Deprem Sorgulama, Son Depremleri Öğren! (Kandilli-Afad)


71
694 Paylaşım, 71 points

Ülkemizin fay hatları üzerinde bulunması, sürekli olarak irili ufaklı depremler meydana gelmesine neden oluyor. Yaşanan depremler kimi zaman hissedilmezken, kimi zaman can kayıpları ile sonuçlanıyor. Depremler hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden deprem sorgulaması yapabiliyor. Bu sorgulama için Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ a ait siteler kullanılıyor. Bu yazımızda deprem sorgulama nasıl yapılır, son depremler nasıl öğrenilir sorularına cevap vereceğiz.

Türkiye, geçmişten günümüze kadar birçok depremle sarsıldı. Özellikle 17 Ağustos 1999 depremi ile büyük bir kayıp yaşayan ülkemiz, deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleşmiş oldu. Deprem konusunda uzman kişilerin özellikle Marmara Bölgesi’nde şiddetli bir deprem olacağını söylemesi, insanların bu deprem konusunda panik yaşaması ve sürekli olarak güncel depremleri takip etmesine neden oluyor.DEPREM NEDİR NASIL OLUR?

Deprem, yer kabuğunda beklenmedik bir anda enerji çıkması sonucunda meydana gelen sarsıntıdır. Söz konusu dalgalar yer yüzüne ulaşarak bir sallanma oluşturur. Sismik aktivite olarak da nitelendirilen bu afet, sismograf denilen aletler ile ölçülür. Depremin şiddeti, yapılan ölçümler sonucunda belirlenir. 3 ve altında büyüklüklere sahip olan depremler genel olarak insanlar tarafından pek hissedilmez. 7 ve üzeri büyüklükteki depremler ise yıkıcı etkiye sahiptir. Depremin meydana geldiği yerde derinlikte oldukça önemlidir. Depremin derinliği yüzeye ne kadar yakın ise o kadar etkili olacaktır. Yüzeye yakın depremler, çok daha fazla zarar vermektedir.

SON DEPREMLER NEDİR?

Ülkemizde yaşanan son depremlerin anlık olarak takip edilmesi mümkündür. Son depremler, ülke genelinde yaşanmış en son depremlerin görüldüğü bölümdür. Bu bölüme AFAD ya da Kandilli Rasathanesi sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür.

DEPREM SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Deprem sorgulama işlemi için kullanılabilecek iki farklı site bulunur. Bunlardan birincisi Kandilli Rasathanesi resmi internet sitesi, diğeri ise AFAD resmi internet sitesidir. Her iki site üzerinden de hem deprem ile ilgili bilgi almak hem de son depremleri görmek mümkündür.

AFAD NEDİR?

AFAD, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nın kısaltılmış adıdır. Türkiye genelinde tektonik, sismik, topografik ve iklimsel kaynaklı doğal afetlerle mücadele için kurulmuştur. AFAD ’ın görevi, afet ve acil durumlarda çalışmalar sürdürmek, insanlara yardım etmek, her türlü tedbiri almak ve analiz çalışmaları yapmaktır.

AFAD DEPREM SORGULAMA NASIL YAPILIR?

AFAD, resmi internet sitesi üzerinden düzenli olarak son depremler ile ilgili bilgi vermektedir. AFAD son depremler sorgulaması için izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır;

  • Birinci Adım

AFAD resmi internet sitesine girilir.

AFAD SİTESİNE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

  • İkinci Adım

Siteye giriş yapıldığında ana ekranda ilk olarak son depremler görüntülenir.

  • Üçüncü Adım

Sitenin en üst kısmında son depremin nerede olduğu harita üzerinde gösterilir. Hemen altında ise başta son gerçekleşen deprem olmak üzere günlük deprem detaylarına yer verilir.

  • Dördüncü Adım

AFAD Son deprem detaylarında yer alan bilgiler şu şekildedir;

Depremin olduğu tarih

Depremin olduğu saat

Deprem büyüklüğü

Depremin olduğu ülke

Depremin olduğu il

Depremin olduğu ilçe

Depremin olduğu köy

Deprem enlemi

Deprem boylamı

Deprem derinliği

KANDİLLİ RASATHANESİ NEDİR?

Kandilli Rasathanesi, Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlı deprem araştırma enstitüsüdür. Bu merkezde bölgesel depremlerin ve tsunami oluşumunun izlenmesi ve değerlendirilmesi işlemleri gerçekleştirilir. Kandilli Rasathanesi, son depremler ile ilgili olarak vatandaşlar bilgilendirmek adına düzenli olarak deprem bilgisi paylaşımı yapar. Son depremler hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, Kandilli Rasathanesi resmi internet sitesi üzerinden kolaylıkla bilgi sahibi olabilirler.

KANDİLLİ RASATHANESİ DEPREM SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Kandilli Rasathanesi deprem sorgulama işlemi için şu adımlar takip edilmelidir;

  • Birinci Adım

Kandilli Rasathanesi deprem sorgulama için rasathanenin resmi internet sitesine girilir.

KANDİLLİ RASATHANESİ SİTESİNE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

  • İkinci Adım

Siteye giriş yapıldığı zaman ekrana Türkiye’de son yaşanan depremler gelir. Bu sayfa üzerinden nerede hangi büyüklükte deprem olduğu kolaylıkla takip edilebilir.

  • Üçüncü Adım

Kandilli Rasathanesi son depremlerde yer alan bilgiler şu şekildedir;

Depremin olduğu tarih

Depremin olduğu saat

Depren enlemi

Deprem boylamı

Deprem derinliği

Deprem büyüklüğü

Depremin olduğu yer

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

71
694 Paylaşım, 71 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
24
Şaşkın
Başarısız Başarısız
108
Başarısız
Komik Komik
96
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
24
Helal Olsun!
lol lol
60
lol
Aşk Aşk
48
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
24
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
108
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir