Diyanet 2020 Kurban Bayramı Vekalet Bedeli Belli Oldu


68
664 Paylaşım, 68 points

Kurban Bayramına sayılı günler kala Diyanet İşler Başkanlığı’ndan 2020 Kurban Bayramı vekalet ücreti hakkında bir açıklama geldi. Açıklama kapsamında kurban kesmek yerine vekalet yolu ile bedelini ödemek isteyenlerin verecekleri tutarlar kesinleşmiş oldu. Bu yazımızda Diyanet 2020 Kurban Bayramı Vekalet Bedeli Belli Oldu başlığının detaylarını anlatacağız.

Diyanet İşleri her yıl olduğu gibi bu yıl da kurban vekalet bedelini belirledi. 2020 Kurban Bayramı Vekalet ücreti hakkındaki açıklama Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Erbaş’ tan geldi.DİYANET 2020 KURBAN BAYRAMI VEKALET BEDELİ NE KADAR?

Diyanet Başkanı Ali Erbaş, 2020 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu tanıtım toplantısında 2020 yılı kurban vekalet ücretleri hakkında bilgi verdi. Erbaş tarafından yapılan açıklama kapsamında yurt içi ve yurt dışı kurban vekalet ücretleri belirlendi.

Diyanet 2020 Kurban Bayramı Vekalet Bedeli ne kadar sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkün;

  • 2020 yılı Kurban bayramı vekalet bedeli yurt içi: 975 TL
  • 2020 yılı Kurban bayramı vekalet bedeli yurt dışı: 825 TL

Organizasyonda açıklamada bulunan Ali Erbaş, büyük bir inansın ve medeniyetin mensupları olarak yeryüzüne barışı, iyiliği ve güzel ahlakı getirmek için çalıştıklarını dile getirirken, bu bilinçle birlikte yurt genelinde kurban bayramının en mutlu şekilde geçirilebilmesi için kurban bağışının ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Pandemi sürecinde özellikle maddi durumu iyi olmayan ihtiyaç sahibi ailelerin daha çok sıkıntı yaşadığını belirten Erbaş, bu nedenle kurban kesmeyi düşünen vatandaşların vekalet yolu ile muhtaç bölgelerde kurban kesmelerinin hem ihtiyaç sahiplerini mutlu etmenin hem de bu yolla daha büyük sevaba girilebileceğini açıkladı.

VEKALETLE KURBAN BAĞIŞI NEDİR?

Vekaletle kurban bağışı, bir kişinin bizzat kurban kesmek yerine vekalet yolu ile kurbanı başkasına kestirmesidir. Kurban kesmek de aynı Hac ve Zekat gibi dini bir ibadettir. Her sene Kurban Bayramı’nda Müslümanlar güçleri yettiğince kurban alarak bu ibadetlerini yerine getirmeye çalışırlar.

Kurban kişi tarafından bizzat kestirilebileceği gibi vekalet yolu ile kestirerek ihtiyaç sahiplerine de dağıtabilir. Kurban vekaleti sözlü ya da yazılı olarak verilebileceği gibi telefon, internet, faks ya da benzer bir araç kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Vekil olarak tayin edilen kişi ya da kurum, vekâleti yerine getirerek kişinin adına kestiği kurbanı ihtiyaç sahiplerine dağıtacaktır.

VEKALETLE KURBAN BAĞIŞI NASIL YAPILIR?

Vekaletle kurban bağışı nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; vekalet ile kurban bağışında bulunan kişi, bu bağışı ister yurt içinde ister yurt dışında gerçekleştirebilir. Bağış şekline göre kurban için ödeyeceği tutar belirlenir.

Vekaletle kurban bağışı ücreti her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Belirlenen tutar sabit olmakla birlikte kişiler istedikleri kişi ya da kurum üzerinden vekalet vererek kurban bağışını gerçekleştirebilir. Kurum üzerinden kurban vekaleti veren kişilere kestikleri kurbanın nerede kesildiği ve dağıtıldığı hakkında bilgi de verilecektir.

2020 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2020 Kurban Bayramı ne zaman sorusunun cevabı şu şekildedir; Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen dini günler takvimine göre bu sene Kurban bayramı 31 Temmuz 2020 Cuma günü başlayacak.

Arife günü olan 30 Temmuz tarihi sonrasında 31 Temmuz, 1 – 2 – 3 Ağustos tarihleri Kurban Bayramı olarak tüm yurt genelinde kutlanacak. Bu sayede Cuma günü başlayacak olan Kurban Bayramı Pazartesi günü gecesi sona ermiş olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

68
664 Paylaşım, 68 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
72
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
108
Helal Olsun!
lol lol
24
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
108
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
72
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir