Ders Çalışırken Dikkatin Dağılması Nasıl Önlenir?


72
704 Paylaşım, 72 points

Okul hayatında başarılı olabilmenin ve sınavlardan yüksek not almanın ilk yolu ders çalışmaktan geçer. Ders çalışırken dikkatin dağılması, çalışmanın verimini azaltacaktır. Doğru şekilde çalışmak için kişinin dikkatini dağıtmaması gerekir. Bu yazımızda ders çalışırken dikkatin dağılması nasıl önlenir sorusuna cevap vereceğiz.

DERS ÇALIŞIRKEN DİKKATİN DAĞILMASI NASIL ÖNLENİR?

Ders çalışırken dikkat dağılmasını önlemek için bazı yöntemler kullanılabilir. Ders çalışırken dikkatin dağılmasını önleme yöntemleri şu şekilde sıralanır;KENDİNİ KONTROL ETMEK

Ders çalışan kişi, dikkatinin dağılmaya başladığını fark ettiği anda durarak kendisine “Şu anda burada ol” komutunu vermelidir. Bu komut birkaç kere söylendiği zaman odaklanmak çok daha kolay olacaktır. Bu komutun sürekli olarak yapılması, bir süre sonra dikkat dağınıklığının azalmasını sağlayacaktır.

DİKKATİ DAĞITAN ŞEYLERİ GÖRMEZDEN GELMEK

Ders çalışan kişinin etrafında illa ki dikkatini dağıtan bir şeyler olacaktır. Kişi, dikkatini dağıtan şeyleri belirledikten sonra bu nesneleri görmezden gelmelidir.  Nesneler ne kadar uzun süre görmezden gelinirse o kadar kolay unutulacak ve bir daha dikkat çekmeyecektir.

KENDİNE ENDİŞELENMEK İÇİN ZAMAN AYIRMAK

İnsanların hayatlarında birçok şey yaşanır. Tüm yaşananlar düşünce olarak beyinde yer eder. İnsanın beyninde ne kadar çok düşünce olursa, ders çalışmaya odaklanması o kadar zor olacaktır. Ders çalışırken dikkati dağılan kişi, kendisine kafasındaki düşünceler için endişelenecek zamanı verirse, kısa sürede odaklanmayı sağlayacaktır.

ÇALIŞMA PLANI YAPMAK

Özellikle sınav zamanlarında çalışılacak çok fazla konu olur. Bu durum insanların endişe yaşamasına ve odaklanmakta zorlanmasına neden olur. Ders çalışırken dikkatin dağılmaması için kişi öncelikle kendisine bir plan oluşturmalıdır. Çalışma planı yapan ve bu plana göre ilerleyen kişi, dikkat dağınıklığı sorunu yaşamayacaktır.

KAPSAMA ALANI DIŞINA ÇIKMAK

Ders çalışırken dikkatin dağılmasının en büyük nedeni, internettir. İnsanların internetsiz ve sosyal medyasız yaşayamadığı bir dönemde olmanın sonucunda dikkatin dağılmaması adeta mucize olacaktır. Ders çalışırken dikkatin dağılmasını engellemek için kapsama alanı dışına çıkmak gerekir.  Ders çalışırken sahip olunan cihazları kapatmak, fişlerini çekmek, telefonu sessize alıp uzağa koymak, interneti kapatmak gibi önlemler alınarak dikkat dağınıklığı engellenebilir.

ENERJİ SEVİYESİNE GÖRE ÇALIŞMAK

Enerji seviyesi, ders çalışma konusunda oldukça etkilidir. Bir kişi enerjisi düşükken isteksiz ders çalışacaktır. Bu çalışmadan verim beklemek yanlış olur. Kişinin enerjisi yüksek zamanlarında çok çalışması, düşük zamanlarında daha az çalışması doğru yöntem olacaktır.

ARADA MOLA VERMEK

Sürekli ders çalışmak, bir süre sonra kişide isteksizlik ve dikkat dağınıklığına neden olur. Ders çalışırken arada mola vermek ve kafa dağıtacak şeylerle ilgilenmek daha fazla enerji depolamayı ve çalışma verimini artırmayı sağlayacaktır.

AYNI ANDA BİRDEN FAZLA İŞ YAPMAYA ÇALIŞMAK

İnsanlar bir işe odaklanabilmek için başka hiçbir işle ilgilenmemek zorundadır. Aynı anda birden fazla işle uğraşan kişilerde odaklanma sorunu yaşanacaktır. Ders çalışırken dikkat dağınıklığı yaşamamak için sadece derse odaklanmak ve başka işlerle uğraşmamak doğru olacaktır.

 

BELİRLİ ARALIKLARLA KONU DEĞİŞTİRMEK

Ders çalışırken sürekli olarak aynı konu üzerinde durmak bir süre sonra can sıkılmasına ve isteksizliğe neden olacaktır. Kişi, belirli zaman aralıkları ile konu değiştirerek kendisini canlandırabilir. Örneğin; 2 saatte bir konu değiştirilecek çalışılması çok daha verimli bir çalışma ortamı sunacaktır.

DİKKATİ DAĞITAN ŞEYLERİ ÖDÜLE DÖNÜŞTÜRMEK

Ders çalışırken dikkati bir şeye yönelen ve çalışamayan kişi, rahat çalışabilmek için dikkatini dağıtan şeyi ödüle çevirebilir. Örneğin; ders çalışırken bir oyuna kafası takılan ve dikkati dağılan kişi, bir saat aralıksız ders çalışmanın sonucunda aklına takılan oyunu oynamakla kendisini ödüllendirebilir.

DERS ÇALIŞIRKEN MÜZİK DİNLEMEK

Bazı insanlar, müzik dinleyerek daha rahat konsantrasyon yakalarlar. Müzik dinlemek kişinin ders çalışmasını kolaylaştıracaksa, kısık bir sesle ve sözsüz olmak şartı ile müzik dinlenebilir. Böylece kişinin derse olan ilgisi artacak ve dikkat dağınıklığı yaşamayacaktır.

DİKKATİ DAĞITMAYAN YERDE DERS ÇALIŞMAK

Ders çalışırken dikkati çabuk dağılan kişiler, dikkatlerini dağıtmayacak bir alan bularak burada ders çalışabilirler. Evde ders çalışan kişiler bu yönden oldukça şanslıdır. Evde kendi odasında ya da evin sessiz bir köşesinde çok daha dikkatli çalışabilir. Evde ders çalışılacak sessiz bir alan bulunduğu anda dikkat dağınıklığı yaşamadan sorunsuz şekilde ders çalışmak mümkün olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

72
704 Paylaşım, 72 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
96
Şaşkın
Başarısız Başarısız
61
Başarısız
Komik Komik
48
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
99
Helal Olsun!
lol lol
12
lol
Aşk Aşk
120
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
96
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
60
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir