Covid 19 Aşılarının Yan Etkileri Nelerdir?


61
584 Paylaşım, 61 points

Corona virüs ile mücadele kapsamında tüm dünya genelinde aşılama hız kazanmış durumda. Virüsten korunmak için birçok ülkede çıkan aşılar uygulanmaya devam ederken aşı sırası gelen vatandaşların en merak ettiği konulardan birisi de covid 19 aşılarının yan etkileri oluyor. Bu yazımızda Covid 19 Aşılarının Yan Etkileri Nelerdir? Sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüse yakalanmamak ve korunmak için aşılanma büyük önem taşıyor. Ülkemizde de son ayda büyük bir hız kazanan aşılanma sayesinde toplumsal bağışıklık kazandırılarak hayatın normale döndürülmesi amaçlanıyor.COVİD 19 AŞILARININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Corona virüs için geliştirilmiş olan birçok aşı bulunuyor. Ülkemizde de uygulanan bu aşıların başında Sinovac ve Biontech geliyor. Aşı sırası gelen vatandaşlar ise aşı yaptırdıklarında nasıl yan etkiler ile karşılaşacaklarını merak ediyorlar.

Covid 19 Aşılarının Yan Etkileri Nelerdir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

SİNOVAC AŞISININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Sinovac aşısı, Çin tarafından geliştirilmiş ve ilk uygulanmaya başlayan covid 19 aşısıdır. Ülkemizde de sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü vatandaşlara ağırlıklı olarak uygulanan bu aşı güvenilirlik ve etkinlik açısından bazı tartışmalara neden olsa da uygulanmaya devam etmektedir.

Sinovac aşısının uygulandığı kişilerde hafif ve orta şiddetli bazı yan etkiler görülmektedir. Herkeste görülmeyen bu yan etkiler en fazla 2 gün sürdükten sonra ortadan kaybolmaktadır. Sinovac aşısının yan etkileri şu şekilde sıralanır;

 • Ateş
 • Aşı yapılan kolda ağrı, kızarıklık ve şişlik
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Vücut ağrısı
 • Titreme
 • İshal

BİONTECH AŞISININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Biontec aşısı, Almanya2 da yaşayan iki Türk kökenli doktor tarafından geliştirilmiş covid 19 aşısıdır. Ülkemizde son dönemde en sık uygulanan aşı olan Biontech, koruyuculuğunun yüksek olması ve özellikle mutasyonlu virüslere karşı etki etmesi yönünden tercih edilmektedir. Güvenilir olmasının yanı sıra Biontech aşısının da uygulanan bazı kişilerde yan etkisi bulunmaktadır.

Biontech aşısı aşısının uygulandığı kişilerde hafif ve orta şiddetli bazı yan etkiler görülmektedir. Herkeste görülmeyen bu yan etkiler en fazla 2 gün sürdükten sonra ortadan kaybolmaktadır. Biontech aşısının yan etkileri şu şekilde sıralanır;

 • Aşının yapıldığı kolda kızarıklık, sıcaklık, hafif şişlik ve sertlik
 • Aşının yapıldığı kolda hareket ettirirken oluşan ağrı
 • Nadir olarak ciltte döküntü
 • Alerjik reaksiyon
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrısı

COVİD 19 AŞILARININ YAN ETKİLERİNE KARŞI NE YAPMAK GEREKİR?

Covid 19 aşılarının yan etkisi herkeste görülmemektedir. Aşı uygulanan bazı vatandaşlar hiçbir yan etki ile karşılaşmazken bazı vatandaşlarda yan etkiler görülebilmektedir. Bu yan etkiler düşük ve orta düzeyde görüldüğü için çok fazla rahatsızlık vermemektedir.

Covid 19 aşısı olan kişilerde olası bir yan etki durumuna karşılık aşı sonrasında 15 – 20 dakika kadar aşı vurulan merkezde beklenmesi önerilmektedir. Bu sürede olası bir sıkıntıda hemen müdahale edilme şansı bulunmaktadır. Bunun dışında çok önemli bir yan etki görülmeyeceği için evde basit yöntemler ile müdahale etmek mümkündür.

Covid 19 aşılarının yan etkilerine karşı ne yapmak gerekir? Sorusuna şu şekilde cevap verilir;

 • Kolda hareketle ağrı oluşması durumunda ağrı kesici alarak ağrının hafiflemesi sağlanabilmektedir.
 • Kolda ateş ve şişlik olması durumunda buz ile aşı olan yere kompres yapılması uygun olmaktadır.
 • Koldaki ağrı ve şişliğin giderilebilmesi için kolu hareket ettirmek ve mümkün olduğunca yukarı kaldırmak gerekmektedir. Böylece kan akışı sağlanarak biraz daha rahatlamak mümkün olacaktır.
 • Aşı nedeniyle yaşanan baş ağrısı ya da kas ağrısı gibi durumlarda hafif ağrı kesiciler ile ağrının hafifletilmesi sağlanabilmektedir.
 • Aşı nedeniyle yorgunluk yaşanması durumunda bolca sıvı alınması ve istirahat faydalı olacaktır.

COVİD 19 AŞISI SONRASI YAŞANAN YAN ETKİLER NE KADAR SÜRER?

Covid 19 aşısı sonrası yaşanan yan etkiler ne kadar sürer? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir, Sinovac ya da Biontech aşısı olmuş olan kişilerde görülmesi muhtemel yan etkiler en fazla iki gün sürmektedir.

İki günlük sürenin sonunda tüm yan etki belirtileri ortadan kalkacaktır. Covid 19 aşısı olan kişilerde çoğunlukla yan etkiler ilk 12 saatin sonunda ortadan kalkmaktadır. 24 saat süren yan etki ise çok daha az bir kitlede görülmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

61
584 Paylaşım, 61 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
48
Şaşkın
Başarısız Başarısız
12
Başarısız
Komik Komik
120
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
48
Helal Olsun!
lol lol
84
lol
Aşk Aşk
72
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
48
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
12
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir