Doğum Yardımı Dilekçesi Nasıl Doldurulur, Doğum Yardımı Dilekçe Örneği


96
938 Paylaşım, 96 points

Doğum yapan kadınlar, devletten doğum yardımı alırlar. Doğum yardımı alabilmek için öncelikle dilekçe doldurmak gerekir. Doğum yardımı almak için dilekçenin tam ve eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir.  Bu yazımızda doğum yardımı dilekçesi nasıl doldurulur sorusuna cevap verirken, doğum yardım dilekçesi örneğini de vereceğiz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından doğum yapanlara verilen doğum yardım parası, dilekçe doldurulması ile alınır. Doğum dilekçesi doldurmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Dilekçe ne kadar doğru ve eksiksiz doldurulursa, o kadar kısa sürede yardım alınacaktır.DOĞUM YARDIM DİLEKÇESİ NASIL DOLDURULUR?

Doğum yardım dilekçesi doldururken bazı noktalarda çok dikkatli olmak gerekir. Doğum yardım dilekçesi nasıl doldurulur sorusunun cevabı ayrıntılı olarak şu şekilde verilir;

BİRİNCİ KUTUCUK

Başvuru yapılan yerde bir numaralı alana mutlaka doğum yapan kişinin adı – soyadı yazılır. Başvuruyu yapan kişi, doğum yapanın eşi ise, bu kısma kendi adını yazmalıdır. Doğum parası başvurusunu kim yaparsa yapsın, para her durumda sadece anneye yatacaktır.

İKİNCİ KUTUCUK

Doğum yardımı dilekçesine kimin ismi yazıldı ise altındaki T.C. kimlik numarası da bu kişiye ait olmalıdır.

ÜÇÜNCÜ KUTUCUK

Üçüncü kutucukta doğum yapan annenin adı ve soyadı yazılır. Dilekçeyi dolduran kişi anne olsa dahi hem ilk hem de üçüncü kutucuğa kendi adını yazmalıdır.

DÖRDÜNCÜ KUTUCUK

Dördüncü kutucukta doğum yapan annenin T.C. kimlik numarası yazmalıdır. Dilekçeyi dolduran kişi anne ise hem ikinci hem de dördüncü kutucuğa da T.C. kimlik numarası yazmak gerekir.

BEŞİNCİ KUTUCUK

Beşinci kutucukta yeni doğmuş olan bebeğin T.C. kimlik numarası girilir. İkiz bebek olması durumunda iki bebeğin T.C. kimlik numaraları aralarına – konularak yazılır.

ALTINCI KUTUCUK

Altıncı kutucuğa yeni doğan bebeğin babasının T.C. kimlik numarası yazılır.

YEDİNCİ KUTUCUK

Yedinci kutucuğa ailenin daha önceden sahip olduğu çocukların T.C. kimlik numaraları yazılır. Doğum parası ödemesi, ailenin sahip olduğu çocuk sayısına göre belirlenir. Ancak aile sadece yeni doğan bebek için ödeme alacaktır.

SEKİZİNCİ KUTUCUK

Sekizinci kutucuk çalışan anneler için hazırlanmıştır. Bu kutucuğa çalışan anneler ‘Evet’, çalışmayan anneler ise ‘Hayır’ şeklinde işaretleme yapar.

DOKUZUNCU KUTUCUK

Dokuzuncu kutucuk aynı sorunun baba için hazırlanmış halidir. Baba kamu işçisi olarak çalışıyor ise ‘Evet’ kutucuğu, kamu işçisi olarak çalışmıyor ise ‘Hayır’ kutucuğu işaretlenir.

ONUNCU KUTUCUK

8. Ve 9. Kutucuklara ‘evet’ cevabını veren aileler, 10. Kutucuğu doldurmak zorundadır. Anne ve babanın aldıkları maaşın yazılacağı bu alan, çalışılan kamu kurumuna da onaylatılır.

BAŞVURU SAHİBİNİN ADI SOYADI KUTUCUĞU

Başvuru sahibinin adı – soyadı yazan kutucuğa başvuru yapan kişinin adı yazılır. Anne ya da babadan hangisi başvuruyu yapmış ise onun adı ve soyadı girilmelidir.

BAŞVURU SAHİBİNİN ADRESİ KUTUCUĞU

Başvuru sahibinin adresi kutucuğuna ailenin yaşadığı evin adresi açık olarak yazılmalıdır.

BAŞVURU SAHİBİNİN TELEFON NUMARASI KUTUCUĞU

Başvuru sahibinin telefon numarası kutucuğuna başvuruyu yapan kişi kim ise onun cep telefonu numarası yazılır

TARİH VE İMZA KUTUCUĞU

En alt kısma tarih ve imza atılarak doğum yardım dilekçesi doldurulmuş olur.

DOĞUM YARDIMI DİLEKÇE ÖRNEĞİ NASILDIR?

Doğum yardımı başvuru dilekçesi Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yazılır. Dilekçeyi dolduran kişi hangi ilde oturuyor ise oranın valiliğini yazmak zorundadır. Ankara’da oturan bir kişi Ankara Valiliği, Kayseri’de oturan bir kişi Kayseri Valiliği olarak boş alanı doldurur.

Doğum yardımı dilekçe örneği şu şekildedir;

DOĞUM YARDIMI DİLEKÇESİ NEREYE VERİLİR?

Doldurulmuş olan doğum yardımı dilekçesi kamu personelleri için çakıştıkları kuruma teslim edilir. Kamu çalışanları dışındaki kişiler, doğum yardım dilekçesini bulundukları ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne göndermelidir.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

96
938 Paylaşım, 96 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
24
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
73
Helal Olsun!
lol lol
109
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir