Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?


82
795 Paylaşım, 82 points

Devletin verdiği desteklerden birisi de Tohum kredisi desteğidir. Tohum kredisi desteği, çiftçilikle uğraşan kişiler tarafından yoğun talep gören bir kredidir. Üretim aşamasında olan çiftçiler, devlet destekli tohum kredisi ile kolaylıkla üretim işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu yazımızda Devlet Destekli Tohum Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

DEVLET DESTEKLİ TOHUM KREDİSİ NEDİR?

Devlet destekli tohum kredisi, çiftçilerin üretim aşamasından itibaren ihtiyaç duyacağı maddi desteğin sağlanabilmesi amacı ile hazırlanmış olan kredidir. Devlet destekli tohum kredisi ile hem üretilen ürünün daha kaliteli olması hem de tüketiciye ulaşan hizmetlerin daha ucuza mal olması sağlanır.Uygun faiz oranları ile sunulan devlet destekli tohum kredisi, istihdamın artırılması amacı ile hazırlanmıştır. Bu krediden yararlanmak için tüm çiftçilere hak tanınmaktadır.

DEVLET DESTEKLİ TOHUM KREDİSİNDEN HANGİ ÜRETİCİLER YARARLANABİLİR?

Devlet destekli tohum kredisi, çiftçilerin en çok tercih ettiği kredi türlerinin başında gelmektedir. Ancak bu kredi fırsatı sadece bazı üreticiler için sunulur. Devlet destekli tohum kredisinden yararlanma hakkı bulunan üreticiler şu şekilde sıralanır;

  • Ülke içinde Sertifikalı tohum üreticileri ile fide ve fidan üreticilerine
  • Sebze tohum sertifika sahiplerine
  • Çilek üreticilerine
  • Meyve üreticilerine
  • Bakliyat üreticilerine

DEVLET DESTEKLİ TOHUM KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR?

Devlet destekli tohum kredisi, oldukça düşük faiz oranları ile sunulan kredilerden birisidir. Devlet destekli tohum kredisi veren bankalar şu şekildedir;

  • Ziraat Bankası
  • Tarım Kredi Kooperatifleri

ZİRAAT BANKASI TOHUM KREDİSİ NASIL ALINIR?

Ziraat Bankası tohum kredisi en uygun faiz oranı ile sunulan kredilerden birisidir. Ziraat bankası, tarımla uğraşan kişilere birçok farklı destek sunmaktadır. Ziraat Bankası tohum kredisi için öncelikle ÇKS belgesi talep etmektedir. Kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin mutlaka bu belgeye sahip olması gerekir. Bunun yanı sıra tarımsal işletme olduğunu kanıtlayan tapu kaydı, kira kontratı, teminat belgeleri ve son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu gibi belgelerin de talep edildiğini unutmamak gerekir.

Ziraat Bankası tohum kredisi kapsamında çiftçilere 20 bin TL kredi vermektedir. Çiftçinin kefil göstermesi durumunda bu kredi 40 bin TL ve üzerine çıkacaktır. 40 bin TL üzeri kredi taleplerinde mutlaka ipotek göstermek gerekmektedir.

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ TOHUM DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Tarım Kredi Kooperatifleri tohum desteği almak için ödeme gücü bulunan iki ortak olmak gerekir. Bunun yanı sıra kredi çekebilmek için talep edilen tutara göre kefil zorunluluğu da bulunmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifleri tohum desteği için teminat talep etmektedir.  Teminat olarak araç rehini ya da teminat mektubu da geçerli olacaktır. Tohum kredisi için tarım kredi Kooperatiflerinde yüksek faiz oranı uygulanmaktadır. Çiftçinin 20 bin TL ve üzeri kredi talebinde kefilin yanı sıra taşınmaz mal ipoteği de talep edilir. Talep edilen kredi 40 bin TL ve üzeri ise kredi tutarının iki katı kadar teminat göstermek zorunludur.

Her iki kurum üzerinden de tohum kredisi çekmek mümkündür. Çiftçilerin kredi başvurusu öncesinde mutlaka gerekli belgeleri hazırlamış olması gerekir. Bu sayede tohum kredisi onay süreci daha da hızlandırılmış olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

82
795 Paylaşım, 82 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
84
Şaşkın
Başarısız Başarısız
48
Başarısız
Komik Komik
36
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
84
Helal Olsun!
lol lol
120
lol
Aşk Aşk
108
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
84
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
48
Kazandım!
Pinar

Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir