Devlet Tarafından Yaşlılara Yapılan Yardımlar Nelerdir?


75
728 Paylaşım, 75 points

Devlet maddi sıkıntı yaşayan dar gelirli vatandaşlara olduğu kadar yaşlılara da sunduğu destek paketlerine devam ediyor. Yaşlıların rahat bir yaşam sürmesi ve daha fazla olanaktan yararlanması amacı ile yapılan yardımlara her gün bir yenisi ekleniyor. Bu yazımızda devlet tarafından yaşlılara yapılan yardımları detaylı olarak anlatacağız.

Yaşlılara Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Devlet yaşlıların da elinden tutmaya devam ediyor. Yaşlılara belirlenmiş olan şartlara uygun olmaları koşulu ile birçok farklı konuda yardım yapılıyor. Yaşlılara devlet tarafından yapılan bu yardımlar şu şekilde sıralanıyor; • 2022 yaşlı aylığı
 • Ambulans hizmeti
 • Akrabaya 1.068 TL
 • Karşılıksız sağlık hizmeti
 • Bedava ulaşım imkânı
 • Ucuz konut fırsatı
 • Evde maaş fırsatı
 • Ücretsiz bakımevi

Yaşlılarda Devlet Desteği Almak için Aranan Şartlar Nelerdir?

Yaşlıların devlet tarafından sunulan yardımları alması için belirlenmiş şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu şartlar;

 • Maddi anlamda zor durumda olmak
 • Hasta olmak
 • Başkasının bakımına muhtaç olmak
 • Bakacak kimsesi olmaması

Devlet tarafından yaşlılara sunulan bu yardımları biraz daha ayrıntılı inceleyelim…

1-) 2022 Yaşlı Aylığı

Maddi durumu iyi olmayan yaşlılara yönelik olarak hazırlanan bu yardım kapsamında 3 ayda bir 754 TL ödeme yapılacak. Bu ödemeye 2022 aylığı deniyor. Yaşlı aylığından yararlanmak için ilçe kaymakamlıklarına ya da Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmak gerekiyor.

2-) Ambulans Hizmeti

Birçok belediye tarafından sağlanan bu hizmet kapsamında yaşlılara ve engellilere bedava ambulans hizmeti sunuluyor. Yaşlılar için bedava ambulans hizmetinden yararlanmak için oturulan yerin bağlı olduğu belediyeye başvuruda bulunmak gerekiyor.

3-) Akrabaya 1.068 TL

Yaşlı olmasının yanı sıra bakıma muhtaç da olan kişiler için hazırlanmış olan bu yardımda akrabası ile aynı çatı altında yaşayanlara evde bakım aylığı ödeniyor. Yaşlı bir yakınına bakan akraba, aylık olarak 1.068 TL bakım aylığı alıyor. Yaşlı bakım aylığından yararlanmak isteyenlerin aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

4-) Karşılıksız Sağlık Hizmeti

Devlet, hasta ya da yaşlı olanlara evde sağlık hizmeti de vermektedir. Verilen bu sağlık hizmeti karşılığında yaşlılardan herhangi bir ücret talep edilmez. Tüm yaşlıların bu sağlık hizmetinden yararlanma hakkı bulunmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak için devletin kurumlarına başvuruda bulunmak ya da 444 3 833 numaralı telefonu aramak yeterli olacaktır.

5-) Bedava Ulaşım İmkânı

65 yaş üzeri tüm yaşlılara sunulan bedava ulaşım hizmeti demiryolu, denizyolu ve karayolu ulaşımları için geçerlidir. 65 yaş üstü herkes bu araçlara ücretsiz olarak binebilmektedir. Demiryolu şehirlerarası ulaşımlarda ise %50 bilet indirimi sağlanmaktadır.

6-) Ucuz Konut Fırsatı

TOKİ tarafından yapılmış olan konutların %25’lik kısmı yaşlılara ayrılmaktadır. Ayda 250 TL’den başlayan ödemelerle konut sahibi olma hakkı bulunan yaşlılar kolaylıkla ev sahibi olabilecektir.

7-) Evde Maaş Fırsatı

Yaşlı emeklilerin sağlık durumlarından dolayı maaş almaya gidemediği durumlarda devreye giren bu yardım, PTT ya da bankalardan alınan maaşın çekilemeyeceği durumlarda devreye girmektedir. Bunun için SGK’ ya başvuru yaparak maaşın evde alınmasını talep etmek yeterli olacaktır. Başvuru sırasında bir dilekçe doldurmak gerekmektedir.

8 -) Ücretsiz Bakımevi

Bakıma muhtaç olan ancak bakacak kimsesi olmayan yaşlılara özel olarak sunulan bu hizmette yoksul yaşlılar ücretsiz olarak huzurevi ve bakım evlerinde kalma hakkına sahip olacaktır. Bu imkândan yararlanmak için 60 yaş ve üzerinde olmak ve hiçbir gelire sahip olmamak şartları aranmaktadır. Ücretsiz bakımevinden yararlanmak için yaşlıların Aile Bakanlığı’na bağlı olan il ve ilçe müdürlüklerine giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
728 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
123
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
37
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
62
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
122
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir