Define Bulana Devlet Yüzde Kaç Veriyor? (İzinli Define Arama)


77
764 Paylaşım, 77 points

Bazı kişilerin kendilerine ait olan arsa ve arazilerde yaptıkları aramalar sonucunda buldukları define ve kültür varlıkları nedeniyle devletten para alma hakları bulunur. Devlet, değerli define ve kültürel kalıntılar için arazi sahibine belirli bir miktar ödeme yapar. Bu yazımızda define bulana devlet yüzde kaç veriyor? Sorusuna cevap vereceğiz.

Eski zamanlardan kalma tarihi kalıntılar ve defineler, birçok arazide bulunabilir. Define avcıları bu tür definelerin peşine düşerlerken, devlet kendi arazisi olmak şartıyla kişilere define arama izni vermektedir. Kişi, kendisine ait bir arsa ya da arazide yaptığı arama sonucunda bir define ya da tarihi kalıntı bulursa, devletten para alma hakkına sahiptir.DEFİNE BULANA DEVLET YÜZDE KAÇ VERİYOR?

Kişinin bulduğu define, Kültür Bakanlığı tarafından incelenir. Bulunan definenin değerini belirleyen Kültür Bakanlığı, defineyi devlete alırken, bulunan arazinin sahibine de belirli bir ödeme yapar. Define bulana devlet yüzde kaç verir sorusuna şu şekilde cevap vermek mümkündür.

Devlet, kendi arazisinde define bulan kişiye, definenin değerini belirledikten sonra %50 oranda bir ödeme gerçekleştirir. Yani definenin değerinin yarısını devlet alırken yarısı arazi sahibine ödenir. Define bulunan arazi özel ya da tüzel bir kişiye ait ise defineyi bulan kişiye belirlenen değerin %40’ı oranında ödeme yapılır. %10’luk kısım ise arazinin sahibine verilir. Her şekilde definenin %50 değeri devlet hazinesine devredilir.

TESADÜFEN BULUNAN DEFİNELERDE YÜZDE ALMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Bir kişinin kendisine ait olmayan bir alanda herhangi bir arama ruhsatına sahip olmamasına rağmen define bulması durumunda, kendisine devlet tarafından bir ödeme yapılması şartlara bağlıdır. Böyle bir durumda komisyon kurularak definenin değeri belirlenir. Definenin değeri belirlendikten sonra bakanlıktan ödenek talebinde bulunulur. Bakanlıktan ödenek alınması durumunda define bulan kişiye ödeme yapılması mümkün olacaktır.

DEFİNE BULAN KİŞİNİN NE YAPMASI GEREKİR?

Define konusunda doğru olarak bilinen en büyük yanlış, devletim define değerinin tamamına el koyacağı bilgisidir. Bu durum kesinlikle doğru değildir. Bir defineyi tesadüf eseri bulan kişinin yapması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Birinci Adım

Tesadüfen define bulan kişi, bulduğu defineyi hemen bağlı bulunduğu müzeye götürerek teslim etmek ve emanet fişi almak zorundadır. Defineyi teslim etmemesi durumunda kaçak taşıyıcı konumuna düşer ve cezai işlem uygulanır.

  • İkinci Adım

Söz konusu define, kurulan özel bir komisyon tarafından incelenir ve ne kadar değerinin olduğu tespit edilir.

  • Üçüncü Adım

Değer Takdir komisyonu, define ile ilgili bir değer belirledikten sonra bakanlığa bilgi vererek ödenek talep eder.

  • Dördüncü Adım

Bakanlık tarafından yapılan değerlendirme sonrasında komisyona define için ödenek çıkartılır.

  • Beşinci Adım

Bakanlıktan ödeneği alan komisyon, belirlenmiş oranda ödemeyi defineyi bulan kişiye yapar.

  • Altıncı Adım

Bulunan define için yapılacak ödeme tam olarak bilinemez. Bu konuda herhangi bir ölçü bulunmamaktadır.

DEFİNE ARAMAK İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER NELERDİR?

Define aramak isteyen bir kişinin başvuru yaparken mülki amirliğe sunması gereken bazı belgeler bulunur. Define aramak için gerekli olan belgeler şunlardır;

  • Define aranacak olan arazinin yetkili teknik elemana çizdirilmiş 1/500 ölçekli haritası (İl Bayındırlık Müdürlüğü tarafından tasdikli)
  • Krokisi çıkartılamayacak olan alanlar için (ev vs. gibi) ada, parsel ve çap numarası içeren vaziyet planı
  • Uzaktan ve yakından olmak üzere net olarak çekilmiş iki fotoğraf
  • Define aranacak alan başkasına ait ise, sahibinden noterden onaylı muvafakatname, tüzel kişiler için yetkililerden alınmış bir muvafakat yazısı.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

77
764 Paylaşım, 77 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
50
Şaşkın
Başarısız Başarısız
15
Başarısız
Komik Komik
126
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
49
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
14
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir