Devlet Hastanelerinde Burun Estetiği Yapılır mı?


65
644 Paylaşım, 65 points

Burun estetiği günümüzde en yaygın estetik alanlarının başında gelmektedir. Sağlık ya da estetik açısından en etkili yerlerden birisi burundur. Ancak estetik ameliyat fiyatlarının çok yüksek olması, burnunu küçülttürmek isteyenleri devlet hastanelerine yöneltmektedir. Bu yazımızda devlet hastanelerinde burun estetiği ameliyatı yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi vereceğiz.

 Devlet Hastanelerinde Burun Estetiği Yapılıyor mu?

Birçok kişi burun küçültme ameliyatı için özel hastane ya da klinikleri tercih etse de aslında bu işlem çok daha uygun fiyatlarla devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Bu bilginin çok yaygın olarak bilinmiyor olması, kişileri özel hastanelere yönlendirmektedir. Ancak ülkemizde devlet hastaneleri de burun küçültme ameliyatlarını gerçekleştirmektedir.Devlet Hastanelerinde Burun Küçültme Ameliyatı SGK Tarafında Karşılanır mı?

Devlet hastanelerinde yapılan burun küçültme ameliyatının bir bölümü SGK tarafından karşılanmaktadır. Ameliyatın türüne göre yapılacak birçok işlemden hiç ücret alınmaması bile mümkündür.

Burun Estetiği Ameliyatı Hangi Durumlarda SGK Tarafından karşılanır?

Burun küçültme ameliyatı yapılması için devlet hastanelerine başvurulduğu zaman yapılan muayene sonucunda doktor tarafından ameliyatın gerekli görülmesi durumunda bu işlem için gerekli olan tüm işlemlerin ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır. Ameliyatın tamamen ücretsiz yapılmasının yanı sıra hasta tarafından talep edilen ve burnun genel görüntüsünün değiştirilmesi amacıyla yapılan işlemlerde belirli bir ücret talep edilecektir.

Devlet Hastanesinde Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Bir kişi burun estetiği için devlet hastanesine başvurmadan önce bazı noktalara dikkat etmelidir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Ameliyat olunmak istenilen devlet hastanesinin kulak – burun – boğaz bölümünde burun küçültme ameliyatı yapılıp yapılmadığını öğrenmek gerekir
  • Ameliyatı yapan doktorun daha önce gerçekleştirdiği operasyonların sayısına ve resimlerine mutlaka bakılması gerekir
  • Burun küçültme ameliyatının KBB doktoru tarafından mı yoksa bir estetik cerrahla birlikte mi yapıldığını öğrenmek gerekir
  • Yapılacak olan işlemler için herhangi bir ücret talep edilip edilmediğini, ediliyorsa ortalama ücreti öğrenmek gerekir

Devlet Hastanelerinde Burun Estetiği İşleminin Ücreti Neye Göre Belirlenir?

Devlet hastanelerinde burun küçültme ameliyatı herhangi bir sağlık nedenine bağlı olarak yapılırsa bir ücret talep edilmeyecektir. Ancak tamamen estetik açıdan kişinin isteği doğrultusunda yapılacaksa o zaman ücret talebi olacaktır. Burun küçültme ameliyatı kişiye özel olarak planlanmaktadır. Yapılacak işleme göre fiyat belirlenmektedir. Güncel fiyatlar göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde burun küçültme ameliyatı için 2 bin TL – 4 bin TL gibi bir rakam söylemek mümkündür. Yapılacak işlem için doktorun uygun görmesi durumunda hastanede yatış gerekliyse, gece yatış ücreti, doktor ücreti ve ameliyathane giderleri gibi ücretler SGK tarafından karşılanacaktır.

Devlet Hastaneleri ve Özel Hastaneler Arasındaki Fiyat Farkı Ne Kadardır?

Burun küçültme ameliyatı devlet hastanelerinde de özel hastanelerde de yapılmaktadır. İki hastanede yapılacak aynı işlemler için talep edilecek ücretin farkı, yapılacak işleme göre %15 – %50 arasında değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte burun küçültme ameliyatını devlet hastanelerinde ücretli olarak yaptıracak olan bir kişi her il için farklı fiyat ile karşılaşacaktır. İstanbul’da yapılan bir ameliyat ile Bursa’da yapılan ameliyat ücreti aynı işlem dahi olsa farklı olacaktır. Bu farkın başlıca nedeni, ameliyatı yapacak olan hekimin uzmanlık derecesi, hekimin hastane içinde ya da dışında hizmet veriyor olması olarak gösterilebilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
644 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
137
Şaşkın
Başarısız Başarısız
63
Başarısız
Komik Komik
39
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
161
Helal Olsun!
lol lol
130
lol
Aşk Aşk
116
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
114
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
51
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

3 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba bundan 3 sene önce darp sonucu burnum kırıldı ilk müdahaleyi doktorum ozaman yapmıştı eli ile yamuk olan burnumu düzelti şimdi ise burnumda büyüme var görüntü olarak çok rahatsız ediyor ben devlet hastanesinde ücretsiz ameliyat olabilir miyim darp raporum var . Eğer ücret talep edilirse karşı taraftan talep edebiliyor muyum .