Dikkat Bu Sağlıklı Yiyecekler Kilo Aldırıyor!


64
624 Paylaşım, 64 points

Sağlığına dikkat eden kişiler, kilo almamak için her zaman sağlıklı yiyecekleri tüketmeyi tercih ederler. Sağlıklı yiyecekler düşük kaloriye sahip olduğu için tüketen kişilerin kilo almasına izin vermez. Ancak bazı sağlıklı yiyecekler bu konuda sanıldığı kadar masum değildir. Bu yazımızda kilo aldıran sağlıklı yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

İdeal kiloda olmak, sağlıklı bir yaşam sürmek ve hastalıklardan korunmak için oldukça önemlidir. İnsanlar hem daha sağlıklı olmak hem de dış görüntüsüne önem verdiği için kilo vermek için çaba gösterirler. Kilo verme konusunda insanların en büyük destekçisi de sağlıklı yiyeceklerdir.SAĞLIKLI YİYECEKLER KİLO ALDIRIR MI?

Sağlıklı yiyeceklerin kilo vermede ve kilo kontrolünde faydalı olduğu düşünülür. Ancak bu her sağlıklı yiyecek için geçerli değildir. Bazı sağlıklı yiyeceklerin kilo aldırmaya yardımcı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Sağlıklı yiyecekler kilo aldırır mı sorusuna evet diyerek cevap vermek mümkündür. Bu durum tüm sağlıklı yiyecekler için geçerli olmasa da kilo kontrolüne yardımcı olduğu düşünülen birçok yiyecek kilo almaya neden olmaktadır.

KİLO ALDIRAN SAĞLIKLI YİYECEKLER NELERDİR?

Kilo aldıran sağlıklı yiyecekler şu şekilde sıralanır;

 • Süt
 • Pirinç
 • Kuruyemiş
 • Kırmızı et
 • Somon balığı
 • Kurutulmuş meyveler
 • Tam tahıllı ekmekler
 • Bitter çikolata
 • Yumurta
 • Tam yağlı yoğurt
 • Baklagiller

SÜT NEDEN KİLO ALDIRIR?

Sağlıklı besinlerden birisi olan süt, kilo alımına neden olmaktadır. Protein, yağ ve karbonhidrat açısından oldukça zengin olan süt, sürekli tüketildiği zaman kişinin kilo almaya başlamasına neden olur. Özellikle yağlı süt, kısa zamanda kilo almaya neden olacaktır.

PİRİNÇ NEDEN KİLO ALDIRIR?

Sağlıklı besinlerden birisi olan pirinç, kilo alımına neden olmaktadır. Pişmiş pirinç 190 kalori içermektedir. Tek bir porsiyon pişmiş pirinç tüketerek kolayca yüksek miktarda kalori alınmış olacaktır. Bu nedenle kilo verme ve kilo kontrolü aşamalarında pirinçten uzak durmak gerekir.

KURUYEMİŞ NEDEN KİLO ALDIRIR?

Sağlıklı besinlerden birisi olan kuruyemiş, kilo alımına neden olmaktadır. Gün içerisinde çok olmamakla birlikte kuruyemiş tüketiminde bir sakınca yoktur. Kuruyemiş, günlük bir avucu geçmeyecek şekilde yemeklerde ya da atıştırmalıklarda tüketilebilir. Fazlası kilo alımına neden olacaktır.

KIRMIZI ET NEDEN KİLO ALDIRIR?

Sağlıklı besinlerden birisi olan kırmızı et, kilo alımına neden olmaktadır. Kırmızı etin içinde çok miktarda lösin bulunur. Kırmızı eti çok sık tüketenlerde kilo alma gibi bir sorunla karşılaşmak mümkündür. Kırmızı et tüketerek kilo almamak için mümkün olduğunca yağsız türlerini tercih etmek gerekir.

SOMON BALIĞI NEDEN KİLO ALDIRIR?

Sağlıklı besinlerden birisi olan somon balığı, kilo alımına neden olmaktadır. Somon balığı genel olarak diyetlerin vazgeçilmezi olarak bilinse de yağlı balıklar arasında yer alır. 170 gram somon filetosunda 350 kalori bulunmaktadır. Protein oranı da yüksek olan somon balığı dikkatli tüketilmesi gereken besinlerden birisidir.

KURUTULMUŞ MEYVELER NEDEN KİLO ALDIRIR?

Sağlıklı besinlerden birisi olan kurutulmuş meyveler, kilo alımına neden olmaktadır. Kurutulmuş meyvelerde antioksidan ile birlikte yüksek oranda kalori bulunur. Yüksek şeker içeriğine de sahip olan kurutulmuş meyveler, kilo almaya neden olacak besinler arasındadır. Bu nedenle sağlıklı atıştırmalık olarak kurutulmuş meyve tüketmek isteyenlerin dikkatli olması gerekir.

TAM TAHILLI EKMEK NEDEN KİLO ALDIRIR?

Sağlıklı besinlerden birisi olan tam tahıllı ekmek, kilo alımına neden olmaktadır. Karbonhidrat yönünden zengin olan tam tahıllı ekmek, yumurta, et ve peynir gibi ürünlerle birlikte tüketildiği zaman yüksek kalori alımına ve buna bağlı kilo alımına neden olmaktadır. Bu nedenle tam tahıllı ekmek tüketirken dikkatli olmak gerekir.

 

BİTTER ÇİKOLATA NEDEN KİLO ALDIRIR?

Sağlıklı besinlerden birisi olan bitter çikolata, kilo alımına neden olmaktadır. Bitter çikolata temelde kilo aldırmaz gibi düşünülse de en az %70 kakao oranına sahip olan bitter çikolatalarda yüksek kalori bulunmaktadır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan bitter çikolata dikkatli tüketilmesi gereken besinlerden birisidir.

YUMURTA KİLO ALDIRIR MI?

Sağlıklı besinlerden birisi olan yumurta, kilo alımına neden olmaktadır. Rejimlerde tok tutma özelliği nedeniyle sık sık yer alan yumurta, bütün olarak tüketildiği zaman kişinin kilo alımına neden olabilir. Bütün yumurta tüketiminde sayısına çok dikkat etmek gerekir.

TAM YAĞLI YOĞURT KİLO ALDIRIR MI?

Sağlıklı besinlerden birisi olan tam yağlı yoğurt, kilo alımına neden olmaktadır. Yoğurt özellikle meyvelerle karıştırıldığı zaman daha kalorili bir hale gelecektir. Yoğurt yüzünden kilo almamak için mümkün olduğunca yağsız ve diyet yoğurtlar tercih edilmelidir.

BAKLAGİLLER KİLO ALDIRIR MI?

Sağlıklı besinlerden birisi olan baklagiller, kilo alımına neden olmaktadır. Nohut, mercimek, esmer bulgur ve siyah fasulye gibi baklagillerin çok tüketimi, kilo aldırır. Baklagillerden kaynaklı kilo almamak için ölçüsünde tüketmek doğru olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

64
624 Paylaşım, 64 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir