Dişler Bir Saat İçinde Nasıl Beyazlatılır?


63
608 Paylaşım, 63 points

Beyaz dişlere sahip olmak, herkesin hayalidir. İnsanlar dişlerini beyazlatmak için her yolu denemeye açıktır. Diş beyazlatma için en çok başvurulan yol ise diş beyazlatma işlemleridir. Diş beyazlatma işlemleri, kişilere bir saat içerisinde bembeyaz dişler sunmaktadır. Bu yazımızda diş beyazlatma işlemi hakkında bilgi vereceğiz.

DİŞ RENGİ NEDEN DEĞİŞİR?

Dişler, aynı sünger gibi gözeneklere sahiptir. Gözle görülemeyen bu gözenekler, tüketilen gıdaları içine çekmektedir. Gözeneklere giren besinler, zamanla dişlerin renginin bozulmasına neden olmaktadır. Dişlerin lekelenmesi konusunda en etkili unsurlar; şarap, kahve, çay ve sigara gösterilebilir. Bu unsurların sıklıkla tüketilmesi sonucunda dişin doğal rengi bozulur ve diş üzerinde lekelenmeler başlar. Aktif olarak bu lekelerin çıkarılması gerekmektedir. Aksi takdirde lekeler dişten çıkartılamayacaktır.Dişlerin beyazlaması için günümüzde kullanılan bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde dişler eski beyazlığına kolay ve kısa sürede kavuşacaktır. Bu yöntemlerin başında diş beyazlatma (Bleaching) yöntemi gelmektedir. Diş beyazlatma yöntemi ile dişler bir saat içinde beyazlatılmaktadır.

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING) NEDİR?

Günümüzde en çok kullanılan estetik diş beyazlatma işlemidir. Bu işlem birçok diş hekimi tarafından uygulanmaktadır. Bu yöntemde diş beyazlatılması için özel jeller kullanılmaktadır. Diş beyazlatma işlemi öncesinde uygulanması gereken bazı adımlar vardır. Bir dişin beyazlatılabilmesi için öncelikle diş çürük tedavilerinin yapılması gerekmektedir. Çürük bir diş üzerine gerçekleştirilen beyazlatma işlemi sırasında beyazlatıcı jelin çürüğün altına geçmesi ve bu dişin hassasiyetinin artmasına neden olacaktır.

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Diş kliniklerinde gerçekleştirilen diş beyazlatma işlemi, yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Birkaç seans gerçekleştirilen bu işlem sonucunda bembeyaz dişlere sahip olmak mümkündür. Diş muayenesi yapan diş hekimi, muayene sonrasında dişleri temizler ve beyazlatma işlemini gerçekleştirir.

Diş beyazlatma işlemi evde de gerçekleştirilebilmektedir. Evde diş beyazlatma işlemi için diş hekimi, hastaya özel olarak içerisinde beyazlatıcı jel barındıran bir kalıp hazırlayacaktır. Bu kalıp evde düzenli olarak 2 – 3 hafta kadar kullanılmalıdır.

DİŞ BEYAZLATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Diş beyazlatma işlemi, diş hekimi kontrolünde gerçekleştirilen bir yöntemdir. Ofis tipi olarak adlandırılan Power Bleaching yöntemi, diş kliniğinde 1 saatte uygulanmaktadır. Bu işlemde renklenmiş olan dişin dış yüzeyine bir jel sürülür. Bu jelin ışıkla reaksiyona girmesi sonucunda hızlı ve oldukça etkili bir beyazlama gerçekleşecektir. Bir saatte diş beyazlatma işlemi tek seans olarak uygulandığında dişlerde 3 – 4 ton kadar bir beyazlama görülecektir.

HOME BLEACHİNG YÖNTEMİ NEDİR?

Home Bleaching yöntemi, dişlerin evde beyazlatılması işlemidir. Bu işlem, klinikte yapılandan biraz daha uzun sürmektedir. Dişin yüzeyini beyazlatmak için kullanılan bu yöntemde diş hekimi tarafından hazırlanmış içi beyazlatıcı jel dolu bir kalıp kullanılır. Diş beyazlatacak kişiler, günlük 4 – 8 saat arasında bu kalıbı takmak zorundadır. Toplamda 5 – 7 gün arası süren bu işlemin sonucunda dişler %3 – %20 arası bir beyazlamaya kavuşacaktır. Bu oran klinikte yapılan diş beyazlatma işleminde %15 – %43 arasındadır. Beyazlatma oranı daha fazla olduğu için birçok kişi, diş kliniklerinde bir saatte diş beyazlatma işlemini daha çok tercih etmektedir.

KALICI DİŞ BEYAZLATMA YOLLARI NELERDİR?

  • Diş Macunu İle Diş Pastasını Birlikte Kullanın!
  • Kabartma Tozu ve hindistan Cevizi Yağı Karışımı ile Dişleriniz Fırçalayın!
  • Tarçın ve Adaçayı Karışımı ile Günde 1 Kez Dişinizi Fırçalayın.
  • 2 Günde 1 Alaminyum Folyo ile 1 Saat Sişlerinizi Sarın
  • Muz Kabuğu İle Dişlerinizi Ovun.
  • Düzenli Misvak Kullanımı Önemli!
  • Peynir Suyu ile Gargara Yapın!
  • Elma Sirkesi Kullanın!
  • Çilek Yemek Dişlerinizi Beyazlatır.
  • Kalıcı Lekeler İçin Süt Etkili

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

63
608 Paylaşım, 63 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
63
Şaşkın
Başarısız Başarısız
27
Başarısız
Komik Komik
15
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
68
Helal Olsun!
lol lol
101
lol
Aşk Aşk
86
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir