Devlet Alo Yardım Hattı Nedir, Yardım Kimlere Verilir?


75
704 Paylaşım, 75 points

Devletimiz kurmuş olduğu yardım vakıfları ile düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine yardım etmektedir. Bu vakıflardan birisi de Alo Yardım Hattı olarak bilinir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren bu hat diğer adı ile Alo 144 olarak tanınmaktadır. Bu yazımızda Devlet Alo Yardım hattı hakkında bilmek isteyeceğiniz her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Devlet, sosyal yardımlar sayesinde sosyal ve maddi anlamda ihtiyaç sahiplerine yardım etmektedir. Bu yardımlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından ortak olarak yürütülmektedir. Sosyal yardımların amacı, dar gelirli olan vatandaşlara daha iyi yaşam koşulları sağlamaktır.

Devlet Tarafından Verilen Sosyal Yardımlar Nelerdir?Devlet tarafından sunulan birbirinden önemli sosyal yardımlar bulunmaktadır. Devletin ihtiyaç sahiplerine sunmuş olduğu sosyal yardımlar şu şekilde sıralanabilir; • Nakdi yardım
 • Gıda yardımı
 • Kömür yardımı
 • Giyecek yardımı
 • Kira yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Şartlı gebelik yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Engelli ihtiyaç yardımı
 • Afet yardımı
 • Terörden zarar görenlere yardım

Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Devletin sunmuş olduğu bu sosyal yardımlardan yararlanmak için gerçekten ihtiyaç sahibi olmak gerekmektedir. Dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak hazırlanan bu yardımlar, başvuru sonrasında verilmeye başlar. Yardım almak isteyen ailenin muhtaçlık durumu esas alınmaktadır. Bunun için yardım başvurusunda bulunan kişilerden bazı belgeler talep edilir. İncelemeler sonucunda kişinin gerçekten yardıma muhtaç olduğu belirlenir ise sosyal yardımdan yararlanmaya başlayabilir.

Devlet Alo Yardım Hattı Nedir?

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerinin daha kolay belirlenebilmesi adına bir hat kurulmuştur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan bu yardım hattı Alo 144 olarak bilinmektedir. Kulunmuş çağrı merkezinden yürütülen bu yardım hattı üzerinden yardıma muhtaç kişiler belirlenmekte ve doğru şekilde yardımlar yapılmaktadır.

Alo 144 Yardım hattı hafta sonu ve resmi tatil günleri haricinde her hafta içi 08.00 – 21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Devlet Alo Yardım Hattı Ücretli midir?

Devlet yardımı almak isteyenler için açılmış olan Alo 144 yardım hattı tamamen ücretsiz bir servistir. Çağrı merkezinde Türkçe bilen çalışanların yanı sıra Kürtçe ve Arapça bilen kişiler de görevlendirilmiştir. Konuşamayan ancak yardıma muhtaç olan kişiler için ise işaret dili bilen özel eğitimli personeller yer almaktadır. İşitme engelli kişiler 0549 441 2 144 numaralı telefon üzerinden görüntülü görüşme ile sorunlarına çözüm bulabilecektir.

Alo 144 hattına mobil ve sabit telefonlar üzerinden ücretsiz SMS göndermek de mümkündür. SMS ile iletişim için kişinin Ad – soyadı – T.C. kimlik numarası ve talebini yazarak 144 numarasına SMS atması yeterli olacaktır. Talebin incelenmesinin ardından ihtiyaç sahibine görevli personellerce geri dönüş yapılacaktır.

Devlet Yardımı Kimlere Verilir?

Devlet yardımı almak isteyen kişilerin öncelikle dar gelirli olması gerekmektedir. Devlet yardımı talep eden ailenin öncelikle maddi durumu incelenecektir. Ailenin sosyal yardımlardan alabilmesi için gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekmektedir. Bu kapsamda başvuru yapacak olan kişinin üzerine ev, araba, arsa, gayrı menkul gibi malların olmaması gerekmektedir.

Mal kontrolünün ardından hanedeki kişi sayısına bakılır. Hanede engelli birey olup olmadığı da yardımlar için önemlidir. Hanede bulunan kişi sayısına göre muhtaçlık sınırının altında olup olmadıkları kontrol edildikten sonra eğer ihtiyaç sahibi ise aileye gerekli sosyal yardımlar yapılmaya başlayacaktır.
Sosyal Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım almaya hak kazanmış olan bir aile, yardım sorgulamasını da Alo 144 üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirebilmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
704 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
97
Şaşkın
Başarısız Başarısız
66
Başarısız
Komik Komik
51
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
99
Helal Olsun!
lol lol
13
lol
Aşk Aşk
122
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
98
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
61
Kazandım!
Negatif

Negatif eğilimlerinizi Pozitif bakış açısına çevirmek bizim işimiz

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir