede hastalara ve hasta yakınlarına sunulan bazı haklar vardır.HASTA HAKLARI NELERDİR?

Hastanelerde hastalara sunulan haklar şu şekilde sıralanır;

 • Hastanın ilk hakkı istediği hastaneyi seçmektir. Her hasta istediği devlet hastanesinde tedavi olma hakkına sahiptir.
 • Her hastanın doktor seçme hakkı bulunur.
 • Her hastanın hastanede kendisiyle ilgilenen bir doktor seçme hakkı vardır.
 • Her hastanın tedavi olmak için gittiği hastanede özel oda seçme hakkı vardır.
 • Her hastanın tedavi için gittiği hastanede rahat etmeye ve saygınlık görmeye hakkı vardır.

DOKTOR ŞİKAYET ETMEK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM?

Hastalar ruh hali olarak yaşadıkları sıkıntılı durumdan da dolayı oldukça mutsuzdur. Hastaların kendisini güvende hissetmesi ve güler yüzlü doktorlardan ilgi görmesi en doğal haklarıdır. Doktorların başlıca görevi ise hastalarını tedavi ederken onları memnun etmek ve şifa bulmalarını sağlamaktır. Ancak ne yazık ki bazı doktorlar bu hakkı hastalarının elinden alır.

Vatandaşlar, tedavi için gittikleri hastanedeki hizmetten memnun kalmamaları durumunda şikayetçi olma hakkına sahiptir.  Hasta, kendisini tedavi eden doktoru ya da kendisi ile ilgilenen hastane personelini istediği zaman şikayet edebilir. Bir hasta ya da hasta yakınının doktordan memnuniyetsizliklerini şikayet etmeleri için kurulmuş özel bir hat vardır.

DOKTOR NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

Gidilen sağlık merkezindeki doktorun tedavi yöntemi, davranışı gibi nedenlerden dolayı memnun kalmamış bir hasta, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan şikayet hattı üzerinden rahatsızlığını dile getirebilir. Sağlık Bakanlığı, doktor şikayet hattı olarak Alo 184 İstek ve Şikayet Hattı’nı kurmuştur. Bu hat üzerinden tüm hastalar, rahatsızlık duydukları doktor ile ilgili şjkayetlerini belirtebilir.

Alo 184 İstek ve Şikayet Hattı üzerinden şikayet edilecek kuruluşlar şu şekildedir;

 • Resmi hastaneler
 • Özel hastaneler
 • Sağlık ocakları
 • Ambulans hizmetleri
 • Diyaliz merkezleri
 • Sağlık kuruluşları

Söz konusu kurumlarda çalışan doktorları ve sağlık çalışanlarını şikayet etme hakkı tüm hastalara verilir. Bir sağlık sorunu nedeni ile tedavi olmaya giden hastanın ve hasta yakınlarının istediği gibi ilgi ve alaka görememesi, tedavisinin uygulanmaması şikayet için yeterli nedendir. Böyle bir durum yaşayan hastalar Sağlık Bakanlığı tarafından açılan şikayet hattına yapacakları şikayet ile doktorun daha dikkatli çalışmasını sağlayabilirler. Sağlık Bakanlığı, kendilerine gelen tüm şikayetleri değerlendirecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

95
925 Paylaşım, 95 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
67
Şaşkın
Başarısız Başarısız
56
Başarısız
Komik Komik
16
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
69
Helal Olsun!
lol lol
107
lol
Aşk Aşk
87
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
62
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
26
Kazandım!
Pinar

11 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Çocuk sağlığı polikliniği Dr Turgay Özyurtta çocuğumu dudaklarında yara olduğu için muayeneye götürdüm yazdığı saçma sapan ilaçlar yüzünden çocuğumun bütün yüzü döküntü yaptı şişti tekrar muayeneye götürdüm bişey olmaz bir haftaya geçer diyor kendisine kızdığım da çocuğunuzu hasta edip bana getirmeyin diyor hiç daha önce böyle saçma bir doktor görmedim çocuğuma dudaklarındaki yara için ilaç yazmış diyorki çocuğunuz öksürüğü geçti mi daha neye nasıl ilaç yazacağını bilmeyen doktor sıfatıyla oturuyorlar o koltuğa çocuklarımızı böyle sıfatsızlara teslim ediyorlar TURGAY ÖZYURT ÇOK KÖTÜ BİR DOKTOR her yere şikayet ettim savcılığa da vereceğim

 2. Dr Turgay Özyurtta çocuğumu muayene ye götürdüm yazdığı ilaçlar çocuğumun bütün yüzüne alerji döküntü şişme yaptı iyileşmesi gereken yerde daha kötüleşti doktora tekrar muayeneye götürdüm bir şey olmaz ilaçlar alerji yapmış bir haftaya geçer dedi böyle sorumsuz bir doktor görmedim çok kötü hiç memnun değilim

 3. 23 Aralık 2019 tarihinde çocuğumuzun elini cam kesince Bursa da bulunan Özel bir Hastanenin Acil bölümüne gittik. Acilde doktor Sabir Zeyver vardı. Çocuğumuz ile çok ilgilenmedi. Kesik dikiş gerektirmesine rağmen dikiş atmadı. Çocuğumun yarası hala kapanmış değil ve 2 haftadan fazla süredir okula gidemedi. Sabiz Zeyver i kesinlikle tavsiye etmiyorum!

 4. Medivia Hospital Çengelköy hastanesinin Nöroloji Bölümdeki Dr. Öder KUZU’ ya 1 ay önce çekinmiş öldüğüm beyin haritası sonrası anksiyete teşhisi koyarak bana antidepresan yazmıştır. 28 gün sonra gel dedi ve gittim. Nasıl olduğumu sorduğunda bir değişiklik hissetmediğimi ve hastalığı bana açıklaması için bir takım sorular sordum. Ne kadar kullanacağım ve düzelmeyi nasıl hissedeceğim konusunda doktor sıfatını bile yakıştıramadığım şahıs bana neyini anlamıyorsun beni geriyosun benim hastalarım beni germez hastasın ve kabul etmiyosun gibi bir doktora özellikle bu bölüme yakışmayacak tavırlar sergilemeye başladı. Ben anlamaya çalışıyorum dedikçe tamam kullanma o zaman istemiyosan senin problemin hastasın ve kabullenmiyosun diyerek beni anlamsız bir duruma sokup kendimi iyice kötü hissetmeme neden olmuştur. Durumu Sağlık Bakanlığına ve ilgili ne kadar kurum varsa taşımayı düşüyorum. Bu zihniyette ve üslupta hiç kimse doktorluk yapmamalıdır. Adı üstünde hasta bakmamalıdır ki karşısındaki insana psikolojik şiddet uygulama yetkisini kendinde görmesin. İnsanlar para makinesi değildir. İlacı yaz 1 ay sonra tekrar gel tekrar reçete al git etik olmayan bu davranış hiçbir sağlık kuruluşu tarafından desteklenmemelidir.
  Saygılarımla

 5. Nigde devlet hastanesi göğüs hastaliklari doktoru ALI TABARU Doktor beyin hastaya ilgi yok ben gittim filme baktı yolladı bir ay başka doktora gittim filme baktı filmde leke var dedi ve ali bey nesil görmemiş dedi bi ton tahlil film ve kanser teşhisiyle be şehir şehir geziyim böyle doktorlukmu olur hasta soru soramaz erken teşhis iyidir ama böyle doktorlar yüzünden insanlar sağlığını kaybediyor hic kimseye onermiyorum

 6. Çocuğumun doğumundan itibaren düzenli kontrole götürdüğüm medicine hospitalin çocuk doktolarından kübra hanımı şiddetle kınıyorum..
  21.03.2020 tarihinde 17 aylık kızımın ateşlenmesi üzerine medicine hospitalin nöbetçi hekimlerinden birine gittik. Kendisi kızımın herhangi bir sıkıntısı olmadığını boğazının kızarık oluşundan ateş yaptığını söyledi. Biz yinede çok güvendiğimiz doktorumuz Uz.Dr. Cevriye Kübra Cenkçi Hanımdan randevu alarak pazartesi sabahı kontrol amaçlı kızımızı götürdük.
  Eşimin Kübra hanımın odasına girdiğinden beri doktorun gergin tavırlar sergilediğini ve emir kipi kullanarak kurduğu cümlelerden dolayı kendisine neden böyle davranıyorsunuz şekliden soru soruması ile doktor hanım kontrolünü kaybetmesi sonucu eşimi ve sonrasında kapıyı seslere karşı açıp nolduguna bakmak istdedim ve benide kapı dışarı kovdu.
  Doktor hanımı tahminim üzere aldığı eğitim ve yapmış olduğu mesleğin gerektirdiği gibi davranmadığı için kınıyoruz ve ayıplıyoruz. Doktor hanımı tercih edicek olan ben gibi mağdur olabilcek olan anne ve babaları uyarmayı evlat sahibi olan bizlere borç bildim.
  Söz konusu 17 aylık bir bebeğin sağlığı olmasa buraya bunu yazarak zaman kaybetmezdim. Kübra hanım çocuk doktorluğu çok ayrı birşeydir çünkü derdini anlatamaz.Bundan dolayı ailece sizi ayıplıyoruz.O Kanuni Sultan Süleyman’mış Edası ile kış kış yaparcasına sosyal sorumluluk alanını belirmeye ne sizin mevkiniz nede yaşınız uygun hatırlatıyoruz.Sizin ve sizler gibi hekimlerin dillerinin tatlı ve saygılı olması gerekirki biz eksik yapılanı düzeltelim.
  Ödediğmiz ücret karşılığından herhangi bir hizmet almadığımız ve zaman kaybettiğimiz için hakkımızı helal etmiyoruz.

