Doğalgaz Desteği Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Nereye Yapılır?


83
817 Paylaşım, 83 points

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın geçtiğimiz günlerde yaptığı doğalgaz yardımı ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından ihtiyaç sahibi birçok aile bu yardımı nasıl alabileceklerini araştırmaya başladı. Bu yazımızda Doğalgaz Desteği Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Nereye Yapılır? Sorularına cevap vereceğiz.

Devlet tarafından uzun zamandır ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımı yapılıyordu. Bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın açıklamasıyla birlikte artık ihtiyaç sahibi ailelere doğalgaz yardımının da yapılacağı açıklandı. Birçok belediyenin ailelere verdiği doğalgaz desteğinin ardından artık Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından da doğalgaz yardımı verilmeye başlanacak.DOĞALGAZ DESTEĞİ NEDİR?

Doğalgaz desteği, ihtiyaç sahibi ailelerin kış aylarında ısınma konusunda maddi sıkıntı yaşamaması adına hazırlanmış bir sosyal yardımdır. Bu yardım kapsamında doğalgaz desteği alma hakkı kazanmış olan ailelere, ailenin özellikleri doğrultusunda belirlenecek oranda doğalgaz yardım ödemesi yapılmaktadır.

Doğalgaz desteğinden faydalanmak için ailelerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığına bakılmaktadır. İhtiyaç sahibi olan ailelerin yapacakları başvuru sonrasında hanede yer alan kişi sayısı ve gelir göz önünde bulundurularak 450 TL ila 1150 TL arasında doğalgaz desteği verilmektedir.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğalgaz desteğinden faydalanmak isteyen birçok ihtiyaç sahibi vatandaş, bu yardım için başvuruyu nasıl yapabileceği konusunda ne yazık ki bilgi sahibi değil. Doğalgaz desteği başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Doğalgaz desteği başvurusunda bulunacak olan adaylar, kendilerine sunulan iki farklı başvuru seçeneğinden istediklerini kullanabilecekler. Bu başvuru seçenekleri;

  • E devlet üzerinden doğalgaz desteği başvurusu
  • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden doğalgaz desteği başvurusu

E devlet üzerinden doğalgaz desteği başvurusunda bulunmak isteyen adayların başvuru için T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile birlikte sisteme giriş yaptıktan sonra Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfası üzerinden doğalgaz yardım başvurusunu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Hazırlanan başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile dolduran tüm vatandaşların başvuruları değerlendirmeye alınacak ve yine aynı sayfa üzerinden başvuru sorgulama ile doğalgaz desteği alıp alamayacakları görüntülenebilecektir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden doğalgaz desteği başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların ise ikamet ettikleri il ve ilçede yer alan kaymakamlık bünyesindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekmektedir. Vakıf üzerinden gerekli belgeler ile yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmakta ve sonuç başvuruda bulunan vatandaşlara iletilmektedir.

DOĞALGAZ DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Doğalgaz desteği başvurusu onaylanan vatandaşlar, Ekim ve Mart ayları olmak üzere yılda iki kere doğalgaz desteğinden faydalanabilmektedir. Doğalgaz desteği nasıl alınır? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Doğalgaz desteği başvurusunda bulunan ve başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, hane durumu göz önünde bulundurularak belirlenen tutarda doğalgaz desteği alma hakkına sahip olmaktadır. Doğalgaz desteği onaylanmış olan faturalı aboneler, kendilerine en yakın PTT üzerinden faturalarını ibraz ederek destekten faydalanabilmektedir. Ön ödemeli sayaç kullanan aboneler için ise alabilecekleri tutardaki destek ödemesi kartlarına yatırılacak şekilde destekten yararlanabileceklerdir.

DOĞALGAZ DESTEĞİ ÖDEMESİ NE KADAR YAPILACAK?

Doğalgaz desteği ödemesi ne kadar yapılacak? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; doğalgaz desteği ödemesinden faydalanma hakkı kazanmış olan ailelerin özellikler göz önünde bulundurularak alacakları destek miktarı belirlenmektedir.

Doğalgaz desteği miktarı belirlenirken hanenin toplam geliri ve hanede yaşayan kişi sayısı göz önünde bulundurulacaktır. Bu kapsamda en az 450 TL en fazla 1150 TL olmak üzere ödenecek yardım miktarı belirlenecektir. Kronik hastalığı bulunan ve yaşam destek cihazına bağlı yaşayan kişilerin yer aldığı evlerde ise belirlenen ödeme rakamının üzerine %5 oranında ilave yapılacaktır. Belirlenen doğalgaz desteği ödemeleri 81 il genelinde Cuma gününden itibaren başlayacaktır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

83
817 Paylaşım, 83 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
111
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir