Dejavu Nedir, Neden Görülür, Dejavu Bir Hastalık mıdır?


75
734 Paylaşım, 75 points

Hemen her kişinin ‘ben bu anı daha önce yaşamıştım’ şeklinde bir cümle kurduğu an mutlaka olmuştur. Bir anın daha önceden de yaşanmış gibi anımsanmasının sebebi, Dejavu olmasıdır. Bu yazımızda Dejavu nedir, neden görülür sorularının cevaplarını vereceğiz.

Dejavu Nedir?

Fransızca kökenli bir kelime olan Dejavu, Deja (daha önceden) ve Voir (görmek) kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Yaşanan bir olayın daha önceden yaşandığı ya da görülen bir yerin daha önceden görüldüğü hissine denmektedir.Dejavu Neden Görülür?

Dejavu’ nun görülme nedenleri genel olarak psikoloji ile ilişkilendirilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda beynin sol lobunun milisaniyeden daha ufak zaman farkı ile çalıştığı belirlenmiştir. Öteki taraftan sağ lobunun daha önce algılamasıyla birlikte aynı olan daha önce yaşanmış gibi algılanmaktadır. Kısaca söylemek gerekirse Dejavu yaşamanın nedeni, beyin sinirlerindeki küçük bir sapmadan kaynaklanmaktadır.

Dejavu ile ilgili olarak bilimsel olmayan çok sayıda açıklama da bulunmaktadır. Birçok kaynak, Dejavu ‘ nun astral bir seyahat olduğunu ve uyanıkken yaşandığında tekrarlanmış gibi hissedildiğini belirtmektedir. Bunun yanı sıra İslam dininde Dejavu, ruhların bedenden daha önce yaratılmış olmasından kaynaklandığı şeklinde açıklanmaktadır.

Dejavu En Çok Kimlerde Görülür? 

Dejavu’ nun en fazla görüldüğü kişiler, eski zamanlarda psikolojik rahatsızlık yaşayan (şizofren, anksiyete bozukluğu, depresyon gibi) insanlar olarak gösterilirdi. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda Dejavu olayının hemen herkes tarafından yaşandığı ve bu durumun psikolojik olaylarla ilgili olmadığı belirtilmiştir.

Dejavu, çoğunlukla epilepsi hastaları tarafından sık görülmektedir. Epilepsi nöbetleri öncesi Dejavu yaşanması oldukça sık rastlanmaktadır. Özellikle nöbet öncesi bilinç açıkken ortaya çıkan Dejavu, daha şiddetli krizler geçirilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle çocukluk döneminde yaşanan Dejavu durumlarının sıklaşması halinde mutlaka bir doktora gitmek doğru olacaktır. Dejavu, yetişkinlerde stres ve yorgunluğa bağlı olarak çok daha sık yaşanan bir durumdur.

Dejavu Bir Hastalık Belirtisi midir?

Dejavu, insan hayatı boyunca en az 1 kere mutlaka yaşanmaktadır. Dejavu, nörolojik hastalıklarla sıkça ilişkilendirilmektedir. Yapılan çalışmalarda, Dejavu’ nun hastalık belirtisi olduğuna dair bilgilere rastlanmıştır. Özellikle Alzheimer hastalığı belirtisi olarak kişilerin sıkça Dejavu yaşadığının altı çizilmiştir.

Dejavu, hastalık belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu durumun sıkça yaşanmasının nörolojik hastalıkların belirtisi olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle sık sık Dejavu yaşayan kişilerin mutlaka bir doktora giderek nörolojik muayeneden geçirilmesinin önemli olduğunun altı çizilmektedir.

Dejavu En Sık Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Dejavu’nun en sık yaşandığı yaş aralığı 15 – 25 yaşları olarak bilinmektedir. Bu yaş aralığında olan kişilerin, aralık dışında olan kişilere göre çok daha sık Dejavu yaşadığı ifade edilmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

75
734 Paylaşım, 75 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
13
Şaşkın
Başarısız Başarısız
97
Başarısız
Komik Komik
84
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
14
Helal Olsun!
lol lol
48
lol
Aşk Aşk
36
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
15
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
98
Kazandım!
Hatice

37 Yaşında Bilgisayar Mühendisiyim. Bilgi birikimimi negatif.net kullanıcılarına sunmaktan grur duyuyorum!

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir