Devlet Barınma Yardımı Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?


93
915 Paylaşım, 93 points

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine özel çok sayıda yardım yapılmaktadır. Devlet tarafından yapılan yardımlar arasında en fazla ilgi görenlerden birisi de barınma yardımıdır. Bu yazımızda Devlet Barınma Yardımı Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli ailelerin yaşam standartlarını yükseltmek adına sürekli olarak yardım paketleri hazırlamaktadır. Devlet desteği ile birlikte bakanlık tarafından verilen yardımlardan birisi de barınma yardımıdır.DEVLET BARINMA YARDIMI NEDİR?

Devlet barınma yardımı, maddi yokluklar nedeniyle barınma ihtiyacını karşılayamayacak olan ailelerle birlikte oturdukları evde yaşam koşullarının artık sürdürülemeyeceği durumda olan ailelere verilen devlet yardımıdır. Bir ailenin en temel ihtiyaçlarından birisi barınmadır. Barınmanın sağlıklı koşullarda sürdürülememesi, beraberinde birçok sorunun da gelmesi anlamına gelecektir.

Devlet barınma yardımı sayesinde ihtiyaç sahibi aileler çok daha iyi şartlarda yaşama şansına sahip olurlar. Bakanlık görevlilerinde başvuru yapan ailelerin ihtiyaçlarının belirlenmesinin ardından barınma yardımı yapılmaya başlar.

DEVLET BARINMA YARDIMI NASIL ALINIR?

Devlet barınma yardımı almak için ihtiyaç sahiplerinin öncelikle başvuruda bulunması gerekir. Devlet barınma yardımı başvuruları Çalışma Bakanlığı şubelerine ya da belediyelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gerçekleştirilebilir. Başvuru sırasında ihtiyaç sahiplerine hazırlanmış bir gelir testi uygulanır. Bu aşamada barınma yardımı talep edilen evini durumu hakkında da geniş bilgi alınır.

Barınma yardımı başvurusunda bulunan ailenin gerçekten bu yardıma muhtaç olduğunun belirlenmesinin ardından ihtiyaç durumuna göre 15 – 20 – 25 bin TL’lik bir yardım gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra ailenin ihtiyaçları doğrultusunda ev eşyası yardımı da yapılması mümkündür.

DEVLET BARINMA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Devlet barınma yardımından tüm başvuruda bulunanların yararlanması mümkün değildir. Bakanlık, barınma yardımı alabilecek kişiler için belirli şartlar oluşturmuştur. Bu şartlara uygun olan tüm başvurular olumlu yanıtlanırken şartlara uygun olmayan başvuruların yardım alması mümkün olmayacaktır.

Devlet barınma yardımı başvuru şartları şu şekilde sıralanır;

  • Evleri oturulamayacak derecede eski, bakımsız, sağlıksız olması
  • Resmi olarak muhtaç durumda olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Hane halkının ‘kişi başına düşen geliri’ asgari ücretin 1/3’ü oranını aşmaması

Tüm bu şartlara uygun olan ihtiyaç sahiplerinin barınma yardımı başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır. Barınma yardımının onaylanmasının ardından ailenin ihtiyaçlarını belirleyen yetkililer, bu ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli desteği sunmaya başlayacaktır.

Barınma yardımı özellikle kış aylarında soğuk havalarda ailelerin mağduriyet yaşamaması amacı ile sunulur. Barınma yardımı sadece evin eksiklerinin giderilmesi, kirasının ödenmesi gibi amaçlarla sunulmaz. Barınma yardımı alma hakkı kazanan ihtiyaç sahiplerinin evlerinde tamir edilmesi gereken tüm alanlarda da gerekli onarım çalışmaları gerçekleştirilerek ev zorlu şartlara hazır bir hale getirilir.

DEVLET BARINMA YARDIMINI KİMLER ALABİLİR?

Devlet barınma yardımını kimler alabilir sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür. Bir ailenin devletten barınma yardımı alabilmesi için oturduğu evin gerçekten bakım ve onarım istemesi, ailenin maddi durumunun evin kirasını ödemeye yetmemesi ya da evde yaşam için gerekli eşyaların bulunmaması gerekmektedir.

Tüm bu eksiklikler, ihtiyaç sahiplerinin barınma yardımı almasını sağlamaktadır. İhtiyaç sahiplerine verilecek olan barınma yardımı nakdi ya da ayni olarak gerçekleştirilebilir. Bu durum yetkililerin incelemesi sonucu belirlenebileceği gibi ailenin talebi doğrultusunda da karar verilebilir.

Devlet barınma yardımının nakdi yapıldığı durumlarda ne kadar ödeme yapılacağı Çalışma Bakanlığı’na bağlı görev yapan Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir. heyet tarafından belirlenen tutar doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine 15 – 25 bin TL arasında bir yardım ödemesi gerçekleştirilecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

93
915 Paylaşım, 93 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
72
Şaşkın
Başarısız Başarısız
36
Başarısız
Komik Komik
25
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
72
Helal Olsun!
lol lol
108
lol
Aşk Aşk
96
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
72
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
36
Kazandım!
Pinar

2 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir