Depresyona İyi Gelen Bitki Çayları Hangileridir?


65
634 Paylaşım, 65 points

Depresyon, psikolojik bir rahatsızlıktır. Majör depresif bozukluk olarak bilinen bu hastalık, ciddi olmasına karşılık tedavi edilebilir bir hastalık olarak bilinir. Depresyon tedavisinde bitki çayları da oldukça faydalıdır. Bu yazımızda depresyona iyi gelen bitki çayları hangileridir sorusuna cevap vereceğiz.

DEPRESYON NEDİR?

Depresyon, tıp dilinde majör depresif bozukluk olarak bilinir. Depresyon oldukça yaygın görülmekle birlikte ciddi ancak tedavi edilebilir bir durumdur. Depresyonda olan kişiler sürekli üzüntü hissederken hiçbir durumdan keyif alamaz hale gelirler.DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Depresyon, kişiye üzüntü, sıkıntı ve mutsuzluk verir. Depresyona girmiş bir kişi ne yaparsa yapsın kendisini mutlu hissedemez. Bir kişinin depresyonda olup olmadığını anlaması için bazı belirtilere dikkat etmesi gerekir. Depresyon belirtileri şu şekildedir;

 • Sürekli üzgün hissetmek
 • Günlük aktivitelerden zevk almamaya başlamak
 • Aşırı yemeye düşme ya da iştahsızlık hali
 • Uykuya dalmada zorlanma ya da aşırı uyuma
 • Uykudan sık sık uyanma
 • Sürekli yorgun hissetme
 • Yavaş konuşma
 • Yavaş hareket etme
 • Kendini değersiz hissetme
 • Kendisi suçlu hissetme
 • Konsantrasyon kaybı
 • Karar vermede zorlanma
 • İntihar eğilimi

Tüm bu belirtilerin kişide iki hafta boyunca görülmesi, depresyon olarak değerlendirilebilir. Depresyon çocukluk çağından başlayarak ileri yaşlarda da sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Depresyon, tekrarlayan bir rahatsızlıktır. Bir kere geçiren bir daha geçirebilir.

DEPRESYONA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI HANGİLERİDİR?

Depresyon belirtileri gösteren ya da depresyon tanısı konan bir kişinin hemen tedavi görmesi gerekir. Depresyon tedavisi ile birlikte bazı bitki çaylarını tüketerek de depresyondan kurtulmak mümkündür. Depresyona iyi gelen bitki çayları şu şekildedir;

 • Papatya Çayı
 • Sarı Kantaron Çayı
 • Melisa Çayı
 • Yeşil Çay

DEPRESYONA KARŞI PAPATYA ÇAYI

Depresyona karşı papatya çayı tüketmek faydalıdır. 2016 yılında yapılan çalışmalar sonucunda orta şiddetli depresyon tedavisinde anksiyete ataklarının azalmasında papatya çayının faydalı olduğu görülmüştür. Depresyon tanısı konan kişilerin papatya çayı tüketmesi faydalı olacaktır.

DEPRESYONA KARŞI SARI KANTARON ÇAYI

Depresyona karşı sarı kantaron çayı tüketmek faydalıdır. Yapılan araştırmalarda bu konu ile ilgili net bir sonuca varılamamıştır. 2008 yılında 29 farklı çalışma sonucunda sarı kantaron çayı tüketmenin anti depresan etkisi yarattığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın ardından depresyon hastalarına sarı kantaron çayı tavsiye edilmeye başlamıştır. Burada dikkat edilmesi gereken çay tüketiminden aşırıya kaçmamaktır.

DEPRESYONA KARŞI MELİSA ÇAYI

Depresyona karşı melisa çayı tüketmek faydalıdır. 2014 yılında yapılan araştırmalar sonucunda buzlu meslia çayı ya da yoğurtla tüketilen melisa çayının depresyona iyi geldiği belirlenmiştir. Depresyon tanısı konan ve melisa çayı tüketen birçok kişinin ruh halinde düzelmeler görüldüğü belirlenmiştir.

DEPRESYONA KARŞI YEŞİL ÇAY

Depresyona karşı yeşil çay tüketmek faydalıdır. 70 yaş ve üzeri kişilerde 2009 yılında yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çay tüketen kişilerde daha az depresyon belirtileri gözlemlendiği belirlenmiştir. Yeşil çay tüketimi, depresyon semptomlarının azalmasını sağlamaktadır.

DEPRESYONA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI NASIL KULLANILIR?

Depresyon, ruhsal bir rahatsızlık olarak bilinir. Depresyon tedavisinde kullanılan bitki çayları, rahatsızlığın belirtilerinin önlenmesinde faydalıdır. Bitki çayları demlenme şekillerine göre hazırlanarak tüketilebilir. Bitki çayı içen kişilerde stres seviyesinde azalma gözlemlenmiştir.

Depresyon tedavisinde bitki çayı kullanımından önce doktor tavsiyesinin alınması oldukça önemlidir. Doktor önerdiği takdirde bitki çayı tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Doktor bilgisi haricinde tüketilen bitki çaylarının kullanılan ilaçlarla etkileşime girmesi ve sağlığı olumsuz etkilemesi söz konusu olabilir. Sağlık sorunu yaşamamak için mutlaka doktor görüşüyle hareket etmek gerekir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

65
634 Paylaşım, 65 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
63
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir