Devletten Vatandaşlara 1477 TL’ye Kadar Nakit Ve Gıda Yardımı


82
832 Paylaşım, 82 points

Devletten vatandaşlara yapılan yardımlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu yardımlar arasında en çok talep görenler kuşkusuz nakit ve gıda yardımları. Devlet, ihtiyaç sahibi ailelere 1477 TL nakit ve gıda yardımı yapıyor. Bu yazımızda Devletten Vatandaşlara 1477 TL’ye Kadar Nakit Ve Gıda Yardımı hakkında bilgi vereceğiz.

Devlet vatandaşlara yönelik çok sayıda yardımda bulunuyor. İhtiyaç sahibi aileler için hazırlanan bu devlet yardımları ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilgileniyor. Bakanlığa bağlı sosyal yardım vakıflarında belirlenen ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçları göz önünde bulundurularak destek veriliyor.DEVLETTEN VATANDAŞLARA 1477 TL’YE KADAR NAKİT VE GIDA YARDIMI

Devletten ihtiyaç sahiplerine yapılan en önemli yardımlardan birisi nakit yardımı ve gıda yardımı. İhtiyaç sahibi ailelerin en fazla başvuruda bulunduğu bu iki yardım kapsamında ailelere 1477 TL ödeme yapılıyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımlardan faydalanmak için ailelerin belirlenen şartlara uygun olması gerekiyor. Devletten vatandaşlara yapılan yardımlar şu şekilde sıralanıyor;

 • Gıda yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Dul yardımı
 • Asker ailelerine yardım
 • Öksüz ve yetim yardımı
 • Asker çocuğuna yardım
 • Doğum yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı sağlık yardımı

DEVLET GIDA YARDIMI NASIL ALINIR?

Devlet gıda yardımı, en fazla talep edilen yardımlardan birisidir. Gıda yardımı alabilmek için başvuruda bulunan ailelerin hane içi kişi başına düşen gelirlerinin net asgari ücretim 3/1 inden az olması gerekir. Gıda yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlara verilecek yardım tutarı Mütevelli heyeti tarafından belirlenir.

DEVLET YAKACAK YARDIMI NASIL ALINIR?

Devlet yakacak yardımı, en fazla talep edilen yardımlardan birisidir. Yakacak yardımı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz kömür yardımı gerçekleştirilir. Bu yardım üzerinden ailelere en az 500 kg olmak üzere kömür yardımı yapılır. Yakacak yardım miktarı mütevelli heyeti tarafından belirlenir.

DEVLET DUL YARDIMI NASIL ALINIR?

Devlet dul yardımı, en fazla talep edilen yardımlardan birisidir. Dul yardımı alabilmek için kadınların eşlerinin vefat etmiş olması gerekir. Eşi vefat etmiş olan kadınların yapacağı başvuru sonucunda aylık 275 TL dul yardımı alma hakları bulunur.

DEVLET ASKER AİLELERİNE YARDIM NASIL ALINIR?

Devlet asker ailelerine yardım, en fazla talep edilen yardımlardan birisidir. Asker ailelerine yardım, muhtaç asker aileleri için geçerlidir. Sosyal güvencesi olmayan askerlerin ailelerine evli ise eşine, bekar ise ailesine olmak kaydıyla aylık 275 TL olarak ödenir.

DEVLET ÖKSÜZ VE YETİM YARDIMI NASIL ALINIR?

Devlet öksüz ve yetim yardımı, en fazla talep edilen yardımlardan birisidir. Annesi ya da babası vefat etmiş olan 18 yaşından küçük çocuklara yönelik sunulmaktadır. Annesini, babasını ya da her ikisini de kaybetmiş olan çocuklara aylık 100 TL devlet yardımı yapılır.

DEVLET ASKER ÇOCUĞUNA YARDIM NASIL ALINIR?

Devlet asker çocuğuna yardım, en fazla talep gören yardımlardan birisidir. Bu yardım babası askerde olan ve 18 yaşından küçük muhtaç durumdaki çocuklara yönelik verilmektedir. Babası asker olan muhtaç çocuklara aylık 100 TL devlet yardımı verilir.

DEVLET DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR?

Devlet doğum yardımı, en fazla talep gören yardımlardan birisidir. Bu yardımı almak için 15.05.2015 tarihi sonrasında doğmuş ve canlı olan çocuk sahibi olmak gerekir. Şartlara uygun olan ailelere bir çocuk için 300 TL, iki çocuk için 400 TL, üç ve daha fazla çocuk için ise 600 TL devlet yardımı yapılır.

DEVLET ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI NASIL ALINIR?

Devlet şartlı eğitim yardımı, en fazla talep gören yardımlardan birisidir. Şartlı eğitim yardımı, çocuğunu okula götürme garantisini veren ailelere yönelik verilmektedir. Şartlı eğitim yardımı ödemesi şu şekilde yapılır;

 • İlköğretim erkek öğrenci aylık 35 TL
 • Kız öğrenci aylık 40 TL
 • Ortaöğretim erkek öğrenci aylık 50 TL
 • Kız öğrenci aylık 60 TL

DEVLET ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI NASIL ALINIR?

Devlet şartlı sağlık yardımı, en fazla talep gören yardımlardan birisidir. Sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını sağlık kontrolüne götürmesi ve hamilelik süresinde düzenli kontrolden geçilmesi garantisi ile verilmektedir. Devlet şartlı sağlık yardımı şu şekilde yapılır;

 • Doğumun hastanede yapılması halinde tek seferlik 75 TL
 • Gebelik döneminde anne için aylık 35 TL
 • Çocuk için aylık 35 TL

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
832 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
17
Şaşkın
Başarısız Başarısız
123
Başarısız
Komik Komik
92
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
32
Helal Olsun!
lol lol
53
lol
Aşk Aşk
38
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
16
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
100
Kazandım!
Pinar

9 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. pandemir süreçten dolayı işten çikarırdım şuan madurum 3çocuk okutuyorum para yardımı almak istiyom

 2. Pandemi iznine çıkan hükumlüyum. Hükümlü olduğum için iş vermiyolar. Geçimim için yardım talep ediyorum.