Devletten Emeklilere 9.688 TL Toplu Ödeme

İki dini bayram kapsamında emeklilere 1000’er TL bayram ikramiyesi verilirken, aynı zamanda her emekli için 1.305 TL evde bakım desteği verilecek. İkramiye almaları nedeniyle evde bakım desteği almış olan emekliler ise, geriye dönük hakları nedeniyle 9.688 TL’ye kadar daha önce yatmayan paralarını geri alabilecekler.

Devletten çeşitli adlar altında yardım alan emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında alacakları ikramiyeler, artık bu kişilerin evde bakım desteği parası almalarına engel olmuyor. Yapılan yasal düzenleme neticesinde, bugüne kadar emekli ikramiyesi aldıkları için evde bakım yardımı kesintiye uğrayan emeklilere, geçmişe dönük hak doğması nedeniyle 9688 TL’ye kadar toplu ödeme yapılacak.

Ancak bu desteğin alınabilmesi için, evde yaşayan her kişi için düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin 3’te 2’sinden az olmak durumunda. Gelir sınırının 2018 yılından itibaren 867,27 TL sayılması nedeniyle, evde bakım yardımı alabilmek için bu şart gerekli kılınmış oldu.
Yeni Evde Bakım Desteği Düzenlemesi Ne Diyor?

Evinde engelli ve yaşlı yakınlarına bakanlara, sosyal devlet kapsamında devlet maaş ödemeye devam ediyor. Ancak emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin gelir sınırının aşılmasına neden olduğu için, bazı vatandaşların bu yardımları bir takım kesintilere uğramıştı. Devlet bu kesintiyi gidermek ve her emeklinin daha eşit şekilde bu haktan yararlanmasını sağlamak için, yeni bir düzenleme yaptı. Bu haktan yararlanabilmek için evde bakımı yapılan engelli kişinin yüzde 50’nin üzerinde engelli olması ve sağlık raporunda ağır engelli ibaresinin bulunması gerekiyor. Ayrıca kişilerin bu yardımı alabilmeleri için, evde bakım desteği veren kişiyle kan bağının bulunması şartı gerekiyor.
İkramiye Aldıkları İçin Desteği Kesilenler Ne Yapacak?

Bayram ikramiyeleri nedeniyle gelir sınırını aştıkları için evde bakım desteği kesilen kişiler, yeni düzenlemeyle gelen gelir sınırını aşmamaları ve diğer şartları sağlamaları halinde, yeniden başvuru yapabilecekler. Bu şartları sağlayanların hanesine, aylık olarak 1305 TL bakım desteği girecek. Bunun yanı sıra şartları sağlayıp başvuru yapanların başvurularının kabul edilmesi halinde, geçmişte kesinti yaşamışlarsa bu kesintilerinde toplu olarak yapılması ön görülmektedir.

Toplu Ödeme Ne Kadar?

Yardımı kesilen kişilerin yeni düzenlemeyle birlikte geçmişe yönelik alacakları toplam ödeme, 2018 yılının tamamı ve 2019 yılının ocak ve şubat ayları da dahil olmak üzere toplamda 9 bin 688 TL olarak hesaplanmıştır. Bunun için yeni gelir sınırının altında kalan kişilerin, yeniden başvuru yapmaları yeterli olmaktadır.