 7. türkiye hastanesinde eşim doğum yaptı oğlumuzu doğumdan sonra yıkamaya götürdüler sonra biz odaya geçtik sonra oğlum odaya getirildiğinde kafasında 5-6 tane kesik vardı ya düşürdüler ya bir yere çarptılar bunun üzerine çocuk hemşiresi ertesi sabah odaya gelip bende eşimin yanındayken agresif tavırlarla küstah küstah konuşmaya başladı bende eşimin yanında sesimi çıkartmadım sonra aşşağıya inip o edepsizi buldum suç olmasa Allah biliyor parçalayacaktım ama dövmedende onun kadar edepsiz konuşabildim özürler diledi hatasını biliyordu eimden de özür dileyeceğini söyledi ama dilememiş edepsiz taburcu oldu eşim 2 gün sonra hastaneye gittik kontrol için muayene oldu doktoru ilaçlar yazdı sonra eşim sütüm çok geliyor çok fazla ağrım oluyor sürekli sağmak zorunda kalıyorum bana bu ağrıyı hafifletebilecek bir ilaç yazarmısınız dedi o da özgür çetiner doktorunun ismi dostinex isminde bir ilaç yazdı 4-5 gün sonra artık eşimin sütü hiç gelmedi meğersem bu ilaç çocuğu ölü doğanlara yazılan bir ilaçmış doktoru aradım ve bana ne yapim içmeseymiş dedi kapattı türkiye hastanesi çalışanları çok sorunlu çokk ve kimseye bir yaptırım uygulatamazsınız böylede bir kanun ilaç yüzünden eşimde boğazları yırtılırcasına bir öksürük kaldı verdiği ilaçtan dolayı çok ağır bir ilaç yazıklar olsun türkiye hastanesine

 8. Dün 182’yi aradım hpv virüsü olduğunu söyledim hangi branş bakıyorsa ordan randevu almak istedim ürolojinin baktığını söylediler ve hemen randevu oluşturdular. Ertesi gün hastaneye tam 15:30 da olan randevumda gelen mesaj itibari ile virüsten dolayı erken gidip beklemenin doğru olmadığını düşünüp tam vaktinde hastaneye giriş yaptım doktorun yanına çıkmam ürolojiyi bulmam yaklaşık 3-4 dk mı aldı o sırada 3 defa telefonumu aramışlar sessizde olduğundan dolayı duymadım evi aramışlar ( evdekilere haber vermemiştim) ve bu aramaları saat 15:21 de yapmışlar sanki yarım saat geç kaldım beni aramaları çok saçma çok kızdım herneyse içeriye girip derdimi anlattığımda ise doktorun ukala bir tavrıyla sekretere’ kaydı oluşturma kızım zaten bizim ilgi alanımız değil cildiye ye gitmesi gerekiyor’ dedi . Sonrasında doktora bana yardımcı olmasını krem vs önermesini bi tavsiyede bulunmasını istedim ama yine kestirip attı cildiyeye randevu almalısın diyerek. İBRAHİM ULUÖZ isminde sözde doktor görevini yerine getirmedi. Hastalığım onun branşına girmesine rağmen beni tedavi etmedi son hasta olduğumu söyleyip bundan dolayı arayıp geliceğimi teyit etmek istemişler ona göre beni bekliyeceklermiş oysa ki ben tam vaktinde orda olmuştum yani uzun lafın kısası İBRAHİM ULUÖZ bir doktorun görevi olan hastayı tedavi etmek ve şifa olmak için kılını bile kıpırdatmamıştır. Uğraşmamak evine hemen gitmek için hastayı yok saymıştır. Şikayetçi olmak için heryere başvurucam Umarım aynı olayı kendi aile bireyleride yaşar sağlıklarından mahrum kalır.

 9. Doktor hüşnu töre yavuzşenden şikayetçiyim kendisi hamile kardeşime ve bana sözlü ve fiziksel şiddet uğrattı kesinlikle tavsiye etmem

 10. Tavsiye neticesinde gitmiş olduğum Psikiyatri Doktoru Ayşegül Aksakal ‘dan çözüm odaklı olmaması, vermiş olduğu ilaçların yanlış olduğunu düşünmem ve tedavi süresini uzun tutması konularında kendisinden şikayetçiyim.