Doğum Sonrası Anneye Verilen Para ve Diğer Haklar


66
649 Paylaşım, 66 points

Son yıllarda doğum yapan kadınlara, birçok sosyal hak tanınmıştır. Ancak kadınların çoğu bu haklardan habersiz oldukları için, kendilerine tanınan hakları tam manasıyla kullanamamaktadırlar. Bu haklardan bazıları da, çeşitli isimler altında doğum sonrası anneye verilen para olmaktadır.

Genç nüfus artışını sağlamak için devletin ortaya koyduğu politikalardan birisi olan doğum sonrası anneye verilen para ve haklar, gerekli şartları sağlayan tüm annelere tanınmaktadır.

Yazımızın devamında, doğum sonrası anneye verilen paralar ve diğer haklar hakkında kapsamlı bilgiler bulunmaktadır. Tamamını dikkatli bir şekilde okuduğunuzda, birçok haktan mahrum kaldığınızı görebilirsiniz.DOĞUM SONRASI ANNEYE VERİLEN PARA VE DİĞER HAKLAR NELERDİR?

YARIM GÜN ÇALIŞMA DESTEĞİ

Çalışan kadınlara yönelik tanınan bir hak olan yarım gün çalışma desteği, kadının doğum yaptıktan sonra yarım gün çalışması koşuluyla işine devam edebilmesine olanak tanımaktadır.

Çalışan kadınların doğum yapması halinde tanınan yarım gün çalışma desteği, şunları kapsamaktadır.

  • İlk defa doğum yapan anneler, 60 gün boyunca işlerine yarım gün olarak devam ederler.
  • İkinci çocuğunu doğuran anneler, 120 gün boyunca işlerine yarım gün çalışarak devam ederler.
  • Üçüncü ve sonrası doğumlarda ise 180 gün boyunca işlerine yarım gün çalışarak devam ederler.

Çoğul yani ikiz, üçüz, dördüz doğum yapan kadınlara ise ilk doğumda 90 gün, ikinci kez anne olmaları durumunda 150 gün, üç ve daha üstü için anne olmaları durumundaysa 210 gün yarım gün çalışma hakkı tanınmaktadır.

Şayet çocuğunun engelli olarak dünyaya gelmesi halindeyse, 360 gün yarım gün çalışarak işlerine devam etmeleri mümkündür.

Burada verilen doğum sayıları, işyerinde yapacakları doğum sayısı olarak algılanmamalıdır. Örneğin çalışan kadın daha öncesinde ilk bebeğini dünyaya getirmiş ve çalışırken ikinci çocuğunu dünyaya getirmişse, buradaki gün sayısı ikinci çocuğa tanınan gün sayısı olarak kabul edilmektedir.

DOĞUM SONRASI ANNEYE VERİLEN PARA

Doğumdan sonra anneye verilen para olan ve doğum parası olarak da bilinen bu destek, 2015 yılından günümüze kadar var olan bir sosyal haktır. Doğumdan sonra anneye verilen para desteğinden, çalışmayan annelerde yararlanmaktadır.

Doğum parası miktarı, çocuk sayısına göre belirlenmekte olup şu şekildedir.

İlk kez doğum yapanlar için 300 TL

İkinci doğumlarda 400 TL

Üçüncü ve üstü doğumlardaysa, 600 TL doğum parası verilmektedir.

Doğum parası alabilmek için çalışma şartı aranmamış olsa da, kadının ya da eşinin BAĞ-KUR ya da SGK üzerinden en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

Doğum parası alabilmek için;

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, Kaymakamlıklarda bulunan yardımlaşma vakıflarına ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvurmak yeterlidir.

EMZİRME DESTEĞİ (SÜT PARASI)

Doğumdan sonra anneye yapılan devlet yardımları arasında yer alan emzirme desteği, çalışan ve çalışmayan tüm kadınlara verilmekte olup 149 TL’dir.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

Çalışan kadınlara verilen iş göremezlik ödeneği, doğum yapmadan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 günlük SGK primini ödemiş olan kişilere verilmektedir. İş göremezlik ödeneği asgari ücretle çalışan ve doğum yapan kadınlara bir defaya mahsus 4 Bin 424 TL olarak belirlenmiş olsa da, bu tutar ücretli izin şeklinde kullandırılmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
649 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
37
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
109
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
38
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
63
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
121
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben doğumdan sonra bebeğime bakacak kişi olmadı için işden ayrılmak zorunda kalırsam tazminatımı alıp çıka biliyormuyum çalıştığım yerde 5 yıldır çalışmakdayım beni aydınlatırsanız çok sevinirim