Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflanır, Diyetsiz Kilo Verme Yolları Nelerdir?


95
866 Paylaşım, 95 points

Kilo vermek dendiği zaman akla ilk gelen diyetlerdir. Birbirinden farklı diyetlerden yaparak hızlı ya da garantili kilo vermek mümkündür. Ancak birçok insan diyet programlarını uygulayamaz. Programa sadık kalmak oldukça zorlayıcı bir durumdur ve birçok kişi bunu başaramaz. Diyet yapamayan kişiler için diyet yapmadan kilo vermek de mümkündür. Bu yazımızda diyet yapmadan nasıl zayıflanır, diyetsiz kilo verme yolları nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.

İnsanlar, hayatlarında yapacakları bazı küçük değişiklikler ile diyet yapmadan da kilo verebilirler. Kilo vermek için beslenme ile ilgili bazı detaylara dikkat etmek yeterli olacaktır.DİYET YAPMADAN NASIL ZAYIFLANIR?

Diyet yapmadan nasıl zayıflanır sorusuna verilecek cevap oldukça kolaydır. Yeme alışkanlıklarında yapılacak birkaç küçük değişiklik ile kolayca kilo vermek mümkün olacaktır. Diyet kelimesi bile bazı insanların bu işten soğuması ve uzaklaşmasına neden olur. İşin içine diyet kelimesini sokmadan sadece dikkat ederek kilo verilebilir.

DİYETSİZ KİLO VERME YOLLARI NELERDİR?

Diyetsiz kilo verme yolları şu şekildedir;

YEMEK YEME SÜRESİ BELİRLEYİN

Yemek yemeye başlamadan önce süre tutun. Ne kadar zamanda yemek yediğinizi belirleyin. 20 dakika, yemek yemek için en ideal süredir. Eğer bu süreden daha kısa zamanda yemek yiyorsanız 20 dakikaya yaymaya özen gösterin.  Böylece daha porsiyonunuzu bitirmeden vücudunuz doygunluk hormonu salgılayacaktır.

 

UYKUNUZU TAM ALARAK KİLO VERİN

Uykusuzluk, kilo almanın başlıca nedenlerinden birisidir. Yapılan araştırmalara göre, kişi uyku saatini bir saat bile artırsa, yıllık olarak 14 kilo verecektir. Bunun için gereksiz ara atıştırmalarından uzak durmak gerekir.

SEBZE VE MEYVE TÜKETİMİNİ ARTIRIN

Günlük öğünlerden birisinde meyve ve sebze tüketimini artırın. Daha az kalorili olan sebze ve meyveler, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sebzelerin yağını pişirirken değil servis ederken ekleyerek kilo alımını engelleyebilirsiniz.

ÇORBAYI SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN

Çorba, hem düşük kalorilidir hem de tok tutma özelliğine sahiptir. Yüksek kalorili ve kremalı çorbaların haricinde sofranızdan çorbayı eksik etmeyin. Çorba, hızlı tokluk hissi verecek ve iştah azaltacaktır.

TAHILLARI DAHA ÇOK TÜKETİN

Tahıllar, kilo vermeye yardımcı besinlerdir. Düşük kalorili olmaları nedeniyle günlük hayatta daha fazla tüketilmeleri, kilo vermeye yardımcı olacaktır.

KIYAFETLERLE KENDİNİZE HEDEF KOYUN

Kilo vermek için insanın kendisini motive etmesi gerekir. İçine giremediğiniz bir kıyafeti odanızda her zaman görebileceğiniz bir yere koyun. Hedefiniz bu kıyafete girmek olsun. Kıyafeti her gördüğünüzde motive olur ve az yemeye çalışırsınız.

EKMEĞİ OLABİLDİĞİNCE AZALTIN

Kahvaltı ve öğle yemeği dışında ekmek yememeye özen gösterin. Özellikle akşam yemeklerinde ekmeyi sofranızdan tamamen kaldırarak kilo verebilirsiniz.

ŞEKERİ KESİN

Şeker, kilo almanın başlıca nedenlerindendir. Şekeri keserek kilo vermek mümkün olacaktır. Şekerli ürünlerden uzak durmak, içeceklere şeker yerine limon ya da nane koyma ile bir yılda 5 kilo rahatlıkla verilebilir.

KÜÇÜK BARDAKLAR KULLANIN

İçeceklerinizi koyduğunuz bardak ne kadar büyük olursa o kadar fazla kalori alırsınız. Sofraya küçük bardak koyun. Böylece içeceğiniz daha az olur ve fazla kalori almazsınız.

YEŞİL ÇAYI İHMAL ETMEYİN

Kilo vermek için yeşil çayın düzenli tüketilmesi önemlidir. Yeşil çayı içiyorsanız artırın, içmiyorsanız en kısa sürede hayatınıza dahil edin. Yeşil çay ile yağ yakımı kolay olacak ve kilo vereceksiniz.

EV YEMEKLERİNİ TERCİH EDİN

Kilo almanın başlıca nedenlerinden birisi, dışarıdan yemek yemektir. Hazır gıdalarda çok fazla kalori bulunur. Bunun yerine ev yemeklerini tercih ederek kolayca kilo vermeye başlayabilirsiniz.

SOFRADA SOHBET EDEREK YEMEK YİYİN

Yemek saatlerini eğlenceli hale getirin ve yemek yerken ailenizle sohbet edin. Bu işlem hem yavaş yemenizi hem de çabuk doymanızı sağlayacaktır.

YEMEK TABAKLARINIZI KÜÇÜLTÜN

Yemek tabağınız ne kadar küçük olursa o kadar az yemek yersiniz. Yemek tabağını doldursanız bile küçük olması nedeniyle her zamankinden az yemiş olursunuz. Psikolojik olarak dolu tabak yediğiniz için bu durum sıkıntı yaratmaz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

95
866 Paylaşım, 95 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
17
Şaşkın
Başarısız Başarısız
103
Başarısız
Komik Komik
91
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
28
Helal Olsun!
lol lol
49
lol
Aşk Aşk
39
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
15
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
106
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir