Devletin Ev Almak İsteyenlere Verdiği Destek 68000 TL Oldu


79
728 Paylaşım, 79 points

Sosyal devlet olma yolunda atılan adımlardan birisi olan konut desteklerinde, yapılan yardımların toplamı 68 bin TL oldu. Devletin sunmuş olduğu evlilik ve konut desteği başvuru şartları nelerdir, konut desteği nasıl alınır?

Devletin evlenecek kişilere ve ev sahibi olmak isteyen kişilere sunmuş olduğu destek miktarında artışa gidilmesi, bu destekten faydalanmak isteyen ancak henüz faydalanmayan kişilere müjde niteliği taşıyor. Bu yazımızda evlilik ile konut desteği almanın şartları ve verilecek olan konut desteği hakkında önemli detaylara yer verdik.

Evlenecek Gençlere Devletten Büyük DestekEvlilik planlamasının erken yaşlarda yapılmaya başlanması ve bu plan dahilinde çeyiz hesabı açılması halinde, devlet evlenecek gençlere çeyiz parası adı altında ödeme yapmaktadır. Devletin sunduğu bu imkandan çiftler ayrı ayrı yararlanabildiği gibi, birlikte de yararlanabilmektedir.

Bunun yanı sıra ev sahibi olmak isteyen vatandaşların bankalarda konut hesabı açarak birikim yapmaya başlaması halinde de, belirli bir sürenin sonunda devlet yapılan konut birikimi miktarı kadar ev sahibi olmak isteyen kişilere destek ödemesi yapmaktadır. Ev sahibi olmak isteyerek konut birikim hesabı açan vatandaşlara, en fazla 25000 TL konut desteği sağlanmaktadır.

Çeyiz hesabı açtıran kişiler için ise, çiftlerden her biri için 34 bin TL’ye kadar ve toplamda 68000 TL çeyiz desteği sunulmaktadır.

Çeyiz Desteği Detayları

Evlenecek gençlerin bir banka üzerinden açtıracakları çeyiz hesabı üzerinden yatırım yapmaları halinde, yapılan yatırımın miktarı ve süresine göre devlet maddi destek sağlamaktadır.

Ödeme Planı Ve Destek Tutarları

Çeyiz hesabı açtıran kişilerin hesaplarına 32 ile 47 ay arasında düzenli bir şekilde birikim yapmaları halinde, devlet çeyiz hesabında biriken paranın yüzde 20’si oranında çeyiz desteği sağlamaktadır. Bu destek kapsamında en fazla 6500 TL ödeme yapılırken, çeyiz hesabına 48 ile 59 ay arasında birikim yapan kişilere ise, yüzde 22 oranında devlet desteği sağlanmaktadır. 48 ile 59 ay arası çeyiz hesabına yatırım yapan kişilerin alacağı destek miktarı en fazla, 7500 TL ile sınırlıdır. Yatırımın 60 ay ve üzeri bir süreyi kapsaması halinde ise, çeyiz desteği miktarı 9 bin lirayı bulmaktadır.

Çeyiz Desteği Şartları Nelerdir?

Evlenmek isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 18-27 yaş arasında olmaları gerekmektedir. Çeyiz hesabının ise 24 yaşını doldurmadan önce, açılmış olması gerekmektedir.

Devletin yaş sınırlamasını 18 27 yaş arasında tutmasının en önemli nedenlerinden birisi, gençlerin bir an önce aile düzeni kurarak düzenli bir yaşama adapte olmalarını sağlamaktır. Çeyiz hesabındaki önemli şartlardan birisi de, bir dönem içerisinde en fazla iki defa çekim yapabilmelerine müsaade edilmesidir. Çeyiz hesabından çekim yapılması halinde, hesapta kalan bakiyenin hesabın açılmış olduğu tarihten çekim tarihine kadar yapılması gereken yatırımın asgari tutarın toplamından az olmaması gerekmektedir.

Konut Hesabı Desteği

Devletin ev almak isteyenlere sağlamış olduğu en önemli desteklerden birisi olan devlet konut hesabı desteği ile, kişi başına 25 bin TL’ye kadar destek alınması mümkündür. Desteğin çift olarak alınması halinde ise, toplam destek tutarı 50.000 TL’yi bulmaktadır. Konut hesabı desteği mantığı da, tıpkı çeyiz hesabında olduğu gibi işlemektedir. Bankalardan konut hesabı açtıran kişilerin hesaplarında birikim yapmaları gerekmekte olup, yapılan destekler hesap üzerindeki birikim miktarına göre belirlenmektedir. Şartlar tam olarak sağlandığında alınabilecek en küçük konut destek miktarı 13000 TL, en fazla ise 25 bin TL’dir.

Hangi Birikime Ne Kadar Destek Veriliyor?

Açılmış olan konut desteği hesabına 36 ile 47 ay arasında yatırım yapan vatandaşlara, biriktirmiş oldukları paranın yüzde 15’i devlet desteği sağlanmaktadır. 48 ile 59 ay arasında konut desteği hesabına birikim yapmış kişilere sağlanan destek oranı ise, yüzde 18 olarak belirlenmiştir. 60 ay ve üzerinde birikim yapmış kişiler ise, yüzde 25 devlet desteği alabilmektedirler.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Ev alma desteği, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin yararlanabileceği bir destektir. Bu destekten yararlanabilmek için 3 yıl boyunca ödemelerin düzenli bir şekilde yapılması ve 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren, kişinin kendine ait evinin olmaması gerekmektedir. Her bireyin sadece bir tane konut destek hesabı açma hakkı olup, 18 yaşından küçük kişilerde vasi ya da velisi aracılığıyla bu hesabı açarak devletin konut desteği imkanından yararlanabilmektedir


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

79
728 Paylaşım, 79 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
120
Şaşkın
Başarısız Başarısız
88
Başarısız
Komik Komik
73
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
122
Helal Olsun!
lol lol
38
lol
Aşk Aşk
26
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
121
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
85
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir