Devlet Tarafından Dul Erkeklere Maaş Desteği Nedir, Nasıl Alınır?


86
834 Paylaşım, 86 points

Devlet tarafından sadece kadınlara değil erkeklere de dul maaşı desteği verilmektedir. Dul kalan erkekler de maddi desteğe ihtiyaç duymaları durumunda devlet desteği alabilirler. Bu yazımızda Devlet Tarafından Dul Erkeklere Maaş Desteği Nedir, Nasıl Alınır sorularına cevap vereceğiz.

DUL MAAŞI NEDİR?

Dul maaşı, kadın ve erkeklere verilen devlet yardımlarından birisidir. Devlet destekli olarak verilen bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takip edilmektedir. Dul maaşı, eşini kaybetmiş ve maddi desteğe ihtiyaç duyan erkeklere de verilebilir. Eşini kaybetmiş olan erkekler, resmi nikâhla evlenmediği sürece dul maaşı alma hakkına sahip olmaktadır.DEVLET TARAFINDAN DUL ERKEKLERE VERİLEN MAAŞ DESTEĞİ NEDİR?

Devlet tarafından dul erkeklere verilen maaş desteği, eşini kaybetmiş erkeklere yapılan bir devlet desteğidir. Bu destekten yararlanmak için erkeğin çalışmıyor olması gibi bir zorunluluk yoktur. Erkek çalışıyor dahi olsa ölen eşi üzerinden dul maaşı alabilir.

DUL ERKEKLERE MAAŞ DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Dul erkeklere maaş desteği başvurusu için öncelikle belirlenen şartlara uygun olmak gerekir. Devlet tarafından belirlenen şartlara uygun olan dul erkekler, kendilerinden istenilen evrakları temin ettikten sonra dul maaşı başvurusunda bulunabilir. Dul erkeklerin maaş alması çalışma ve emeklilik durumlarında da geçerli olmaktadır.

DUL ERKEKLERE MAAŞ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Eşini kaybetmiş bir erkeğin maaş desteği alması için öncelikle belirlenmiş şartlara uygun olması gerekir. Dul erkeklere maaş desteği başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

  • Ölen eşin ölüm tarihinden önce en az 5 sene boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışmış olması
  • 5 yıllık çalışma süresi içerisinde en az 9 bin günlük prim ödemesinin yapılmış olması
  • Vefat eden eşin prim borcunun olmaması

DUL ERKEKLERE MAAŞ DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Dul erkeklere maaş desteği başvurusu için gerekli evraklar şu şekilde sıralanır;

  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden ıslak imzalı ve kaşeli alınması gerekir. e – devletten alınan belgeler kabul olmaz.)
  • Kimlik bilgilerine bakılarak hazırlanmış kimlik bilgi formu
  • Dul eş yerine yetim çocuk başvurusu yapacak ise bu durumu kanıtlayan öğrenim belgesi
  • Kimlik kartı fotokopisi
  • 3 vesikalık fotoğraf
  • Muhtaçlık belgesi
  • Vefat eden kişinin temel bilgilerinin yer aldığı evrak

DUL ERKEKLERE VERİLEN MAAŞ DESTEĞİ HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Dul erkeklere verilen maaş desteğinden yararlanmak için başvuru şartlarına uygun olmak ve gerekli evrakları hazırlamak yeterlidir. Eğer dul maaşı alan kişi sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışmaya başlarsa dul maaşı kesilecektir. Emekli Sandığı ve Bağ – Kur’da bu kapsama girmektedir. Dul maaşı eşe değil erkek çocuğa yatıyor ise maaş kesintisi yaşanır ancak kız çocuğuna yatıyor ise herhangi bir kesinti yapılmadan maaş ödemesi gerçekleştirilir. Dul erkeklere verilen maaş desteğinin kesilmesi için erkeğin resmi nikahla evlenmesi gerekmektedir.

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
834 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir