Corona Virüsün Hayvanlar Üzerindeki Etkisi Nedir?


66
644 Paylaşım, 66 points

Corona virüs insanları etkileyen ölümcül bir virüs olmakla birlikte evcil hayvan sahiplerinin en büyük endişelerinden birisi Corona virüsün hayvanları da etkileyip etkilemediği sorusudur. Bu yazımızda Corona Virüsün Hayvanlar Üzerindeki Etkisi Nedir sorusuna cevap vereceğiz.

Corona virüs, Türkiye’ nin de içerisinde bulunduğu 200’ den fazla ülkede etkilerine devam ediyor. Dünyayı kasıp kavuran bu virüs insandan insana kolaylıkla bulaşabiliyor. İnsanlara kolayca bulaşan bu virüsün hayvanlar üzerine ne gibi etkilere sahip olduğu merak edilmektedir.CORONA VİRÜSÜN HAYVANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?

Corona Virüsün Hayvanlar Üzerindeki Etkisi Nedir sorusuna ne yazık ki şu anda net bir cevap vermek mümkün değildir. Corona virüs ile ilgili olarak dünya genelinde çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Araştırmalarda insanlar üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Ancak hayvanlar ile ilgili henüz net veriler elde edilememiştir.

Corona virüs insanlara bulaşmasına karşılık şu ana kadar ülkemizde de dahil olmak üzere hayvana geçtiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Virüsün ilk gününden bu yana Corona virüs belirtisi gösteren herhangi bir hayvan olmamıştır.

EVCİL HAYVANLARA CORONA VİRÜS TESTİ YAPTIRILMALI MI?

Evcil hayvan sahibi olan kişilerin en büyük endişelerinden birisi, bu virüsün hayvanlarını da etkileme ihtimali. Bu ihtimali göz önünde bulunduran birçok hayvan sahibi, evcil hayvanlarına Corona virüs testi yaptırmaları gerekir mi sorusunu sormaktadır.

Evcil hayvanlara Corona virüs testi yaptırılmalı mı sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; dünya üzerinde hiçbir ülkede bu güne kadar Corona virüs testi evcil hayvanlara uygulanmamıştır. Daha önceki dönemlerde görülen Sars ve Mers gibi virüs salgınlarının hayvanlara bulaştığı belirlenmesine karşılık Corona virüs ile ilgili bir bilgi yoktur. Corona virüs testi bu nedenle sadece insanlara uygulanabilir şekilde üretilmektedir. Hiçbir ülkede Corona virüs testi uygulanmış evcil hayvan bulunmamaktadır.

EVCİL HAYVANLAR CORONA VİRÜSÜ TÜYLERİNDE TAŞIYABİLİR Mİ?

Evcil hayvanların tüyleri ile Corona virüs taşıma ihtimali de hayvan sahiplerinin korkuları arasında yer almaktadır. Evcil hayvanlar Corona virüsü tüylerinde taşıyabilir mi sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Corona virüsün evcil hayvan tüyleri ile taşınması mümkün değildir. Bugüne kadar tüyleri ile virüs taşıyan bir evcil hayvana rastlanmamıştır. Bu nedenle hayvan sahipleri evcil hayvanlarının bakımları ile ilgili her türlü işlemi gönül rahatlığı ile yaptırabilir.

CORONA VİRÜSLÜ HASTALARIN EVCİL HAYVANLARDAN UZAK DURMASI GEREKİR Mİ?

Corona virüslü hastaların evcil hayvanlardan uzak durması gerekir mi sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Corona virüslü hastalar insanlardan olduğu gibi hayvanlardan da uzak durmalıdır. Şu ana kadar evcil hayvanlarda böyle bir rahatsızlığın görülmemesi görülmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Corona virüs testi pozitif çıkmış bir hastanın 14 gün kuralını evcil hayvanları için de uygulaması gerekir. Bu süre içerisinde evcil hayvanın bir yakına bırakılması ya da evcil hayvan bakımı yapan otellere bırakılması evcil hayvanın virüsten korunması için alınabilecek tedbirlerin başında gelmektedir.

CORONA VİRÜS SÜRECİNDE HAYVAN SAHİPLENMEK DOĞRU MU?

Hayvan sahiplenmek, hayvan severler için oldukça önemlidir. Corona virüs nedeniyle bu konuda birçok kişinin tereddütleri bulunmaktadır. Corona virüs sürecinde hayvan sahiplenmek doğru mu sorusuna şu şekilde cevap verilebilir;

Corona virüs sürecinde hayvan sahiplenmenin herhangi bir riski bulunmamaktadır. Ancak bu süreçte evcil hayvanın kontrollerinin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Türkiye’ de birçok hayvan barınağı bulunmaktadır. Bu barınaklarda bugüne kadar herhangi bir Corona virüs enfeksiyonuna rastlanmamıştır. Bu nedenle sağlıklı bireylerin hayvanları sahiplenmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

66
644 Paylaşım, 66 points

Konuya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
36
Şaşkın
Başarısız Başarısız
120
Başarısız
Komik Komik
108
Komik
Helal Olsun! Helal Olsun!
36
Helal Olsun!
lol lol
72
lol
Aşk Aşk
60
Aşk
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
36
Aman Tanrım!
Kazandım! Kazandım!
120
Kazandım!
Pinar

0 Yorum yapıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir