Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan Besinler Hangileridir?


78
764 Paylaşım, 78 points

Beyin gelişimi çocukluk döneminde gerçekleşen bir durumdur. Bu nedenle çocukların sağlıklı ve doğru şekilde beslenmesi oldukça önemlidir. Birçok besin doğrudan beyin gelişimine faydalıdır. Bu yazımızda Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan Besinler Hangileridir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Çocuklarda beyin gelişimi oldukça önemlidir. Çocukların ileride zeki ve başarılı olabilmesi için beyin gelişiminin sağlıklı şekilde yapılması gerekir. Bu gelişim besinler yardımı ile gerçekleştirilir. Günlük hayatta tüketilen birçok besin direk olarak beyin gelişimini sağlamaktadır.DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN BESİNLER HANGİLERİDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan Besinler şu şekilde sıralanır;

 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Yeşillik
 • Doğal et
 • Kuruyemiş ve tohumlar
 • Yulaf ezmesi
 • Elma ve erik
 • Kırmızı lahana
 • Brokoli
 • Yağlı balıklar
 • Süt ve süt ürünleri
 • Bitter çikolata
 • Tam tahıllar
 • Kuruyemiş
 • Su
 • Zerdeçal
 • Çilek

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN YUMURTANIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan yumurta, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Yumurta, beyin gelişimi için çok faydalı olan A – S – B12 – B vitaminlerini içerir. Yumurtanın içerisinde beynin sinyal alıp göndermesini sağlayan tirozin bulunur. Beyin gelişimi için mutlaka yumurta tüketilmelidir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN YOĞURTUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan yoğurt, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Özellikle tam yağlı yoğurt tüketmek beynin aktivitesini artırarak hücre zarını geliştirir.  Yoğurt üzerine bir de birkaç parça bitter çikolata ekleyerek beyin gelişimi daha da desteklenebilir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN YEŞİLLİKLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan yeşillikler, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Ispanak, lahana gibi yeşillikleri tüketen çocuklarda ileri yaşlarda demans olma riski oldukça yüksektir. Özellikle yumurtalı ıspanak ya da lahana cipsi gibi besinleri tüketenlerde beyin hücrelerinin büyümesi daha kolay olacaktır.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN DOĞAL ETİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan doğal et, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Doğal etin içerisinde yapay madde, boya, aroma, koruyucu ve tatlandırıcı bulunmaz. Katkısız olması nedeniyle beyin gelişimini olumlu etkilemektedir. Çocuklarda beyin gelişimi için salam, sucuk, sosis gibi besin maddelerinden uzak durmak gerekir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN KURUYEMİŞ VE TOHUMLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan kuruyemiş ve tohumlar, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Kuruyemiş ve tohumlarda protein, esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller oldukça fazladır. Bu özellikleri sayesinde çocukların beyin gelişimleri çok daha rahat gerçekleşir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN YULAF EZMESİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan yulaf ezmesi, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Yapılan araştırmalar, yulaf ezmesi yiyen çocuklarda kalp ve beyin sağlığının korunduğunu ve beynin akademik görevlerini daha iyi yaptığını ortaya çıkarmıştır. Yulaf ezmesini tatlandırmak için tarçından destek almak çok daha doğru olacaktır.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN ELMA VE ERİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan elma ve erik, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Elma ve erik içerdiği vitaminler sayesinde çocuklarda beyin gelişimini oldukça desteklemektedir. Bu nedenlere çocuklara sıkça elma ve erik yedirmek doğru olacaktır.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN KIRMIZI LAHANANIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan kırmızı lahana, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. kırmızı lahana uzun süreli hafıza artırma ve beynin hasarını azaltmak için kullanılmaktadır. Çocukluk çağlarında tüketilen kırmızı lahana, ilerleyen yıllarda Alzheimer olma riskini de en aza indirecektir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN BROKOLİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan brokoli, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. brokoli içerisinde bulunan K vitamini, beynin gücünü artırmak ve bilişsel fonksiyonların gelişimini sağlamak konusunda oldukça başarılıdır. Yüksek oranda folik asitte içeren brokoli, çocuklara mutlaka sunulmalıdır.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN YAĞLI BALIKLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan yağlı balıklar, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Omeg 3 yağ asidi yönünden zengin olan yağlı balıklar hafızayı güçlendirme, hafıza kayıplarını önleme ve beyni geliştirme özelliklere sahiptir. B12 vitamini açısından da oldukça gelişmiş olan bu balıklar çocuklara mutlaka yedirilmelidir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan süt ve süt ürünleri, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Beyin zarının esnekliğini artıran süt ve süt ürünleri, beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Çocukluk döneminde beyin gelişimi için tam yağlı süt, yoğurt, peynir gibi ürünler sıklıkla tüketilmelidir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN BİTTER ÇİKOLATANIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan bitter çikolata, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. İçeriğindeki doğal uyarıcılar sayesinde beyin gelişimi, konsantrasyon ve odaklanmayı artıran bitter çikolata, endorfin içeriği sayesinde beyin reseptörlerini de harekete geçirmektedir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN TAM TAHILLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan tam tahıllar, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. tam tahıllar içerdiği B6 – B12 vitaminleri ve folik asit sayesinde hafızanın güçlü tutulması, korunması, konsantrasyon ve beyne düzenli kan akışı gitmesi yönünden oldukça önemlidir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN KURUYEMİŞLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan kuruyemişler, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Vitamin, mineral ve protein yönünden oldukça zengin olan bu besinler, beyin fonksiyonlarını artırmanın yanı sıra depresyondan kurtulmak konusunda da oldukça faydalıdır.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN SUYUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan su, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Beynin susuz kalması, kortizol hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu durumda hafıza gücü azalır ve beyin fonksiyonlarında bozulmalar başlar. Beynin gelişmesi için mutlaka düzenli olarak su tüketmek gerekir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN ZERDEÇALIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan zerdeçal, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. İçerisinde yer alan kurkumin sayesinde beyin gelişimini destekleyen zerdeçal, çocukluk döneminde kullanıldığı zaman ileride Alzheimer plak oluşumunu da engellemektedir.

DOĞRUDAN BEYİN GELİŞİMİNE FAYDALI OLAN ÇİLEK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Doğrudan Beyin Gelişimine Faydalı Olan çilek, mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden birisidir. Çilekte bulunan fisetin isimli bileşen hafızayı ve öğrenme kayıplarını engeller. Çocukluk çağında bolca çilek tüketimi beynin doğru gelişmesi için oldukça önemlidir.

Konu Başlıkları


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

78
764 Paylaşım, 78 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
60
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir