Dikkat Tarayıcınız Üzerinden Gizli Bilgileriniz Alınıyor!


77
754 Paylaşım, 77 points

Bilgisayar üzerinden tarayıcı kullanırken karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi de bilgilerin çalınması ihtimalidir. Bu tür bir sorunla karşılaşmamak için güvenilir bağlantıları kullanmak gerekmektedir. Bu yazımızda Dikkat Tarayıcınız Üzerinden Gizli Bilgileriniz Alınıyor! Başlığının detaylarını anlatacağız.

Güvenli olmayan siteler, kullanıcıların özel bilgilerinin çalınması için kullanılan en basit platformlar haline geldi. Bilgilerinin çalınmasından korkan birçok kullanıcı, bu nedenle tarayıcılarına ve kullandıkları internet sitelerine dikkat etmeye çalışıyorlar.DİKKAT TARAYICINIZ ÜZERİNDEN GİZLİ BİLGİLERİNİZ ALINIYOR!

İnternet üzerinden milyonlarca farklı içeriğe sahip internet sitesine ulaşmak mümkün. Ancak bu sitelerin bir kısmı ne yazık ki kötü amaçlı olarak açılıyor ve tek amaç giriş yapan kullanıcıların gizli bilgilerini ele geçirmek oluyor.

Kimlik avı ya da kötü amaçlı yazılımdan dolayı özel bilgilerini başkalarının ele geçirmesini istemeyen kullanıcıların girdikleri internet siteleri konusunda çok dikkatli olması gerekiyor. Sitelerin ne amaçla açıldığını anlamak için güvenli olmayan sitelerle ilgili uyarıların dikkate alınması oldukça önemli.

TARAYICI ÜZERİNDEN TEHLİKELİ VE YANITLICI SİTELER HAKKINDA NASIL UYARI ALINIR?

Tarayıcı üzerinden tehlikeli ve yanıltıcı siteler hakkında uyarı almak isteyen internet kullanıcılarının öncelikle bu özelliği açık hale getirmesi sonrasında ise kendilerine gönderilmiş olan uyarı mesajlarını doğru algılaması gerekiyor.

Tarayıcı üzerinden kimlik avı be kötü amaçlı yazılım algılama özelliğini açık konuma getiren kullanıcılar, bu özellik açık olduğu sürece internet siteleri ile ilgili bazı uyarılar alıyorlar. Alınan bu uyarılar şu şekilde sıralanıyor;

 • Gideceğiniz site kötü amaçlı yazılım içeriyor: Bu uyarı ile karşılaşıldığı zaman ziyaret edilecek olan sitenin kullanıcının bilgisayarına kötü amaçlı yazılım olarak bilinen zararlı uygulama yüklemeye çalıştığını anlamak gerekir. Bu uyarı yapılan sitelere asla giriş yapılmamalıdır.
 • Yanıltıcı bir siteye girmek üzeresiniz: Bu uyarı ile karşılaşıldığı zaman ziyaret edilecek olan sitenin kullanıcının kimlik bilgilerini çalmak istediğini anlamak gerekir. Kimlik avı sitesi olarak hazırlanma ihtimali olan bu siteye karşı dikkatli olmak gerekir.
 • Şüpheli site: Bu uyarı ile karşılaşıldığı zaman ziyaret edilecek olan sitenin şüpheli göründüğünü ve güvenli olmadığını anlamak gerekir. Bu tür siteleri kullanırken dikkatli olmak akıllıca olacaktır.
 • Gideceğiniz site zararlı programlar içeriyor: Bu uyarı ile karşılaşıldığı zaman ziyaret edilecek olan sitenin internette gezerken sorunlara neden olabilecek programlar yüklemek için kullanıcıları kandırmaya çalıştığını anlamak gerekir.
 • Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklardan komut dosyaları yüklemeye çalışıyor: Bu uyarı ile karşılaşıldığı zaman ziyaret edilecek olan sitenin güvenli olmadığını anlamak gerekir. Bu tür uyarılar yapılmış bir siteye giriş yapılmaması çok daha doğru olacaktır.

GİZLİ BİLGİLERİ ALMAYA ÇALIŞAN SİTELER VE İNDİRİLENLER NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

Gizli bilgileri almaya çalışan siteler ve indirilenler nasıl görüntülenir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Gizli bilgileri almaya çalışan siteler ve indirilenleri bilgisayar üzerinden görüntüleme

 • Birinci Adım

Bilgisayar üzerinden Chrome tarayıcı açılır

 • İkinci Adım

Uyarı görülen sayfada yer alan “Ayrıntılar” sekmesine tıklanır

 • Üçüncü Adım

Açılan alanda yer alan “Güvenli olmayan bu siteyi ziyaret et” sekmesine tıklanır

 • Dördüncü Adım

Sayfa yüklenir

Gizli bilgileri almaya çalışan siteler ve indirilenleri Android üzerinden görüntüleme

 • Birinci Adım

Andoid cihaz üzerinden Chrome tarayıcı açılır

 • İkinci Adım

Uyarı görülen sayfada yer alan “Ayrıntılar” sekmesine tıklanır

 • Üçüncü Adım

Açılan alanda yer alan “Güvenli olmayan bu siteyi ziyaret et” sekmesine tıklanır

 • Dördüncü Adım

Sayfa yüklenir

Gizli bilgileri almaya çalışan siteler ve indirilenleri iPhone ve iPad üzerinden görüntüleme

 • Birinci Adım

iPhone ya da iPad üzerinden Chrome tarayıcı açılır

 • İkinci Adım

Uyarı görülen sayfada yer alan “Ayrıntılar” sekmesine tıklanır

 • Üçüncü Adım

Açılan alanda yer alan “Güvenli olmayan bu siteyi ziyaret et” sekmesine tıklanır

 • Dördüncü Adım

Sayfa yüklenir

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
754 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
60
Şaşkın
Başarısız Başarısız
24
Başarısız
Komik Komik
12
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
60
Helal Olsun!
lol lol
96
lol
Aşk Aşk
84
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
61
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
24
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir