Devletin Vatandaşlara Yaptığı Karşılıksız Yardımlar Nelerdir?

Devletimizin sosyal devlet olma yolunda, hızla ilerlemesini sağlayan birçok adımı bulunmaktadır. Bu adımlardan birisi de, devletin vatandaşlara yaptığı karşılıksız yardımlar olmaktadır. Bu yazımızda devletin vatandaşlara yaptığı karşılıksız yardımlar nelerdir? Sorusuna cevap vererek aynı zamanda, bu yardımlar hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Devletin Vatandaşlara Yaptığı Karşılıksız Yardımlar Nelerdir?

  • Kömür Yardımı

Devletin vatandaşlara yaptığı karşılıksız yardımlar arasında yer alan kömür yardımı, muhtaçlık vasıflarını taşıyan vatandaşlara ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Bu yardımdan sonra kişi maddi durumunu düzeltir duruma gelse dahi, herhangi bir borçlanma olması söz konusu değildir. Kömür yardımı alabilmek için, devletin belirlemiş olduğu muhtaçlık vasıflarını taşımak gerekir. Bu vasıfları devlet kendi araştırmaları sonucunda görmesi halinde kömür yardımı yapabileceği gibi, kişinin başvuru yapması neticesinde kurul raporu ile kişinin muhtaç olduğunun belirlenmesi halinde de, kömür yardımı yapılabilmektedir.  • Çeyiz Parası

Son yıllarda devlet tarafından yapılan yardımlar arasında en sık duyduğumuz yardımlardan birisi olan çeyiz yardımı, evlenme yardımı olarak da nitelendirilmektedir. Bu yardım kapsamında SGK babaları vefat etmiş olan kız çocuklarına yetim aylığı bağladığı gibi, yetim kız çocuğunun evlenmesi durumunda, 24 maaş tutarında çeyiz parası vermektedir. Şayet kişinin 1000 Türk lirası yetim maaşı aldığını düşünürsek, evleneceği zamanı SGK’ya dilekçe ile başvurması halinde, devlet tarafından 24000 lira çeyiz parası alması mümkündür.

  • Cenaze Parası

Devletin vatandaşlara yaptığı karşılıksız yardımlar nelerdir? Sorusuna verebileceğimiz cevaplardan birisi de, cenaze parasıdır. En az 360 günlük yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primi yaptırmış olan kişinin vefat etmesi durumunda, 1. Derecede yakınlarına cenaze parası adı altında yardım yapılmaktadır. Bu yardım 2018 yılı itibariyle 595 lira iken, 2019 yılı için biraz daha fazla olması düşünülmektedir. Bu paranın 5 yıl içinde alınması gerekmekle birlikte, 5 yıl içerisinde alınmayan cenaze parası için bu hak kalkmaktadır.  • İş Göremezlik Raporu

Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle işe gidemeyip rapor alan işçilerin yararlanabileceği bu hizmet, hastalık nedeniyle raporun SGK’ya sunulması durumunda, iş göremeyecek durumda olan raporlu işçinin günlük 40 lira iş göremezlik parası almasını sağlamaktadır.

  • Emzirme Parası

Yine SGK kapsamında verilen devletin vatandaşlara yaptığı karşılıksız yardımlar arasında bulunan emzirme parası, annenin sigortalı olması durumunda anneye, annenin sigortalı olmaması halinde ise babaya 149 lira olarak ödenmektedir.

  • Hastalara Yol Yardımı

Bulunduğu ilden başka bir ile hastalığı nedeniyle tedavi olmak için gidecek kişilere SGK’nın vermiş olduğu hasta yol yardımı, farklı bir ülkede tedavi görmesi gereken hastalar için de geçerlidir. Bu kapsamda yapılacak yol yardımı, uçak masraflarını da kapsamaktadır.

  • Doğum Parası

Devletin vatandaşlara yaptığı karşılıksız yardımlar arasında yer alan doğum yardımı, annenin doğum sayısına göre belirlenmektedir. Mavi kart sahibi Türk vatandaşlarına yapılan doğum yardımları, şu şekildedir.

İlk çocuğunu doğuran anneye 300 Türk lirası,

İkinci çocuğunu doğuran anneye 400 Türk lirası

3 ve sonraki çocuklar için ise 600 Türk lirası doğum yardımı yapılmaktadır.

Bu doğumlarda ikizler daha fazla gebeliklerde, alınacak yardım miktarı artırılmaktadır. Yine aynı şekilde engelli doğan çocuklar için verilecek olan doğum parası da, biraz daha fazla olmaktadır.  • Dul Yardımı

Eşi vefat eden kadınlara yapılan bu yardım, dul kadının muhtaçlık durumu şartlarını sağlaması ve bu şartları devam ettirmesi halinde 2 ayda bir 500 TL olarak yapılmaktadır. Bu yardımı alabilmek için kişinin Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı’na, başvuru yapması gerekmektedir.

  • Askerlik Yardımı

Maddi durumu iyi olmayan er ve erbaşların ailelerine yapılan askerlik yardımı, 2 ayda bir 500 Türk lirası olarak yapılmaktadır. Muhtaçlık durumunda olan er ve erbaşların ailesine yapılacak bu yardım, PTT hesaplarına devlet tarafından yatırılmaktadır. Bu yardımı alabilmek için ailelerin, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına ikametgah adresleri ile birlikte başvurmaları gerekmektedir.