Ders Çalışma Ortamı Nedir, En Uygun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?


97
954 Paylaşım, 97 points

Ders çalışmak konusu, çok önemli değil gibi görünse de başarılı olmak adına ciddiye alınması gereklidir. Ders çalışma ortamı, verimli sonuç alınması için çok doğru seçilmelidir. Ortam çocuk için ne kadar uygun ise o derece başarı elde edilecektir. Bu yazımızda ders çalışma ortamı nedir, en uygun ders çalışma ortamı nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Okula giden öğrencilerin başarılı olması ve sınavlara tam olarak hazırlanabilmesi için doğru bir çalışma ortamı gerekir. Ders çalışılacak olan ortamın her zaman belirlenmiş standartlara uygun olması gerekir. Çocuğun kendisini hem rahat hissetmesi hem de ilgisini tamamen derse vermesi gerekir.DERS ÇALIŞMA ORTAMI NEDİR?

Ailelerin en büyük sorunlarından birisi, çocuklarının ders çalışmaması ve kendisini tam olarak derse verememesidir. Bu durumun sadece çocuk ile ilgili olduğunu söylemek mümkün değildir. Çocuğun ders çalıştığı ortam, verimliliği yönünden oldukça önemlidir. Ders çalışma ortamı, çocuğun tüm dikkatini toplayarak tamamen derse odaklanacağı ve dikkatini dağıtacak bir unsurun bulunmadığı ortamdır. Doğru şekilde hazırlanmış olan ders ortamı, çocukların daha iyi ve verimli çalışmasını sağlar.

EN UYGUN DERS ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALIDIR?

Anne babalar, çocuklarının odasını genel olarak kendi zevklerine göre döşerler. Ancak bu çok yanlıştır. Oda ebeveyn zevkine göre değil çocuğun rahat ders çalışabileceği şekilde dizayn edilmelidir. Odanın hazırlanması sırasında çocuğun fikirleri mutlaka alınmalıdır. Böylece çocuğun odasını sevmesi ve fikirlerine önem verildiğini düşünmesi sağlanır.

Ders çalışma ortamının amacı tamamen verimli olmaya yönelik olmalıdır. Odada televizyon, bilgisayar gibi dikkat dağıtıcı şeylerin asla bulunmaması gerekir. Bu tür cihazlar, çocuğun dikkatini çekecek ve ders çalışma verimini düşürecektir.

DERS ÇALIŞMA ORTAMININ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Ders çalışma ortamı, çocuğun sıkılmayacağı ve keyifli ders çalışacağı bir şekilde hazırlanmalıdır. Ders çalışma ortamının özellikleri şu şekilde belirtilebilir;

 • Odada kullanılan renk tonlarının açık mai ve açık yeşil gibi açık tonlarda olması gerekir.
 • Çok koyu renkler çocuğu karamsarlığa sürükler.
 • Beyaz gibi çok aydınlık renkler gözlerin yorulmasına neden olur.
 • Odada dikkat dağıtacak eşyalar bulunmamalıdır.
 • Duvarlarda afiş – poster gibi dikkat çeken şeyler olmamalıdır.
 • Çalışma ortamına mutlaka bir masa konulmalıdır. Bu masada çocuk sadece ders çalışmalıdır.
 • Ders çalışma masası pencere kenarında olmalıdır.
 • Ders çalışma masası her zaman toplu ve düzenli olmalıdır.
 • Çocuğun ders için kullanacağı malzemeler her an elinin altında olmalıdır.
 • Koltuk ve yumuşak minder yerine uygun standartlarda bir sandalye kullanılmalıdır.
 • Odada bulunan yatak, sabah kalkınca hemen toplanmalıdır. Dağınık bir yatak bulunan oda, çocuğun tembelleşmesine neden olur.
 • Çalışma odası ve çalışma masası yeterince ışık almalıdır. Çalışma masası üzerinde mutlaka bir masa lambası olmalıdır.
 • Çalışma ortamı mutlaka sessiz olmalıdır.
 • Havalandırması iyi yapılmış bir oda, ders çalışma verimini artıracaktır.
 • Odanın ısısı ne çok soğuk ne de çok sıcak olmamalıdır.
 • Ders çalışma masasının rengi de dikkatli seçilmelidir. Çok karılık ve koyu renkler yerine sade ve açık renkler kullanılmalıdır.

DERS ÇALIŞMA ODASI İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ NELERDİR?

Çocuklar için hazırlanacak olan oda için en doğru dekorasyon önerileri şu şekildedir;

AHŞABIN SICAKLIĞINDAN YARARLANIN

Ahşap herkesin bildiği gibi oldukça sıcak bir materyaldir. Çalışma odasında özellikle ahşap kullanımına dikkat etmek akıllıca olacaktır. Masa, kitaplık, yer döşemesi gibi birçok alan ahşap malzemeden hazırlanabilir.

BEYAZ RENKLE ZİHİN AÇIN

Her rengin farklı bir enerjisi vardır. Ders çalışılan alanın beyaz renkte olması zihin açıcı özellik sunacaktır. Özellikle ahşap ve beyaz uyumu, verimli bir ders çalışma alanı için doğru seçim olacaktır.

BÜYÜK BİR KÜTÜPHANE HAZIRLAYIN

Bilgisayar günümüzde birçok bilgiyi barındırdığı için tercih edilse de büyük bir kütüphanenin konulduğu bir oda çocuğun derslere ilgisini artıracaktır. Büyük ahşap ya da beyaz renkteki bir kütüphane, oldukça faydalı olacaktır.

ÇALIŞMA MASASINI BÜYÜK SEÇİN

Çalışma masasının büyük olması, tüm malzemelerin çocuğun elinin altında olması açısından önemlidir. Masa çocuk için ne kadar doğru ölçülerde ise verimi o kadar artıracaktır. Büyük masalarda düzen her zaman daha rahat sağlanır.

KULLANIŞLI MOBİLYALAR ALIN

Odada kullanılacak mobilyaların kullanışlı olması önemlidir. Derli toplu bir odada ders çalışmak çok daha kolay olacaktır. Ortalıkta bir şey bırakmayacak şekilde depolama alanına sahip olan mobilyaları tercih ederek, çocuk için verimli bir ders çalışma ortamı hazırlanabilir.

YATAK VE DERS ÇALIŞMA ORTAMINI AYIRIN

Yatak ve ders çalışma ortamının birbirinden ayrılması, hem dağınık bir ortam oluşmasını engeller, hem de çocuğun daha dikkatli ders çalışmasını sağlar. Bir paravan ya da kitaplık kullanılarak iki alan birbirinden ayrılabilir.

IŞIK ALAN PERDELER SEÇİN

Çocuk odalarında perde seçimi de çok önemlidir. Odaya yeterince ışık veren perdeler, ders çalışmak için çok daha uygun olacaktır. Perdeler sayesinde ışığın kontrol edilmesi çok daha kolaylaşır.

ODA NE ÇOK KALABALIK NE ÇOK BOŞ OLSUN

Çocuk odasının çok boş olması da çok dolu olması da sıkıntılı bir durumdur. Çok boş odalar çocuğun içini karartabilir ya da fazla kalabalık odalar fazla göz yorabilir. Bu nedenle odanın tam kararında dekore edilmesi önemlidir.

YEŞİL RENKLİ BİTKİLERİ KULLANIN

Yeşil renk, insan ruhuna iyi gelir. Aynı zamanda bulunduğu ortamın enerjisini de yükseltir. Çocuk odalarında özellikle kaktüs gibi bitkilerin yer alması, çalışma veriminin artmasını sağlayacaktır.

İLHAM VERİCİ DUVARLAR SUNUN

Çocuklar için duvarlar, rahatlıkla süsleyebilecekleri alanlardır. Çocukların özgürlüklerini kısıtlamadan ilham verecek duvarlar yaratmak doğru olacaktır. Duvara asılacak pano ile çocuğun özgürce karalayacağı ve her türlü notu alabileceği bir alan sunulabilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

97
954 Paylaşım, 97 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
108
Şaşkın
Başarısız Başarısız
75
Başarısız
Komik Komik
60
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
109
Helal Olsun!
lol lol
25
lol
Aşk Aşk
12
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
109
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
73
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir