Cumhurbaşkanlığı Açıkladı! İşte En Kolay İş Bulunan 10 Meslek


86
845 Paylaşım, 86 points

Cumhurbaşkanlığı gelecekte sahip olmak istediği mesleği belirleyecek gençler için oldukça faydalı bir araştırma yaptı. Araştırma kapsamında en kolay iş bulunan meslekler belirlendi. Bu yazımızda Cumhurbaşkanlığı Açıkladı! İşte En Kolay İş Bulunan 10 Meslek hakkında bilgi vereceğiz.

Gençlerin en büyük sorunlarından birisi ileride seçtikleri meslek üzerinden kolay iş bulup bulamayacakları sorusu. Artık ne yazık ki birçok meslek mezunu iş bulamadığı için ya işsiz kalıyor ya da farklı mesleklere yönelmek zorunda kalıyor.CUMHURBAŞKANLIĞI AÇIKLADI! İŞTE EN KOLAY İŞ BULUNAN 10 MESLEK

Gençlerin bu sorununu biraz olsun hafifletmek adına Cumhurbaşkanlığı tarafından özel bir araştırma yapıldı. Araştırma kapsamında gençler için en kolay iş bulabilecekleri meslekler belirlendi. İşte En Kolay İş Bulunan 10 Meslek şu şekilde sıralanıyor;

  • Tıp
  • Eczacılık
  • Odyoloji
  • Fizyoterapi
  • Hemşirelik
  • Pilotaj
  • Psikolojik danışmanlık
  • Öğretmenlik
  • İnşaat mühendisliği
  • Sağlık hizmetleri

EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLERDEN BİRİ TIP

En kolay iş bulunan mesleklerden birisi Tıp olarak belirlendi. Birinci sırada yer alan tıp fakültelerinden mezun olanlar, mezuniyet sonrasında kamuda %100 oranda iş bulma şansına sahip oluyorlar. Yapılan araştırmaya göre mezuniyet sonrasın ilk 6 aylık dönemde iş bulma olasılığı %91,5 olarak belirlendi.

EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLERDEN BİRİ ECZACILIK

En kolay iş bulunan mesleklerden birisi eczacılık olarak belirlendi. İkinci sırada yer alan eczacılık mesleğini seçen üniversite mezunlarının mezuniyet sonrasında iş bulma olasılıkları %67,9 olarak belirlendi. Mezun olmadan iş bulmak isteyenler ise ne yazık ki %3,3 oranda kaldı. Eczacılık mezunu olanların kamuda bir iş bulması ise zor olarak açıklandı.

EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLERDEN BİRİ ODYOLOJİ

En kolay iş bulunan mesleklerden birisi Odyoloji olarak belirlendi. Üçüncü ırada yer alan Odyoloji bölümünü bitiren gençler, işitme ve denge üzerine uzmanlaşmaları durumunda mezun olduktan sonraki ilk 6 aylık dönemde iş bulma oranları %67,1 olarak belirlendi.

EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLERDEN BİRİ FİZYOTERAPİ

En kolay iş bulunan mesleklerden birisi Fizyoterapi olarak belirlendi. Dördüncü sırada yer alan Fizyoterapi bölümünden mezun olan gençlerin ilk 6 aylık dönemde iş bulma oranları %57,8 olarak açıklandı. Bu bölümün öğrencilerinin mezun olmadan iş bulma yüzdeleri ise %5 olarak belirlendi.

EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLERDEN BİRİ HEMŞİRELİK

En kolay iş bulunan mesleklerden birisi Hemşirelik olarak belirlendi. Beşinci sırada yer alan Hemşirelik bölümünden mezun olan gençlerin ilk 6 aylık dönemde iş bulma oranları %56,8 olarak açıklandı. Hemşirelik bölümünü bitiren gençlerin kamuda iş bulma oranları ise %50 olarak belirlendi.

EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLERDEN BİRİ PİLOTAJ

En kolay iş bulunan mesleklerden birisi Pilotaj olarak belirlendi. Altıncı sırada yer alan Pilotaj bölümünden mezun olan gençlerin en çok aranan mesleklerden birisi haline gelmesi nedeniyle mezun olduktan sonra işe girme oranları %56,5 olarak açıklandı. Bu bölümde öğrenci olanların ise mezun olmadan işe girme oranı %4 olarak belirlendi.

EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLERDEN BİRİ PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

En kolay iş bulunan mesleklerden birisi Psikolojik Danışmanlık olarak belirlendi. Yedinci sırada yer alan Psikolojik danışmanlık bölümünden mezun olan gençler son yılın gözde mesleklerinden olması göz önünde bulundurularak iş bulma oranları %55,9 olarak belirlendi.

EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLERDEN BİRİ ÖĞRETMENLİK

En kolay iş bulunan mesleklerden birisi Öğretmenlik olarak belirlendi. Sekizinci sırada yer alan Öğretmenlik bölümünden mezun olan gençlerin ilk 6 aylık dönemde iş bulma oranları %55,6 olarak açıklandı. Mezuniyet sonrası 1 yıllık dönemde işe girme oranları %11,4 olarak belirlenirken kamuda çalışma oranlarının %70 dolaylarında olduğu açıklandı.

EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLERDEN BİRİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

En kolay iş bulunan mesleklerden birisi İnşaat Mühendisliği olarak belirlendi. Dokuzuncu sırada yer alan İnşaat mühendisliği bölümünden mezun olan gençlerin ilk 6 aylık dönemde iş bulma olasılığı %55,2 olarak açıklandı. Bu meslekte okuyan öğrencilerin öğrencilik döneminde iş bulma olasılığı ise %8,6 olarak belirlendi.

EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLERDEN BİRİ SAĞLIK HİZMETLERİ

En kolay iş bulunan mesleklerden birisi Sağlık Hizmetleri olarak belirlendi. Onuncu sırada yer alan Sağlık hizmetleri bölümünden mezun olan gençlerin ilk 6 aylık dönemde iş bulma olasılığı %54 olarak açıklandı. Bu sürenin bir yılı bulması durumunda iş bulma oranının %15,7 olduğu, öğrencilik döneminde ise iş bulma oranının %11,6 olduğu belirlendi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

86
845 Paylaşım, 86 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir